Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունը զգուշավոր անհամաձայնություն էր ընդամենը. Հ.Մելիք-Շահնազարյան (տեսանյութ)
Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը փաստում է, որ ԱՄՆ-ը փորձում է Հարավային Կովկասում առաջատար դիրքեր ձեռքբերել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«ԱՄՆ-ը փորձում է աշխարհաքաղաքական հակամարտության հնարավոր վերսկսման գործում լայնացնել ճակատը, իսկ Կովկասը դիտարկվում է որպես հնարավոր մի վայր, որտեղից կարելի է Ռուսաստանին դուրս մղել»,-նշեց քաղաքագետը` ավելացնելով, որ այս գործընթացներում Միացյալ նահանգները կփորձի ներգրավել Իրանին:
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությանը Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն ընդգծեց, որ այն ընդամենը զգուշավոր անհամաձայնություն էր, չնայած որ կարելի էր նման իրավիճակում շատ ավելի միանշանակ հայտարարություններով հերքել:

Заявление Дж.Уорлика говорит о стремлении США к гегемонии на Южном Кавказе. Точки над i расставил Г. Мелик-Шахназарян
Недавнее заявление сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика о путях урегулирования карабахского конфликта констатирует, что Соединенные Штаты пытаются достичь лидирующих позиций в регионе Южного Кавказа. Такое мнение сегодня на пресс-конференции выразил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«США пытаются расширить фронт в случае возможного возобновления геополитического противостояния, а Кавказ рассматривается как возможная территория, откуда можно вытеснить Россию», – сказал политолог, добавив, что Соединенные Штаты попытаются вовлечь в эти процессы и Иран.
Обратившись к заявлению министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна касательно выступления Джеймса Уорлика, политолог отметил, что его можно рассматривать как осторожное выражение несогласия. Между тем, по мнению эксперта, в сложившейся ситуации можно было бы выступить и с более однозначными заявлениями.