Քաղաքական 12:47 29/04/2014
Այս պահին Ազգային ժողովի դահլիճին հարող միջանցքում մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի ընտրությունները: Դրանք, ինչպես ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ԱԺ Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սուքիաս Ավետիսյանը, կավարտվեն ժամը 13:30-ին: Նա բացատրեց քվեարկություն կատարելու կարգը` «Ում կողմ են, ջնջում են մյուս թեկնածուի անուն-ազգանունը»:
ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրվել են երկու թեկնածուներ` ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը, որն ինքնաառաջադրվել է, և Գալուստ Սահակյանը Հանրապետական խմբակցությունից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ԱԺ Հաշվիչ հանձնաժողովում ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները հայտարարել էին բոյկոտի մասին; Սակայն երեկ երեկոյան ԱԺ արտահերթ նիստում կողմ 68, դեմ` 1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվեց ԱԺ Հաշվիչ ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմի փոփոխության վերևաբերյալ որոշումը: Ըստ այդմ, հանձնաժողովը կունենա 13 անդամ, որից 7-ը ՀՀԿ ներկայացուցիչ, 2-ը ԲՀԿ և 1-ակական մյուս խմբակցություններից: Այլ կերպ ասած` ԱԺ-ում ներկայացված այլ ուժերի անդամների բացակայությունը հանձնաժողովի կազմում այլևս չի կարող խոչընդոտել քվեարկություն անցկացնելուն և հանձնաժողովի այլ գործառույթների իրականացմանը:

Право 13:14 29/04/2014
На данный момент в Национальном Собрании Армении проходят выборы нового спикера, которые, как заявил с трибуны парламента председатель Счетной комиссии Сукиас Аветисян, завершатся в 13:30 по ереванскому времени.
Как известно, на пост спикера парламента претендуют два кандидата – член оппозиционной парламентской фракции Армянского национального конгресса (АНК), самовыдвиженец Грант Багратян, а также глава фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян.
Напомним, накануне вечером на внеочередном заседании парламента Армении 68 голосами «за», 1 – «против» и без воздержавшихся было принято решение об изменении состава Счетной комиссии Национального Собрания РА. Так, в состав комиссии войдут 13 членов: 7 депутатов будут представлять фракцию Республиканской партии Армении, два депутата – фракцию «Процветающая Армения» и по одному представителю от остальных фракций.