Քաղաքական 12:18 12/05/2014
Քաղաքագետ. Հայկական կողմերն ի վիճակի են պահպանել ռազմատեխնիկական բալանսը, ինչն էլ ապահովում է հրադադարը
Այն իրավիճակը, որ արդեն երկու տասնամյակ է պահպանվում է արցախյան հակամարտության գոտում, բացատրվում է մի շարք հանգամանքներով, բայց առաջին հերթին երկու կարևոր բաղադրիչների առկայությամբ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ բաղադրիչներին ու հարցի շուրջ վերջին զարգացումները ներկայացրեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նկատեց, չնայած այն փաստին, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն արագացնում է սպառազինությունների մրցավազքը, տարբեր ճանապարհներով հայկական կողմերն ի վիճակի են պահպանել ռազմատեխնիկական բալանսը շփման գոտում, ինչն էլ ապահովում է փխրուն հրադադարի ռեժիմը:
Մյուս բաղադրիչը, Սերգեյ Մինասյանի բնորոշմամբ, միջազգային մեխանիզմներն են, համանախագահ երկրների ներգրավվածությունն է շրջանային անվտանգության խնդիրներին:
«Այս երկուսն են հիմնական բաղադրիչներն այն փխրուն հրադադարի ռեժիմի պահպանման, որ ունենք: Որը փաստացի արդեն քսան տարի է կա, պատերազմը չի սկսվել: Ես հույս ունեմ, որ բավական երկար ժամանակ այս իրավիճակը կպահպանվի»,- ասաց նա:
Մինասյանի խոսքով, յուրաքանչյուր վերջանական կարգավորում իր մեջ պետք է ունենա փոխզիջում: Իսկ արցախյան հակամարտության դեպքում երեք տարբերակ կա` ստատուս քվո, խաղաղության վերջնական հաստատում կամ պատերազմ: Վերջինից, ըստ քաղաքագետի, բոլորը խուսափում են:
«Որևէ կոմպրոմիսային մոտեցումների Ադրբեջանի կողմից անհնար է սպասել: Ստեղծվում է մի իրավիճակ, որ ստատուս քվոն անխուսափելի է դառնում»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահի հայտարարությանը, նա նշեց, որ բոլորին հասկանալի է, թե դա ինչ պատճառներով էր հնչեցվել:
«Մի կողմից դա կապված էր հրադադարի ռեժիմի 20-ամյակի հետ, մյուս կողմից Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունների լարվածության սրումն է մեր տարածաշրջանում: Բայց հասկանալի է, որ հնչեցված կետերն ու կարծիքը անհնար են առանց մյուս երկու համանախագահների դիրքորոշման: Մենք տեսանք, որ հենց երեկ երեք համանախագահները նոր հայտարարություն արեցին, որտեղ կրկնեցին այն բոլոր մոտեցումները, որոնք կային և ձևավորվել են վերջին տասնամյակում, հայտնի են որպես Մադրիդյան սկզբունքներ»,- մանրամասնեց քաղաքագետը:
Հայտարարությունը, ըստ նրա, ուղղված էր բոլոր կողմերին: Իսկ այդ վեց կետերն այս անգամ այլ ձևերով են մեկնաբանվել:
«Կան նաև կետեր, որ անընդունելի են ադրբեջանական կողմի համար: Մենք տեսանք, որ Հայաստանի ՊՆ-ն և ԼՂՀ-ն բավական կտրուկ և պարզ արձագանքեցին: Իսկ ԱԳՆ արձագանքում չափազանց կարևոր էր այն, որ բանակցային գործընթացը գնում է բոլոր երեք համանախագահների մասնակցությամբ»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, ոչ բոլոր դրույթներն էին հայկական կողմի համար անընդունելի: Սերգեյ Մինասյանն ընգծեց, որ բանակցային գործընթացն անհրաժեշտ է:
«Ես կասկած չունեմ, որ այս պահին ոչ Մադրիդյան սկզբունքները, ոչ դրանց հիմքում ընկած գաղափարները իրագործելի չեն: Կան դրույթներ, որոնց պատաստ չեն բանակցային կողմերը կամ դրանցից մեկը: Կան դրույթներ, որոնք իրագործելի չեն»,- նշեց նա:

Политика 13:27 12/05/2014
Политолог С.Минасян назвал 2 главных фактора сохранения режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта
Ситуация, которая в течение уже двух десятилетий сохраняется в зоне карабахского конфликта, объясняется рядом обстоятельством, но, в первую очередь, наличием двух компонентов. Соответствующее заявление сегодня на пресс-конференции сделал политолог Сергей Минасян, представив эти компоненты.
По его словам, несмотря на то, что в последние годы Азербайджан ускоряет гонку вооружений, армянская сторона в силах разными путями сохранять военно-технический баланс на линии соприкосновения, что и обеспечивает сохранение хрупкого режима прекращения огня.
Второй компонент, как отметил Сергей Минасян, – международные механизмы, вовлеченность сопредседателей МГ ОБСЕ в вопросы региональной безопасности.
«Вот основные компоненты обеспечения хрупкого режима прекращения огня. Он фактически действует уже 20 лет, война не возобновилась. Я надеюсь, что эта ситуация сохранится еще достаточно долгое время», – сказал он.
Политолог отметил также, что любое окончательное урегулирование должно содержать в себе взаимные уступки, а в случае карабахского конфликта есть 3 варианта: сохранение статус-кво, окончательное установление мира или война. По словам С.Минасяна, войны избегают все.
«Ожидать от Азербайджана каких-либо компромиссных подходов невозможно. Складывается ситуация, когда сохранение статус-кво становится неизбежным», – добавил специалист.
Комментируя доклад сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика о путях урегулирования карабахского конфликта, Сергей Минасян отметил, что всем понятно, по каким причинам Уорлик выступил с подобным заявлением.
«С одной стороны это было связано с 20-й годовщиной подписания соглашения о прекращении огня. Другая причина заключается в обострении напряженности в отношениях России и Запада в нашем регионе. Но понятно, что озвученные тезисы и мнение невозможны без позиции двух других сопредседателей МГ ОБСЕ. Мы увидели, что как раз накануне 3 сопредседателя Минской группы ОБСЕ выступили с новым совместным заявлением, в котором повторили подходы, которые были и сформировались в течение последнего десятилетия и известны как Мадридские принципы», – сказал политолог.
«Есть также тезисы, которые неприемлемы для азербайджанской стороны. Мы увидели достаточно резкую и четкую реакцию министерства обороны Армении и Нагорно-Карабахской Республики. А в заявлении МИД Армении чрезвычайно важным было следующее: переговорный процесс протекает с участием всех трех сопредседателей МГ ОБСЕ», – сказал С.Минасян, подчеркнув, что продолжение переговорного процесса является необходимым.