Աշխարհում 13:21 12/05/2014
Միացյալ Թագավորության Արտաքին գործերի և համագործակցության երկրների նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնն այսօր Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի 20-ամյակի կապակցությամբ հայտարարություն է արել:
Նախարարության կայքում զետեղված տեքստում, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հրադադարի պայմանագրի 20 տարին: Չնայած այն վերջ դրեց կատաղի մարտերին, սակայն իրական խաղաղության դեռ պետք է հասնել: Դիպուկահարների կրակոցները շարունակում են կյանքեր խլել երկու կողմից էլ, և հաճախ կռվող զինվորներն ավելի երիտասարդ են քան գործող հրադադարը: Համամարդկային ճգնաժամը շարունակվում է, քանի որ հազարավոր տեղահանված մարդիկ իրենց ծանր դրության համարժեք լուծում չունեն: Խաղաղությանը հնարավոր է հասնել միայն երկկողմ փոխզիջումներով:
Ներկա սերունդը տեղյակ է միայն հայերի և ադրբեջանցիների միջև հակամարտության մասին ու չգիտի, որ այս երկու ժողովուրդները համատեղ խաղաղ բնակության երկար, ընդհանուր պատմություն ունեն: Խաղաղությունը հնարավոր է միայն, եթե երկու կողմերը ստեղծեն մի իրավիճակ, երբ համաձայնագիրն ընդունելի է իրենց բնակչության կողմից: Ցավոք սրտի այսօր այդ իրավիճակը չէ:
Միացյալ Թագավորությունը մնում է հավատարիմ մարդկանց միավորելու և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի հասարակությունների փոխըմբռնումը զարգացնելու իր գործունեությանը: Անհատական մակարդակում շփումները և խաղաղություն կառուցողները, ովքեր ապահովում են այդ կապերի շարունակականությունը, հանդիսանում են խաղաղության ու հաշտեցման ցանկացած գործընթացի կարևոր բաղադրիչ:
Միացյալ Թագավորությունը աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին, ովքեր ջանում են նպաստել խաղաղության համաձայնագրի առաջընթացին: Ամերիկացի համանախագահ, դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը մայիսի 7-ին նորից հստակ նշեց այն բաղադրիչները՝ ներառյալ գրավյալ տարածքների վերադարձը և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ ազատ կամաարտահայտման ընդունումը, որոնք պայմանավորվածության մաս կկազմեն: Հուսով եմ, որ երկու երկրների ղեկավարներն էլ քաղաքական խիզախություն կցուցաբերեն՝ իրականացնելու այս լուծումը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդների համար»:

Разное 14:33 12/05/2014
Министр по делам Европы МИД Великобритании Дэвид Лидингтон сегодня выступил с заявлением по случаю 20-й годовщины установления режима прекращения огня в Нагорном Карабахе. Заявление опубликовано на сайте ведомства.
«Сегодня исполняется 20-я годовщина подписания соглашения о режиме прекращения огня. Несмотря на то, что он положил конец ожесточенным боям, однако реального мира еще предстоит достичь. Выстрелы снайперов по-прежнему уносят жизни людей с обеих сторон, и часто воюющие военнослужащие гораздо моложе, чем действующий режим прекращения огня. Продолжается и гуманитарный кризис, так как все еще нет полноценного решения проблем тысяч вынужденных переселенцев. Мира можно достичь лишь по пути взаимных уступок.
Нынешнее поколение знает лишь о конфликте между армянами и азербайджанцами и не знает, что у этих 2 народов есть общая история совместной мирной жизни. Мир возможен лишь при условии, если стороны создадут ситуацию, когда соглашение будет приемлемо для их народов. К сожалению, сегодня такой ситуации нет.
Соединенное Королевство остается приверженным своей деятельности по сплочению людей и развитию взаимопонимания между обществами Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха. Контакты на личном уровне и участники миростроительства, которые обеспечивают продолжительность этих контактов, выступают важным компонентом любого процесса примирения.
Соединенное Королевство поддерживает деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые продолжают активную работу по содействию прогрессу в мирном урегулировании конфликта. Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик 7 мая еще раз четко отметил тезисы, включая возвращение занятых территорий и свободное волеизъявление касательно статуса Нагорного Карабаха, которые должны стать частью мирного договора. Надеюсь, что руководство двух стран проявит политическую смелость в вопросе реализации этого решения для народов Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха», – говорится в заявлении Дэвида Лидингтона.