Կառավարման բացարձակ ճիշտ և բացարձակ սխալ մոդելներ չկան. Հովհաննես Մանուկյան
Կառավարման բացարձակ ճիշտ և բացարձակ սխալ մոդելներ չկան: Կան մոդելներ, որոնք բալանսավորված են և հարմարեցված տվյալ երկրի համար: Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նորանշանակ նախարար Հովհաննես Մանուկյանը` պատասխանելով Սահմանադրական բարեփոխումների ներկայացված հայեցակարգի նախագծում կառավարման համակարգի մասին հարցին:
Նա դժվարացավ ամբողջական գնահատական տալ հայեցակարգի նախագծի մասին` նշելով, որ նոր-նոր է սկսել ներգրավել քննարկումներում: Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական բարեփոխումներին, ընդհանրապես, նախարարն ասաց, որ դրանք վերաբերելու են երկրի առաջիկա տարիների զարգացմանը:
«Իհարկե, հետաքրքրական է կառավարման մոդելի հարցը, բայց ես ավելի շատ հակված եմ այն քննարկել իշխանությունների տարանջատման, հակակշիռների ու զսպումների մեխանիզմի շրջանակում», -հավելեց Մանուկյանը:
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրության հաճախակի փոփոխելուն, ապա ըստ նախարարի դա խնդիր չէ, քանի որ Սահմանադրությունը ևս ապրող մեխանիզմ է. հասարակությունները զարգանում են, իսկ դրան զուգահեռ զարգանում է երկրի Մայր օրենքը: Կարևորը, նրա խոսքով, իրավասություններն ու լիազորությունները ճիշտ հավասարակշռելն է:
«Եթե այդ բալանսը ճիշտ է ընտրված, ապա տվյալ երկրում կարող է ճիշտ գործել թե' նախագահական համակարգը, թե' խորհրդարանական համակարգը»,- հավելեց Հովհաննես Մանուկյանը:
Նշենք, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծում որպես այլընտրանքային տարբերակ առաջարկվում է Հայաստանում կառավարման խորհրդարանական համակարգի մոդելը: Նախագիծը դեռ քննարկման փուլում է և ինչպես ՍԴ բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանն էր ասել, Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվե Հայաստանում կանցկացվի 2016 թվականից ոչ շուտ:

Право 15:55 16/05/2014
Абсолютно правильной и абсолютно ошибочной модели управления не существует: есть модели, которые сбалансированы и адаптированы к той или иной стране. Об этом сегодня в ходе брифинга заявил министр юстиции Армении Ованнес Манукян, комментируя включенный в проект концепции конституционных реформ вопрос о системе управления.
Что касается конституционных реформ в целом, то министр отметил, что они будут касаться развития на ближайшие годы.
«Конечно, вопрос о модели управления вызывает интерес, но я больше склонен обсуждать его в рамках разграничения властей, механизма „сдержек и противовесов”»,– добавил министр.
Что касается частых поправок в Конституцию, то Ованнес Манукян считает, что это не проблема, так как Конституция также является живым механизмом: развивается общество, параллельно чему развивается и основной закон государства. Главное, по его словам, – правильный баланс между правомочиями и полномочиями.
«Если этот баланс выбран правильно, то в данной стране может правильно действовать как президентская система, так и парламентская»,– считает Ованнес Манукян.
Отметим, что в проекте концепции реформирования Конституции Армении предлагается переход к парламентской модели государственного управления. Проект пока находится на стадии рассмотрения и, как отметил глава Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте РА, председатель Конституционного суда республики Гагик Арутюнян, референдум по конституционным в реформам в Армении может пройти не раньше 2016 года.