Իրավունք 11:24 30/04/2014
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հանձնարարությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում քննված «Հարսնաքարի»-ի քրեական գործով դատական նիստի ձայնային արձանագրման կրիչում առկա տվյալները, և նախապատրաստված նյութերը ըստ ընդատության ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի Նոր Նորքի քննչական բաժին: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են Գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից:
Նախապատրաստված նյութերով, ոստիկանության Նոր Նորքի քննչական բաժնում, ապրիլի 22-ին, հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «անհարգալից վերաբերմունք դատարանի նկատմամբ»: Քրեական գործով դատավարական հսկողությունն իրականացնում է ՀՀ դատախազության Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունը:
Ըստ աղբյուրի, քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք դեռևս առաջադրված չէ որևէ անձի, ձերբակալված և կալանավորված անձինք նույնպես չկան: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը ներկայացրել էր այս գործով Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցածը. դատավճռի հրպարակման ընթացքում ամբաստանյալ Նորայր Հայրապետյանը, նայելով տուժող կողմի ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանի ուղղությամբ, սկսեց հայհոյել նրան, նրա ընտանիքի անդամներին ու սպառնալ: Այնուհետև, Հայրապետյանին շարունակեց ամբաստանյալ Գարիկ Մարգարյանը. նա նախ հրեց իր դիմաց դրած սեղանը և փորձեց հարձակվել Եգորյանի վրա, սակայն ոստիկանները կանխեցին նրա գործողությունները և բոլոր ամբաստանյալներին հեռացրին դատական նիստերի դահլիճից:
Մյուս ամբաստանյալները համեմատաբար հանգիստ ընդունեցին վճիռը, սակայն երկար ժամանակ չէին կարողանում հանգստացնել Գարիկ Մարգարյանի մորը, որը նյարդային վիճակում անիծում էր թե դատավորին, թե տուժող կողմի ներկայացուցչին: Նա նույնիսկ դատավորի ուղղությամբ ծանր իր նետեց, որը սակայն դիպել էր դատական քարտուղարի սեղանին: Դատական կարգադրիչներն ու ոստիկանները կնոջը հեռացրին նիստերի դահլիճից, և դատավոր Դավիթ Հարությունյանը շարունակեց կարդալ վճիռը:

Право 12:32 30/04/2014
Генпрокуратура Армении возбудила уголовное дело по скандальному инциденту во время слушаний по факту ЧП в ресторане «Арснакар»
По поручению генерального прокурора Армении Геворка Костаняна, в Генеральной прокуратуре были изучены данные носителя аудиозаписи судебного заседания в рамках рассмотренного в суде общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк дела по факту ЧП в ресторане «Арснакар» и подготовленные материалы были направлены в следственный отдел Нор Норка главного следственного управления полиции Еревана. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Согласно подготовленным материалам, в следственном отделе полиции Нор Норка 22 апреля было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 343 УК Армении (Неуважение к суду, выразившееся в оскорблении участников судебного разбирательства). Процессуальный контроль в рамках дела осуществляет прокуратура административных районов Аван и Нор Норк.
Согласно информации, в рамках уголовного дела обвинение кому-либо пока не предъявлено. Задержанных и арестованных также нет. Предварительное следствие продолжается.
Отметим, 24 марта судья суда общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Нор Норк Давид Арутюнян огласил приговор по делу о ЧП в ресторане «Арснакар», согласно которому каждый из 6 подсудимых был приговорен к 12 годам лишения свободы. После оглашения приговора, в зале судебных заседаний родственники осужденных устроили скандал, кричали проклятья в адрес вершителей правосудия. Затем один из осужденных – Норайр Айрапетян – нецензурно выругался в адрес адвоката Тиграна Егоряна – защитника одного из потерпевших по данному делу, а другой попытался напасть на юриста, однако приставы пресекли попытку. Осужденные были удалены из зала суда. Позднее Палата адвокатов Армении выступила с заявлением, в котором выражала обеспокоенность по поводу скандального инцидента.
Палата адвокатов Армении выдвинула требование судам из-за скандального инцидента на заседании по громкому делу о ЧП в «Арснакаре»