Աշխարհում 19:11 19/05/2014
Եվրամիության երկրներին կհաջողվի նվազեցնել ռուսական գազից կախվածությունը,եթե այս տարի Կիպրոսի ափերի ստորջրյա շրջաններում հաջողված հորատում իրականացվի: Այս մասին հայտարարել է Կիպրոսի էներգետիկայի նախարար Գեորգի Լակկոտրիպիսը: Հայտնում է Բլումբերգ գործակալությունը:
Նախարարը հայտնել է, որ բնական գազի հետազոտված պաշարները գնահատվել են 1.7տրլն խորանարդ մետր: Եթե երկրաբանական, որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվի ևս 4-5 տրլն խորանարդ մետր բնական գազ, ապա Կիպրոսը կկառուցի սեփական LNG-ի(հեղուկ բնական գազի) տերմինալը:
Լակկոտրիպիսը հայտարարել է, որ Կիպրոսը բանակցությունները է ամերիկյան Noble Energy ընկերության հետ, միջերկրածովյան Լեվանտյան ավազանից բնական գազի պաշարները տերմինալ հասցնելու ուղղությամբ:
Տերմինալի կառուցումը կպահանջի 6-10 մլրդ եվրո և շահագրգիռ ընկերությունների հետ արդեն սկսվել են բանակցություններ:

Кипр подсказывает Евросоюзу способ избавиться от «иглы» российского газа
Европа сможет снизить зависимость от российского газа, если будет проведено успешное бурение нового глубоководного газового месторождения в водах Кипра. Как передает РБК, об этом заявил министр энергетики Кипра Георгий Лаккотрипис.
Согласно информации, в разработке нового месторождения примут участие Eni, Korea Gas Corp. и Total. Eni и Kogas. Доказанные запасы природного газа на Кипре составляют 6 трлн куб. футов природного газа. По словам Лаккотриписа, успешное бурение упомянутого месторождения может увеличить ресурсы страны еще на 4-5 трлн куб. футов.
Сообщается, что Eni и Kogas начнут активную разработку 2, 3 и 9 блоков в ближайшие недели. Французская Total, которая имеет лицензию на блоки 10 и 11, начнет разведку во второй половине следующего года. Если разведывательные работы будут успешными, Кипр начнет строительство собственного СПГ-терминала.
Отметим, что поставки газа из России в Европу могут оказаться под угрозой из-за конфликта вокруг Украины. Россия уже предупредила ЕС о переводе Украины на предоплату с 1 июня.