Խրիստենկո. Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախագիծը պատրաստ կլինի մինչև հունիսի 1-ը
Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախագիծը պատրաստ կլինի մինչև 2014թ.-ի հունիսի 1-ը: «Բելտա» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, Մինսկում կայացած Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն:
Նա հայտնել է, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու մասին փաստաթուղթը պետք է պատրաստ լինի և քննարկվի Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի ղեկավարների կողմից Աստանայում մայիսի 29-ին տեղի ունենալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում:
Խրիստենկոյի խոսքով՝ Պուտինը, Լուկաշենկոն և Նազարբաևը հավանության են արժանացրել Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման ուղղությամբ մինչ օրս կատարված աշխատանքը: Մասնավորապես, «ճանապարհային քարտեզի 126 կետերից 111-ը կատարվել են, իսկ մնացած 15 կետերը, ըստ Խրիստենկոյի, կներառվեն ՄՄ-ին և ՄՏՏ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի մեջ:

Politics 12:51 30/04/2014
A draft treaty on Armenia's accession to the Belarusian-Kazakh-Russian Customs Union and common economic area should be ready to be presented to the heads of state for consideration by June 1, 2014, Eurasian Economic Commission Board Chairman Viktor Khristenko told journalists in Minsk on Tuesday, The Voice of Russia reports.
"The presidents have ordered that a draft treaty on the Republic of Armenia's accession to the Customs Union and the common economic area be drawn up for consideration at a session of the Supreme Eurasian Economic Council," Khristenko said.
Touching on the implementation of an action plan for Armenia's accession to the Customs Union and the common economic area, Khristenko noted that "the work that has been done by now" was approved at the Tuesday meeting in Minsk.
"Out of the 126 clauses of the road map that are supposed to be implemented before signing the accession treaty, 111 have already been implemented, and the other 15 will be included in the treaty itself," he said, Interfax reports.