Հասարակություն 18:37 06/05/2014
Մայիսի 8-ին Երևանի ավագանու Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կհրավիրի արտահերթ նիստ, որի ժամանակ կքննարկվի Երևանում Անաստաս Միկոյանի արձանի տեղադրման մասին ավագանու՝ օրեր առաջ կայացրած որոշումը: Այդ մասին քիչ առաջ Մեդիա Կենտրոնում կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի ավագնու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Թամար Պողոսյանը:
Հիշեցնենք՝  որոշումը Երևանի ավագանին կայացրել էր ապրիլի 30-ին կայացած նիստում՝ Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տված դրական եզրակացության հիման վրա: Որոշմանը դեմ էին քվեարկել Հանրապետական խմբակցության անդամ Հայկ Դեմոյանը և «Բարև Երևան» դաշինքը:
«Այդ հարցի շուրջ կունենանք նոր քննարկում, կհրավիրվի պարոն Դեմոյանը, ով ավագանու նիստում հանդես եկավ հայտարարությամբ: Նիստում կքննարկվի նրա այդ հայտարարությունը և ավագանու որոշման վերաբերյալ մեր հանձնաժողովը կարտահայտի իր դիրքորոշումը», -հայտարարեց Թամար Պողոսյանը: Նա, սակայն, որոշման վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում չհայտնեց և միայն ասաց, որ ավագանու ընդունած որոշումը վերջնական չէ և այն դեռ պետք է կառավարության աշխատակազմում քննարկում անցներ ու հետո միայն ընդունվեր կամ չընդունվեր:
Քննարկմանը հրավիրված Հ. Յ. Դաշնակցություն կուսակցության ներկայացուցիչ Բագրատ Եսայանը հորդորեց այդ քննարկմանը հրավիրել նաև դաշնակցություն կուսակցության ներկայացուցիչ, ով կարող էր իրազեկել, թե որքան դաշնակցականներ են ռեպրեսիաների ենթարկվել Միկոյանի թեթև ձեռքով:
«Մարդ, ով ստալինյան մարդակեր վարչակազմի օրոք եղել է առանցքային դեմքերից մեկը, մարդ, ով հատուկ նամակով դիմել է կենտկոմ և Հայաստանում իրականացրել է ռեպրեսիաներ քաղաքական, պետական, կուսակցական գործիչ չպետք է համարվի: Պետք է դատապարտվի նրա արարքը», -հայտարարեց Եսայանը:
Քննարկման մասնակից Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» դաշինքի անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը ցավալի համարեց այդ որոշումը և ասաց, որ Անաստաս Միկոյանի արձանը տեղադրելու որոշումը անցնում է բարոյականության բոլոր սահմանները:
Իսկ ահա Երեւանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Նահապետյանը հպարտացավ Միկոյանի գործունեությամբ և ասաց, որ Հայաստանի տնտեսությունն այդ տարիներին զգալի վերելք է ապրել:
«Ես գիտեմ, թե ինչ ներդրումներ է արել Միկոյանը Հայաստանի տնտեսությունը, էներգետիկան զարգացնելու, Քաջարանի մոլիբդենային գործարանը զարգացնելու գործում և դրա համար կողմ եմ Միկոյանի արձանի տեղադրմանը»,-հայտարարեց Նահապետյանը:
Ճարտարապետը դեմ է Միկոյանի արձանը տեղադրելու որոշմանը, գրողն էլ դա համեմատում է Թալեաթի արձանը դնելու հետ (Տեսանյութ)

Резонансное решение Совета старейшин Еревана об установлении памятника Анастасу Микояну не окончательное
Постоянная комиссия по вопросам культуры, образования и социальным вопросам Совета старейшин Еревана 8 мая проведет внеочередное заседание касательно вынесенного ранее столичным органом местного самоуправления решения об установлении памятника Анастасу Микояну. Об этом сегодня в ходе обсуждения в Медиа-центре сообщила председатель комиссии, член Совета старейшин Еревана от фракции «Процветающая Армения» Тамара Погосян.
Отметим, Совет старейшин Еревана 30 апреля принял решение об установлении памятника Анастасу Микояну на основании одобрительного заключения Постоянной комиссии по вопросам культуры, образования и социальным вопросам. Против решения выступили представители двух фракций Совета старейшин Еревана – блока «Здравствуй, Ереван» и Республиканской партии Армении (в частности, директор ереванского Музея-института Геноцида армян Айк Демоян).
По словам Т. Погосян, на заседание 8 мая будет приглашен сам А. Демоян, будет обсуждаться сделанное им заявление, после чего Постоянная комиссия по вопросам культуры, образования и социальным вопросам Совета старейшин Еревана выразит свою позицию.
При этом Т. Погосян отметила, что решение Совета старейшин Еревана не окончательное, оно должно было еще пройти обсуждения в структуре аппарата правительства.
Напомним, данное решение вызвало серьезный общественный резонанс и широко обсуждалось в социальных сетях. Отношение армянского общества к этому деятелю советской эпохи оказалось более чем неоднозначным. Особенное недовольство высказали представители АРФ «Дашнакцутюн» и оппозиционной партии «Наследие» (представлена в Совете старейшин блоком «Здравствуй, Ереван»).
В частности, на сегодняшнем обсуждении представитель АРФД Баграт Есаян напомнил «про репрессии дашнаков с легкой руки А. Микояна». А секретарь партии «Наследие», член столичного Совета старейшин от фракции «Здравствуй, Еревана» Степан Сафарян отметил, что решение об установлении памятника Микояну «глубоко печальное и переходит за рамки всех нравственных норм».