Հասարակություն 14:28 09/05/2014
«Այն, ինչ կատարել են մեր պապերը, հայրերը Հայրենական պատերազմի ժամանակ, այսօր երկարատև խաղաղության համար անչափ կարևոր է: Դա իր արտացոլումն է գտել նաև մեր սերնդի գործունեության մեջ՝ Արցախում մենք կարողացանք հաղթանակ տանել»,- Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարը նշեց, որ նրանց քաջագործություններով, սխրագործություններով դաստիարակվելու շնորհիվ է, որ հաղթել են արցախյան գոյապայքարի ժամանակ ու այս տոնը հայ ժողովրդի համար դարձել է եռատոն. «Մայիսը հաղթանակների ամիս է: Շուշին ազատագրեցինք, ստեղծվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակը և կարողացանք հայկական զինուժի, կամավորականների հետ միասին հաղթանակներ տանել արցախյան պատերազմի ժամանակ»:
Ս. Օհանյանը համոզված է, որ գալիք սերունդն ավելի լավ է պաշտպանելու իր հայրենիքը, ավելի անձնուրց, նվիրված:
«Ամեն ինչ անելու են, որ խնդիրը ռազմի դաշտ չհասնի, այլ խելացի անվտանգության համակարգի ստեղծմամբ հարցը լուծելու են»,- ասաց պաշտպանության նախարարը:

Общество 15:38 09/05/2014
«То, что сделали наши деды, отцы во время Великой Отечественной войны, сегодня очень важно для долгосрочного мира. Это отразилось и на деятельности нашего поколения, и мы смогли одержать победу в Арцахе»,– заявил на брифинге в ереванском Парке Победы министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Май – месяц побед. Мы освободили Шуши, была сформирована Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики, мы сумели вместе с армянской армией и добровольцами добиться успехов в ходе Арцахской войны», – добавил министр.
По убеждению Сейрана Оганяна, будущее поколение будет лучше защищать родину и проявит большую самоотверженность.
«Они сделают все для того, чтобы проблема не переросла в войну, и созданием грамотной системы безопасности решат вопрос»,– считает министр.