Հասարակություն 13:11 20/05/2014
Սոցիալական ցանցերում, ապա նաև Թուրքիայի էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում հայտնվել է մի փաստաթուղթ, որը բոլորովին նոր բացահայտում է անում մայիսի 13-ին ողբերգական վթարի ենթարկված Սոմա շրջանի ածխահանքի մասին:
Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» պարբերականը, հրապարակելով վերոնշյալ փաստաթուղթը տեղեկացնում է, որ ածխահանքը մասնավոր չի եղել և 301 հանքափորի մահվան իրական պատասխանատուն հենց իշխանություններն են` ի դեմս վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած իշխանական «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության(ԱԶԿ-AKP):
Վերը նշված փաստաթուղթը մակագրված է Թուրքիայի աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարության վերահսկողական ծառայության անունից և վկայում է ածխահանքում կատարված ստուգայցի և զննության աշխատանքերի մասին: Ստուգայցը կատարվել է վթարից 2 ամիս առաջ` 2014-ի մարտին: Եզրակացության մեջ հստակ արձանագրվել է, որ այդ պահի դրությամբ ածխահանքում աշխատելիս է եղել 2.948 հոգի, այդ թվում 4 կին: Փաստաթղթում հստակ նշված է, որ վերոնշյալ մարդիկ աշխատում են չափազանց վտանգավոր պայմաններում:
«Կոտորածի պատասխանատուն ԱԶԿ-ն է, ահա ապացույցը» հոդվածում նշվում է, որ նման վթարային վիճակում ածխահանքի շահագործումը շարունակելը հենց երկրի իշխանությունների մեղավորությունն է:
Իսկ «Սոմա» բաժնետիրական ընկերության ղեկավար Ալփ Գյուրքանը, որը ներկայացվում է որպես ածխահանքի սեփականատեր, իրականում ընդամենը ենթակապալառու է և պետության թույլտվությամբ շահագործել է հանքը: Ածխահանքը սեփականշնորհված չի եղել: Գյուրքանի արդյունահանած ածխի ամբողջ պաշարի վաճառքն իրականացրել է պետությունը, հետևաբար, տեղի ունեցած ողբերգության համար քրեական պատասխանատվություն են կրում նաև պետական պատկան մարմինները:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 13-ին Թուրքիայի Մանիսա նահանգի Սոմա շրջանի ածխահանքում խոշոր վթար էր տեղի ունեցել: Հրդեհի ու փլուզումների հետևանքով զոհվել էր 301 հանքափոր, իսկ 486-ը` վիրավորվել և հոսպիտալացվել: Ածխահանքի աղետը բողոքի զանգավածային ցույցերի ալիք բարձրացրեց Թուրքիայի մի շարք քաղաքներում: Եղան բախումներ ու ձերբակալություններ: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ օգտագործեց արցունքաբեր գազ ու ջրցան մեքենաներ:

Право 15:12 20/05/2014
Вина за гибель свыше 300 шахтеров в Соме лежит на правительстве Турции. Обнародован сенсационный документ
Турецкое издание «Cumhuriyet» опубликовало появившийся в социальных сетях скандальный документ, раскрывающий сенсационные подробности о шахте в городе Сома (Турция), где недавно в результате аварии погибли сотни людей.
Согласно документу, данная шахта не была частной и ответственность за произошедшее несут власти в лице возглавляемой премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом Партии справедливости и развития (AKP). Документ завизирован контрольной службой министерства труда и социального обеспечения Турции по итогам проверки в данной шахте за 2 месяца до трагедии – в марте 2014г. В данном документе отмечается, что в чрезвычайно опасных условиях работают 2948 человек, в том числе 4 женщины.
Издание напрямую озвучивает обвинения в адрес АКР и отмечает, что представленный в качестве собственника шахты в Соме Алп Гюркан на самом деле является всего лишь подрядчиком. Он эксплуатировал неприватизированное месторождение с разрешения государства, более того, продажу добытой породы также осуществляли соответствующие госорганы.
Напомним, авария на угольной шахте города Сома в провинции Маниса, примерно в 250 километрах к югу от Стамбула, случилась 13 мая. Взрыв произошел в верхнем забое шахты, в нескольких сотнях метров под землей. В момент аварии в шахте находились 787 горняков. В результате ЧП погиб 301 человек, 486 горняков пострадали и были госпитализированы. Авария в Соме стала самой крупной в истории угледобычи в Турции, в стране был объявлен трехдневный траур. Катастрофа на шахте вызвала массовые акции протеста в Соме и других городах Турции. Для разгона манифестаций полиция применила слезоточивый газ, водометы и резиновые пули, были арестованы десятки протестующих.
Политики Турции в прошлом не раз заявляли, что несчастные случаи в горнодобывающей промышленности неизбежны. «Смерть – судьба шахтера», – заявил в 2010 году премьер-министр Эрдоган, после того как в результате очередного взрыва на шахте в Зонгулдаке погибли 30 шахтеров.
Число жертв аварии на шахте в Турции продолжает расти… СМИ напомнили циничные заявления Эрдогана о судьбе шахтеров
В Турции из-за гибели шахтеров начались беспорядки. Эрдогана назвали «вором и убийцей»
Премьер Турции Р.Т. Эрдоган превзошел сам себя: набросился с кулаками на демонстранта
Каков шеф, таковы и подчиненные: в Турции советник премьера Р.Т. Эрдогана избил демонстранта после трагедии на шахте
Тела шахтеров в холодильниках, десятки могил, народное негодование, гнев оппозиции… Статья ВВС о трагедии в Турции
Эрдогана ждет аналог «Гези-протестов». Последствия ЧП с шахтерами в Турции разобрал М. Тюркеш
Митинги после трагедии на шахте в Турции усиливаются из-за действий полиции: избиение и попытка ареста 10-летнего мальчика