Քաղաքական 16:19 20/05/2014
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել տարածաշրջան կատարած այցի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը
«Մայիսի16-ից 19-ը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ժակ Ֆոր՝ Ֆրանսիա և Ջեյմս Ուորլիք՝ ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջան այցելություն կատարեցին: Նրանց էր միացել հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ֆրանսիացի համանախագահ Ժակ Ֆորին փոխարինող Պիեռ Անդրիյին:
Համանախագահների այցի հիմնական նպատակն էր իրենց մանդատի համաձայն վերանայել Լեռնային Ղարաբաղի, Քելբաջարի և Լաչինի իրավիճակը: Այս տարածքներով ճամփորդելով` նրանք նկատել են ենթակառուցվածքների բարելավման ազդանշաներ, սակայն չեն գտել որևէ ցուցիչ, որը կվկայեր, որ վերջին տարիներին փոխվել է բնակչության քանակը:
Նրանք նաև այցելել են Սարսանգի ջրամբար և քննարկել հաստատության ղեկավարների հետ դրա կարգավիճակն ու գործառույթները:
Նրանք հույս են հայտնել, որ կողմերը կարող են համաձայնության գալ ջրային ռեսուրսներն ի շահ տարածաշրջանի համատեղ կառավարելու հարցում:
Մայիսի 19-ին համանախագահները հատել են Տերտերի մոտ գտնվող շփման գիծը: Նրանք ափսոսանք են հայտնել հրադադարի շարունակական խախտումների և կորուստների վերաբերյալ:
Հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզիմի բացակայությունը թույլ է տալիս կողմերին միմյանց մեղադրել:
Այցելության ընթացքում, համանախագահները հանդիպել են Երևանի և Բաքվի պաշտոնական ներկայացուցիչների, ինչպես նաև դե ֆակտո իշխանությունների և ԼՂ, Քելբաջարի ու Լաչինի տեղական վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ»:
Հայտարարության մեջ նաև նշված է, որ  Բաքվում կայացել է հանդիպում այպես կոչված «ԼՂ ադրբեջանական համայնքի» հետ:
Ըստ աղբյուրի, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են խաղաղ գործընթացների տարրերը և ընդգծվել է, որ «այդ տարրերը շարունակում են լինել ամուր կարգավորման հիմքում, որոնք 2009-2013 թվականներին ներկայացվել են համանախագահող երկրների նախագահների հայտարարություններում»:

Region 16:52 20/05/2014
"The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, travelled to the region May 16-19," the Co-Chairs said in a statement.
"They were joined by Ambassador Pierre Andrieu, who will take over as French Co-Chair in June.
The main objective of their visit was to review the situation in Nagorno-Karabakh, Kelbajar, and Lachin, in accordance with their mandate. In travelling through these areas, they saw signs of improvements in infrastructure, but could not observe any indications that the size of the population had changed in recent years.
They also visited the Sarsang reservoir, and discussed its status and operations with managers of the facility. They expressed their hope that the sides will reach an agreement to jointly manage these water resources to the benefit of the region.
On May 19, the Co-Chairs crossed the Line of Contact near Terter. They expressed regret for the continued ceasefire violations and consequent casualties. The absence of a mechanism for investigating these ceasefire violations allows the sides to put the blame on each other.
In the course of the visit, the Co-Chairs paid courtesy calls on senior officials in Yerevan and Baku as well as the de facto authorities and representatives of local administrations in Nagorno-Karabakh and Kelbajar, and visited Lachin. They also met with representatives of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh in Baku. In their meetings, they discussed elements of the peace process, and stressed that the basis of a lasting settlement remains those elements outlined in statements by the Presidents of the co-chair countries from 2009 to 2013."