Քաղաքական 16:19 20/05/2014
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել տարածաշրջան կատարած այցի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը
«Մայիսի16-ից 19-ը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ժակ Ֆոր՝ Ֆրանսիա և Ջեյմս Ուորլիք՝ ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջան այցելություն կատարեցին: Նրանց էր միացել հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ֆրանսիացի համանախագահ Ժակ Ֆորին փոխարինող Պիեռ Անդրիյին:
Համանախագահների այցի հիմնական նպատակն էր իրենց մանդատի համաձայն վերանայել Լեռնային Ղարաբաղի, Քելբաջարի և Լաչինի իրավիճակը: Այս տարածքներով ճամփորդելով` նրանք նկատել են ենթակառուցվածքների բարելավման ազդանշաներ, սակայն չեն գտել որևէ ցուցիչ, որը կվկայեր, որ վերջին տարիներին փոխվել է բնակչության քանակը:
Նրանք նաև այցելել են Սարսանգի ջրամբար և քննարկել հաստատության ղեկավարների հետ դրա կարգավիճակն ու գործառույթները:
Նրանք հույս են հայտնել, որ կողմերը կարող են համաձայնության գալ ջրային ռեսուրսներն ի շահ տարածաշրջանի համատեղ կառավարելու հարցում:
Մայիսի 19-ին համանախագահները հատել են Տերտերի մոտ գտնվող շփման գիծը: Նրանք ափսոսանք են հայտնել հրադադարի շարունակական խախտումների և կորուստների վերաբերյալ:
Հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզիմի բացակայությունը թույլ է տալիս կողմերին միմյանց մեղադրել:
Այցելության ընթացքում, համանախագահները հանդիպել են Երևանի և Բաքվի պաշտոնական ներկայացուցիչների, ինչպես նաև դե ֆակտո իշխանությունների և ԼՂ, Քելբաջարի ու Լաչինի տեղական վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ»:
Հայտարարության մեջ նաև նշված է, որ  Բաքվում կայացել է հանդիպում այպես կոչված «ԼՂ ադրբեջանական համայնքի» հետ:
Ըստ աղբյուրի, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են խաղաղ գործընթացների տարրերը և ընդգծվել է, որ «այդ տարրերը շարունակում են լինել ամուր կարգավորման հիմքում, որոնք 2009-2013 թվականներին ներկայացվել են համանախագահող երկրների նախագահների հայտարարություններում»:

МГ ОБСЕ заявила о негативных последствиях отсутствия механизмов расследования фактов нарушения режима перемирия в Карабахе
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США), а также Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик посетили регион 16-19 мая. К ним присоединился также посол Пьер Андрио, который заменит Жака Фора на посту сопредседателя от Франции в июне. Об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы, размещенном на сайте ОБСЕ.
Основная цель визита сопредседателей заключалась в изучении ситуации в Нагорном Карабахе, Карвачарском (бывший Кельбаджар) и Кашатагском (бывший Лачин) районах, в соответствии с их мандатом. Как сказано в заявлении, в ходе поездки сопредседатели МГ ОБСЕ увидели в данных районах признаки развития инфраструктуры, однако не заметили изменения численности населения за последние годы.
Кроме того, как отмечается в сообщении, сопредседатели посетили Сарсангское водохранилище и обсудили его статус. Они выразили надежду, что стороны достигнут согласия по совместному использованию водных ресурсов ради благополучия региона.
19 мая сопредседатели пересекли линию соприкосновения войск на тертерском участке. Они выразили сожаление по поводу продолжающихся случаев нарушения режима прекращения огня и инцидентов. Отсутствие механизма расследование случаев нарушения перемирия позволяет сторонам обвинять друг друга, говорится в заявлении.
В рамках визита сопредседатели встретились с высокопоставленными лицами в Ереване и Баку, а также с представителями де-факто властей Нагорном Карабахе и местной администрации и Карвачаре.
Уже в Баку сопредседатели встретились и с представителями «азербайджанской общины Нагорного Карабаха». В столице Азербайджана они обсудили детали мирного процесса, подчеркнув, что в основе долгосрочного мира лежат положения, закрепленные в заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в период с 2009 по 2013 годы.