Ադրբեջանական ռադիոկայանի գործունեությանը խոչընդոտում են հայկական երգ հնչեցնելու համար
Ադրբեջանի հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային խորհուրդը (ՀՌԱԽ) «ANS FM» ռադիոկայանին պահանջ է ներկայացրել «Qavqaz top-20» երաժշտական հաղորդաշարի շրջանակներում հայկական երգերի մշտական հեռարձակման և քարոզչության հետ կապված: Այս մասին հայտնում է «APA» ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը` հղում անելով «ՀՌԱԽ»-ի տնօրեն Նուշիրավան Մագերամլին:
Ըստ Մագերամլիի ՝ «ՀՌԱԽ»-ի աշխատակցին հանձնարարել են կապվել «ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության հետ` եթերում հայական երգեր հնչեցնելու պատճառով. «Ես հանձնարարել եմ պարզել այդ հարցը, և որ այդպիսի հեռարձակում թույլ չտան, քանի որ դա ազդում է մարդկանց զգացմունքների վրա: Դժբախտաբար, «ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության՝ «ՀՌԱԽ»-ի աշխատակցին տված պատասխանը մեծ հիասթափություն է առաջացնում»:
Մագերամլին ասել է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը պատերազմի մեջ են, և այդպիսի հարցերում պետք է շատ ուշադիր լինել:
««ANS FM» ռադիոկայանի տնօրինության տրամաբանությունը, թե «մշակույթը սահմաններ չի ճանաչում», ճիշտ չէ: Ըստ այդ տրամաբանության՝ Ադրբեջանում պետք է հայկական ֆիլմեր ցուցադրել, հայկական իրեր վաճառել, անցկացնել իրենց նկարիչների ցուցահանդեսները»,- հայտարարել է Մագերամլին:
«Minval.az» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ ըստ «ՀՌԱԽ»-ի փորձաքննության, ծրագրավորման և մոնիթորինգի բաժնի ղեկավար Թավաքյուլ Դադաշևի՝ հայակական երգերի հեռարձակման հետ կապված տնօրինությանը տեղեկանք է ուղարկվել:
«Տնօրինությանը պատրաստվել և ուղարկվել է տեղեկանք այն մասին, որ «ANS FM»-ը հայկական երգեր է հեռարձակում և հաղորդավարը հրապարակայնորեն հայտարարում է դրա մասին: Օրենքին համապատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն»,- հայտարարել է Դադաշևը:

Law 21:02 02/05/2014
National Council on Television and Radio of Azerbaijan (NCTR) claimed the leadership of the ANS FM radio station for constant propaganda of Armenian songs within the frameworks of the music program "Caucasus Top 20", reported NCTR Chairman Nushiravan Magerramli to Azerbaijani news agency "APA."
According to Magerramli, the NCTR employee was requested to contact with the leadership of ANS FM in connection with the airing of Armenian songs: "I requested to clarify this issue, and such a broadcast was not allowed, as it plays on people's feelings. Unfortunately, the response of the ANS FM leadership given to the employee of NCTR, causes regret."
Magerramli stated that Armenia and Azerbaijan are in war, and they should be very careful in these issues.
"The logic of the leadership of ANS FM "Culture has no borders" is incorrect. By this logic, we should perform Armenian movies in Azerbaijan, sell Armenian goods, hold exhibitions of their artists," stated Magerramli.
According to the Azerbaijani news portal "Minval.az", according to Tavakkyula Dadasheva, the head of the Examination, Programming and Monitoring Division of the NCTR, in connection with the broadcast of Armenian songs on the ANS FM a reference letter was sent to the leadership.
"A reference letter was prepared and directed to the leadership, stating that the ANS FM broadcasts Armenian songs and the anchorperson publicly announces this. Measures will be undertaken in accordance with the law," stated Dadashev.