Աշխարհում 14:22 06/05/2014
«Հայ-իրանական քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ Թեհրան կատարած այցին, մասնավորապես նշել է. «Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները գտնվում են չափազանց լավ վիճակում: Երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի շփումներ են տեղի ունենում: Հայ-իրանական քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները բարեհաջող զարգանում են. Նախարարի այցի ընթացքում համաձայնություն ձեռք բերվեց նախապատրաստել հայ-իրանական միջակառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքները»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին պաշտոնական այցով Թեհրան էր մեկնել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որը առանձին հանդիպումներ էր ունեցել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի, ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Նալբանդյանը Հասան Ռոհանիին էր հանձնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրավոր ուղերձը:

МИД ИРИ: Иран и Армения находятся в очень хороших отношениях
«Армяно-иранские политические и экономические отношения благополучно развиваются»,– об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявила пресс-секретарь МИД Ирана Марзие Афхам.
Касаясь на встрече с журналистами визита главы МИД Армении Эдварда Налбандяна в Тегеран, официальный представитель внешнеполитического ведомства отметила: «Иран и Армения находятся в очень хороших отношениях. Между двумя странами имеют место контакты на высшем уровне. Армяно-иранские политические и экономические отношения благополучно развиваются. В рамках визита министра была достигнута договоренность относительно обеспечения работы армяно-иранской совместной межправкомиссии».
Напомним, накануне с официальным визитом в Тегеран отбыл министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, который провел отдельные встречи с президентом страны Хасаном Роухани, главой МИД Мохаммадом Джавадом Зарифом, а также спикером Меджлиса Али Лариджани. Эдвард Налбандян передал Хасану Роухани письменное послание президента Армении Сержа Саргсяна.