Քաղաքական 13:50 20/05/2014
ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի ելույթում արված շեշտադրումները և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարությունը Արևմուտքի կողմից հայկական կողմերի վրա իրականացվելիք ճնշման նախաքայլերն են: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
«Վերջին շրջանում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ տարբեր հայտարարություններ հնչեցին: Չնայած առիթը զինադադարի կնքման 20-ամյակն էր, սակայն, ըստ իս, դրանք ավելի շատ քաղաքական հայտարարություններ են: ԼՂ հակամարտությունը մենք չենք կարող պատկերացնել մեկուսի` հաշվի չառնելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրողությունները: Իսկ փոփոխությունները այստեղ էական են: Եթե 1990-ական թթ., Արևմուտքը և Ռուսաստանը համագործակցում էին, իսկ դրան հաջորդեց որոշակի դիմակայություն, ապա այժմ կարող ենք ասել, որ առկա է ակնհայտ հակամարտություն: Ուկրաինայի վերջին դեպքերը հստակորեն այդ բաժանարար գիծը դրեցին և մենք` ՄԱԿ-ում մեր քվեարկությամբ, ինչպես նաև ավելի վաղ Մաքսային միությանը անդամակցելու հայտարարությամբ հայտնվեցինք ռուսական ճամբարում»,- ասաց Արա Պապյանը:
Բանախոսը նշեց, որ սկզբնական շրջանում Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության որոշումը «պատճառաբանվում էր Ղարաբաղի հարցով», առ այն, որ Ռուսատանը ունի ճնշման լծակներ և պետք է այնպես անել , «որ ավելի վատ չլինի»:
«Սակայն դրա հետ մեկտեղ մոռացվում էր, որ Արևմուտքը նույնպես ունի իր լծակները և այս հայտարարությունները հենց այս լծակների բանեցման նախաքայլեր են»,- ասաց Արա Պապյանը:
«Եթե մենք ցույց տվեցինք, որը ընդունում ենք ոչ թե համագործակցությունը, այլ ենթարկվում ենք ճշմանը, ապա տրամաբանական էր, որ Արևմուտքը նույնպես պետք է գնար ճնշման:  Ես կանխատեսում են ավելի կոշտ մոտեցում Հայաստանի դեմ: Արևմուտքը պետք է ցույց տա, որ Ռուսաստանը ի վիճակի չէ պաշտպանել իր շահերը և դաշնակիցներին»,- ասաց Արա Պապյանը:

Политика 18:11 20/05/2014
Содержащиеся в докладе сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика тезисы о путях урегулирования карабахского конфликта и последнее совместное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ являются первыми шагами оказываемого Западом давления на армянские стороны. Такое мнение сегодня на пресс-конференции в Ереване выразил руководитель центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
«В последнее время прозвучало много различных заявлений касательно урегулирования карабахского конфликта. Несмотря на то, что эти заявления были приурочены к 20-й годовщине вступления в силу соглашения о прекращении огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта, они, по-моему, скорее носили политический характер. Мы не можем представить карабахский конфликт изолированно, без учета существующих геополитических реалий. А здесь произошли существенные изменения», – сказал Ара Папян.
По его словам, если в 1990-х гг. Запад и Россия сотрудничали, затем последовало определенное противостояние, то сегодня уже речь идет об очевидном конфликте.
«Последние события в Украине четко поставили эти разделительные линии, и Армения своей позицией в ходе голосования по „крымской резолюции” в Генассамблее ООН, а ранее заявлением о решении вступить в Таможенный союз, оказалась в российском лагере. Я прогнозирую более жесткий подход в отношении Армении. Запад должен показать, что Россия не в силах защитить свои интересы и своих союзников», – отметил политолог.
МГ ОБСЕ заявила о негативных последствиях отсутствия механизмов расследования фактов нарушения режима перемирия в Карабахе