Տնտեսություն 14:20 01/05/2014
Երևանի նախկին քաղաքապետ, այժմ ՀԱԿ անդամ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը ընդհանուր առմամբ, նոր կառավարությունից լուրջ փոփոխություններ չի սպասում:
«Գործող համակարգն այլ մոտեցումներով է աշխատում ու այլ նպատակներ է հետապնդում»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր վատատեսության պատճառը ներկայացրեց տնտեսագետը:
Ավելին, նրա խոսքով, ֆինանսների նախարարության կազմում պետական եկամուտների կոմիտեի ընգրկելը ևս դրական փոփոխություններ չի տա:
«Եթե իրականում այնպիսի մի կառավարություն լիներ, որի նպատակը իսկապես Հայաստանում գործարարությանը խթանելը լիներ, մրցակցության ապահովումը լիներ, ապա այս փոփոխության մեջ ռացիոնալ հատիկ կփնտրեի ու կհասկանայի` ինչ տրամաբանությամբ է այս ամենը կատարվում: Բայց իրականում ես որևէ լավ բան չեմ սպասում ու այդ պատճառով գնահատական տալն էլ անիմաստ է»,- նկատեց տնտեսագետը:
Իրականում, ըստ մեր զրուցակցի, այս փոփոխությունից հասկանալի է մեկ բան` «տնտեսական բլոկում տեղի է ունենում իշխանության կենտրոնացում, որի հիմնական նպատակն է ավելի վերահսկելի դարձնել տնտեսությունը, մեծացնել գործարարների նկատմամբ հսկող մեխանիզմները»:
Տնտեսագետը վատատես է նաև Հայաստանում ներդրումների հարցում. նման փոփոխությունները, նրա խոսքով, կհանգեցնեն ներդրումների ծավալի նվազմանը:
«Այս փոփոխությունները ոչ թե կգրավեն ներդրողներին, այլ կվանեն: Արդյունքում կտուժենք մենք` ՀՀ քաղաքացիներս, ովքեր ապրում ենք Հայաստանում: Համակարգը որևէ դրական ազդակ բիզնեսին, գործարարներին չի կարող տալ, սպառել է իրեն»,- ասաց Վահագն Խաչատրյանը:
Գործող համակարգում, ըստ նրա, չկա այն տրամաբանությունը, որ ֆինանսների նախարարությունը հարկաբյուջետային քաղաքականություն մշակող մարմին է, իսկ Պետական եկամուտների կոմիտեն` այն կատարող կառույց: Նա հիշեցրեց մի քանի ամիս առաջ ֆիննախ-ՊԵԿ հակասությունը, երբ Ֆիննախի վերահսկողական տեսչությունը խախտումներ էր հայտնաբերել ՊԵԿ ստորաբաժանումներում և նկատեց. «Նման բան այս կառույցների միավորումից չի լինելու: Հիմա տեղի է ունենալու այս ամենի կենտրոնացում»:
Հիշեցնենք` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմիններ վերակազմակերպելու և Հայաստանի նախագահի 2002 թ. մարտի 16-ի ՆՀ-1063 հրամանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին:

В. Хачатрян: Объединение Комитета госдоходов с Минфином приведет к негативным последствиям для экономики Армении
Бывший мэр Еревана, член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Ваагн Хачатрян в целом не связывает с новым правительством надежд на серьезные изменения. «Действующая система работает, руководствуясь другими подходами, и преследует иные цели», – заявил он в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Более того, считает экономист, включение Комитета государственных доходов в состав Министерства финансов Армении также не приведет к положительным изменениям.
«Если бы в действительности было такое правительство, целью которого было стимулирование предпринимательства в Армении, обеспечение конкуренции, то я бы искал рациональное зерно в этом изменении и понял бы логику проведения реформ. Но в действительности ничего хорошего я не жду и поэтому считаю бессмысленным озвучивание какой-либо оценки», – подчеркнул Ваагн Хачатрян.
В действительности, по словам экономиста, из этих изменений вытекает лишь одно: «в экономическом блоке происходит централизация власти, основная цель которой – сделать экономику более контролируемой, увеличить механизмы, контролирующие предпринимателей».
По словам экономиста, подобные перемены приведут к снижению уровня инвестиций в Армении, никакого позитивного воздействия на бизнес и предпринимателей данная система оказать не может, поскольку она себя исчерпала.
Как отметил Ваагн Хачатрян, действующая система не функционирует с той логикой, что министерство финансов является органом, разрабатывающим налогово-бюджетную политику, а Комитет государственных доходов не считается органом, исполняющим принятые здесь решения. Специалист напомнил также противоречия, которые возникли между этими двумя структурами несколько месяцев назад, когда инспекция по контролю Минфина обнаружила нарушения в деятельности подразделений КГД.
«После объединения этих структур подобного произойти не может, произойдет централизация деятельности», – сказал он.
Напомним, ранее президент Армении Серж Саргсян подписал указ о переформировании органов государственного управления при Правительстве РА и внесении изменений в подписанный 16 марта 2002г. приказ главы государства.