Ադրբեջանական ռադիոկայանի գործունեությանը խոչընդոտում են հայկական երգ հնչեցնելու համար
Ադրբեջանի հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային խորհուրդը (ՀՌԱԽ) «ANS FM» ռադիոկայանին պահանջ է ներկայացրել «Qavqaz top-20» երաժշտական հաղորդաշարի շրջանակներում հայկական երգերի մշտական հեռարձակման և քարոզչության հետ կապված: Այս մասին հայտնում է «APA» ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը` հղում անելով «ՀՌԱԽ»-ի տնօրեն Նուշիրավան Մագերամլին:
Ըստ Մագերամլիի ՝ «ՀՌԱԽ»-ի աշխատակցին հանձնարարել են կապվել «ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության հետ` եթերում հայական երգեր հնչեցնելու պատճառով. «Ես հանձնարարել եմ պարզել այդ հարցը, և որ այդպիսի հեռարձակում թույլ չտան, քանի որ դա ազդում է մարդկանց զգացմունքների վրա: Դժբախտաբար, «ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության՝ «ՀՌԱԽ»-ի աշխատակցին տված պատասխանը մեծ հիասթափություն է առաջացնում»:
Մագերամլին ասել է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը պատերազմի մեջ են, և այդպիսի հարցերում պետք է շատ ուշադիր լինել:
««ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության տրամաբանությունը, թե «մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում», ճիշտ չէ: Ըստ այդ տրամաբանության՝ Ադրբեջանում պետք է հայկական ֆիլմեր ցուցադրել, հայկական իրեր վաճառել, անցկացնել իրենց նկարիչների ցուցահանդեսները»,- հայտարարել է Մագերամլին:
«Minval.az» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ ըստ «ՀՌԱԽ»-ի փորձաքննության, ծրագրավորման և մոնիթորինգի բաժնի ղեկավար Թավաքյուլ Դադաշևի՝ հայակական երգերի հեռարձակման հետ կապված տնօրինությանը տեղեկանք է ուղարկվել:
«Տնօրինությանը պատրաստվել և ուղարկվել է տեղեկանք այն մասին, որ «ANS FM»-ը հայկական երգեր է հեռարձակում և հաղորդավարը հրապարակայնորեն հայտարարում է դրա մասին: Օրենքին համապատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն»,- հայտարարել է Դադաշևը:

Азербайджанская радиостанция подверглась обструкции из-за озвучивания армянских песен
Национальный совет по телевидению и радио (НСТР) Азербайджана выразил претензии руководству радиостанции ANS ЧМ в связи с постоянным озвучиванием и пропагандой в рамках музыкальной программы «Кавказ топ-20» армянских песен. Об этом, как передает азербайджанское информагентство «АПА», сообщил председатель НСТР Нушираван Магеррамли.
По словам Н.Магеррамли, сотруднику НСТР было поручено связаться с руководством ANS ЧМ в связи с озвучиванием армянских песен в эфире: «Я поручил, чтобы выяснили этот вопрос, и подобная трансляция не допускалась, поскольку это играет на чувствах людей. К сожалению, ответ руководства ANS ЧМ сотруднику НСТР вызывает большое сожаление».
Н.Магеррамли сказал, что Азербайджан и Армения находятся в состоянии войны, в этих вопросах следует быть очень внимательными.
«Логика руководства ANS ЧМ «Культура не имеет границ» неверна. По этой логике следует показывать в Азербайджане армянские фильмы, продавать армянские товары, проводить выставки их художников», – заявил Магеррамли.
Как сообщает азербайджанский новостной портал «Минвал.аз», по словам заведующего отдела экспертизы, программирования и мониторинга НСТР Таваккюла Дадашева, в связи с трансляцией ANS ЧМ армянских песен руководству направлена справка.
«Подготовлена и направлена руководству справка о том, что ANS ЧМ транслирует армянские песни и ведущий открыто объявляет об этом. Будут приняты меры в соответствии с законом», – заявил Дадашев.