Քաղաքական 14:18 20/05/2014
Մայիսի 17-ից մինչ հիմա, երբ Վրաստանում տեղի ունեցած փլուզման հետևանքով գազի մատակարարումը Ռուսաստանից Հայաստան դադարեցվել է, Իրանից գազի ներմուծման աճ է գրանցվել` օրական 2 մլն խորանարդ մետր: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելուց հետո հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանի հարցերին:
«Ընդհանրապես, Իրանի հետ ես լուրջ տրամադրված եմ մեր հարաբերությունները խորացնել և այն ծրագրերն ու պայմանավորվածությունները, որ եղել են մեր երկու կառավարությունների միջև ես ամեն ինչ անելու եմ, որ դրանք դառնան իրականություն ժամանակի ընթացքում», -հայտարարեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Премьер Армении О.Абраамян серьезно настроен в вопросе углубления отношений с Ираном
«Я серьезно настроен в вопросе углубления отношений с Ираном и в отношении программ и договоренностей, которые существуют между правительствами Армении и ИРИ. И я сделаю все возможное для того, чтобы они с течением времени стали реальностью», – заявил сегодня в Национальном Собрании Армении премьер-министр РА Овик Абраамян после представления правительственной программы парламенту республики.
По словам премьера, с 17 мая и до сих пор, после того, как оползень в Дарьяльском ущелье Грузии вызвал аварийную ситуацию на магистральном газопроводе «Север-Юг», через который идет транзит российского газа в Армению, был зарегистрирован рост поставок газа в республику из Ирана: 2 млн. куб.м в сутки.