Աշխարհում 14:22 06/05/2014
«Հայ-իրանական քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ Թեհրան կատարած այցին, մասնավորապես նշել է. «Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները գտնվում են չափազանց լավ վիճակում: Երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի շփումներ են տեղի ունենում: Հայ-իրանական քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են. Նախարարի այցի ընթացքում համաձայնություն ձեռք բերվեց նախապատրաստել հայ-իրանական միջակառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքները»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին պաշտոնական այցով Թեհրան էր մեկնել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որը առանձին հանդիպումներ էր ունեցել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի, ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Նալբանդյանը Հասան Ռոհանիին էր հանձնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրավոր ուղերձը:

Region 18:44 06/05/2014
“Political as well as economic relations between Iran and Armenia are developing successfully,” according to IRNA news agency, Iran Foreign Ministry Spokeswoman Marzieh Afkham has declared.
FM of Iran during the press conference held today has referred to the Armenian FM Edward Nalbandian’s visit to Tehran and particularly noted, “Iran and Armenia have extremely good relations. High-level contacts between the two countries are taking place constantly. Both political and economic relations are developing successfully. As a result of the Minister’s visit an agreement is reached to prepare ground for the work of Iran-Armenia intergovernmental commission.”
Note that, the day before Armenian FM Edward Nalbandian paid an official visit to Tehran. The Minister had separate meetings with the president of Iran Hassan Rouhani, the FM of Iran Mohammad Javad Zarif and the Speaker of Majlis Ali Larijani. Edward Nalbandian handed Hassan Rouhani the written message of the Armenian President Serzh Sargsyan.