Աշխարհում 15:18 08/05/2014
Համբարյան. ԵԱՀԿ օրակարգի առաջնային հարցերից պետք է լինի խաղաղ բանակցություններին ԼՂ ամբողջական մասնակցությանը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն արձագանքել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի` ԼՂ հակամարտության կարգավորման հնարավոր ուղիների մասին արած հայտարարությանը: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ Դատի գրասենյակի պաշտոնական կայքը:
«Չնայած նրան, որ մենք ողջունում ենք հիմքային մակարդակում կարգավիճակի վերաբերյալ նորացված ուշադրությունը, այս ծրագիրը չի համապատասխանում ժողովրդավարական ինքնորոշման ամերիկյան իդեալին. հարատև սկզբունք, որի վրա հիմնված է մեր երկիրը և որի վրա վերջին կես դարում ստեղծվել են ավելի քան հարյուր պետություններ։
Օգտագործելով խորապես սադրող և ակնհայտորեն ոչ ճիշտ «օկուպացիա» տերմինը` առաջարկված ծրագիրը կրկին կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղին և Հայաստանին` Բաքվի ագրեսիայի պատերազմի զոհերին, ռազմավարական անվտանգության զիջումների գնալ` ի պատասխան Ադրբեջանի՝ խիստ ռազմատենչ հեշտությամբ շրջելի խոստումներին:
Այնուհանդերձ, մենք հույս ենք հայտնում, որ ԵԱՀԿ միջնորդության գործունեության վերջնական արդյունքում խաղաղություն կհաստատվի, թեև հիասթափված ենք տվյալ առաջարկում ներկայացված կարգավիճակի և անվտանգության անհամաչափությամբ և անհամբեր սպասում ենք, որ կլինի համապարփակ և ժողովրդավարական հիմք` անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ապագայի հարցում:
ԵԱՀԿ օրակարգի առաջնային հարցերից պետք է լինի, իհարկե, Բաքվի արգելքի հարցը` Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական և անմիջական մասնակցությանը խաղաղ բանակցություններին»,-նշված է Համբարյանի հայտարարության մեջ:

Регион 16:03 08/05/2014
Арам Гамбарян: Приоритетом для ОБСЕ должно стать полноценное и непосредственное участие НКР в переговорах
Исполнительный директор Американского комитета Ай Дата Арам Гамбарян прокомментировал заявление американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика о возможных путях урегулирования карабахского конфликта. Об этом сообщает официальный сайт Американского комитета Ай Дата.
«Несмотря на то, что мы приветствуем внимание к статусу на базовом уровне, тем не менее, эта программа не соответствует идеалу демократического самоопределения американской стороны – долгосрочный принцип, на котором основывается наша страна и на котором в течение последних пятидесяти лет создавались свыше ста государств.
Используя провокационный и неверный термин „оккупация”, автор в предложенной программе вновь призывает Нагорный Карабах и Армению – жертв агрессии Баку – пойти на уступки, связанные со стратегической безопасностью, в ответ на легко обратимые обещания Азербайджана.
Тем не менее, мы выражаем надежду на то, что в результате посреднической миссии ОБСЕ будет установлен мир, хотя мы разочарованы асимметричным подходом к статусу и безопасности и с нетерпением ждем всеобъемлющей и демократической основы в вопросе будущего Нагорно-Карабахской Республики.
Одним из приоритетных вопросов повестки ОБСЕ должен стать вопрос о воспрепятствовании Баку полноценному и непосредственному участию Нагорного Карабаха в мирных переговорах», – говорится в заявлении Арама Гамбаряна.