Քաղաքական 14:07 09/05/2014
Ջեյմս Ուորլիքի ելույթում նորից ամրագրվում են այն սկզբունքները, որոնք արծարծվում էին տարիների ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացի շրջանակում: Այս մասին Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողներին ասաց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
«Նա գտնում էր, որ օգտակար կլիներ ևս մեկ անգամ կրկնել այն սկզբունքները, այն վեց կետերը, որոնք հիշատակված են Մինսկի խմբի փաստաթղթերում, որպեսզի Հայաստանում, Ադրբեջանում դրանք նորից թարմացվեն ու դրանց շուրջ քննարկում ընթանա»,- ասաց դեսպանը:
Ջ. Հեֆերնի խոսքով, Ջ. Ուորլիքի ելույթի նպատակը նոր քաղաքականության մասին հայտարարելը չէր, այլ նպատակն այն է, որ խաղաղության համաձայնագրի այդ կետերի շուրջ նոր քննարկում սկսվի, որ բոլոր տարածքները, երկու երկրների ժողովուրդները պատրաստ լինեն այն պահին, երբ խաղաղության համաձայնագիրը կայանա:
ԱՄՆ-ն, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, հնարավոր համարո՞ւմ է, որ առաջիկայում ԼՂՀ-ն դառնա բանակցային կողմ հարցին ի պատասխան, դեսպանն ասաց. «Պարոն Ուորլիքը հստակ նշել էր, որ բոլոր կողմերի դիրքորոշումները գործընթացի համար էական են լինելու: Իսկ կոնկրետ մասնակցության հարցը պետք է կողմերի միջև բանակցվի: Կողքից ոչ մեկը չի կարող դա պարտադրել»:
Շավարշ Քոչարյան. Ուորլիքը ցանկանում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն առաջընթաց ապրի
Հովիկ Աբրահամյան. Ես դեմ եմ Ուորլիքի հայտարարած մոտեցումներին
Սեյրան Օհանյան. Մեր նպատակներում հողերը հանձնել չկա
Կարեն Բեքարյան. Հուսանք, որ Պարոն Ուորլիքը մեծ տեքստերի ժամանակ կփորձի այսուհետ ավելի կոռեկտ արտահայտվել

Политика 14:47 09/05/2014
В речи американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика вновь были отмечены все те принципы, которые затрагивались на протяжении этих лет в рамках процесса урегулирования карабахского конфликта в формате МГ ОБСЕ. Об этом в ходе брифинга в ереванском Парке Победы заявил посол США в Армении Джон Хефферн.
«Он посчитал, что было бы полезным в очередной раз повторить те принципы, все те шесть пунктов, которые упоминаются в документах Минской группы, чтобы в Армении и Азербайджане они были обновлены и вокруг них велось обсуждение», – отметил посол.
По словам дипломата, целью речи Джеймса Уорлика было не объявление новой политики, а необходимость начать обсуждение вокруг этих пунктов мирного соглашения, чтобы все территории, народы обеих стран были готовы к тому моменту, когда мирное соглашение будет реализовано.
В ответ на вопрос, не считают ли США как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ возможным полноценное участие Нагорно-Карабахской Республики в переговорах, Джон Хефферн подчеркнул: «Джеймс Уорлик четко отметил, что позиции всех сторон будут иметь важное значение в процессе. А вопрос о конкретном участии должен стать предметом обсуждения в ходе переговоров между сторонами. Никто со стороны не может обязать это».
Напомним, 7 мая сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик выступил с докладом в Международном фонде Карнеги и представил 6 тезисов, которые должны, по его мнению, стать частью договора, способного обеспечить долгосрочный мир.
Джен Псаки: Джеймс Уорлик всего лишь подтвердил позицию США в вопросе урегулирования карабахского конфликта