Քաղաքական 14:50 15/05/2014
«Ֆրանսիայի նախագահի այցելությունը տարածաշրջան և հատկապես Հայաստան, կարևոր իրադարձություն էր` հաշիվ առնելով Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Տարածաշրջանը, որը համարվում է գոնե Ռուսաստանի տեսանկյունից իբրև իր ազդեցության տարածաշրջանան և այդտեղ գալիս է արևմտյան խոշոր երկրներից մեկի նախագահը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նա կարևորեց Ֆ. Օլանդի այն հայտարարությունը, որ Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական կապերը չեն համապատասխանում այն սերտ հարաբերություններին, որ կան երկու պետությունների ու ժողովուրդների միջև ու դրանք պետք է զարգացել: Կ. Մանոյանը կարևորեց նաև Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարությունները, որոնք վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցերին:
ՀՅԴ-ական գործչի գնահատմամբ, Ֆ. Օլանդի գալը Հայաստան` այցելություն էր հին բարեկամին. «Կարծում եմ` տարածաշրջան այցելության մեջ ամենահարազատը Հայաստանում էր, չնայած Ադրբեջանում նախագահ Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիան իր առջև խնդիր չի դրել տարածաշրջանից երկրներ ընտրելու մեջ` կարևորելով երեք երկրների հետ հարաբերությունները»:
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ակնկալվող զարգացումներին, Կ. Մանոյանը կարևորեց այն հայտարարությունը, որ 2015-ի ապրիլի 24-ին Ֆ. Օլանդը լինելու է Երևանում: Նրա խոսքով, Ֆրանսիան, այնուամենայնիվ, կընդունի Ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենք, սակայն դեռևս սպասում է Եվրադատարանի որոշմանը` կապված Շվեյցարիայում նման իրավանորմը անընդունելի ճանաչելու հետ:
Կ. Մանոյանն ասաց, որ իշխանությունների կողմից ձախողում էր` Օլանդի հետ պաշտոնական հանդիպումներին ընդդիմությունից որևէ մեկին չհրավիրելը, երբ Ֆրանիսան մեծ պատվիրակությամբ էր եկել, և նրանց թվում էին նաև ընդդիմադիր գործիչներ:

Политика 15:41 15/05/2014
«Визит президента Франции в регион, в особенности в Армению, был важным событием с учетом происходящих в Украине событий. В регион, который по меньшей мере Россия рассматривает как регион своего влияния, прибывает президент одной из крупных стран Запада»,– заявил в беседе с журналистами руководитель центрального офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
Он подчеркнул важность заявления президента Франции Франсуа Олланда о том, что экономические связи между Арменией и Францией не соответствуют тем тесным отношениям, которые имеются между двумя странами и народами, и их следует развивать, а также заявлений, касающихся вопросов признания Геноцида армян и права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
По словам Киро Манояна, визит Франсуа Олланда в Армению был визитом к «старому другу». «Думаю, среди всех стран региона, которые посетил Олланд, Армения является самой родной, хотя в Азербайджане он отметил, что Франция не ставила перед собой задачу выбирать между странами региона, подчеркнув важность отношений со всеми тремя странами», – подчеркнул он.
Комментируя предстоящие развития событий в контексте армяно-французских отношений, Киро Маноян указал на важность заявления Олланда о том, что он посетит Ереван к 100-й годовщине Геноцида армян. По его словам, Франция, тем не менее, примет закон о криминализации отрицания Геноцида армян, но пока она ждет решения Евросуда в связи с признанием неприемлемой подобной правовой нормы в Швейцарии.
Президент Ф. Олланд: Франция на самом высоком уровне примет участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян