Կանաչ լույս փոքր և միջին բիզնեսի համար. Կառավարությունը աջակցություն է խոստանում ՓՄՁ-ներին (տեսանյութ)
Այնպես չէ, որ միայն գործարարները չեն վստահում պետությանը, նաև պետությունը որոշ անվստահություն ունի գործարարների հանդեպ, սա պետք է չեզոքացնել: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Կառավարության ծրագրի` իրեն վստահված ոլորտը ներկայացնելիս, էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրեց, որ մտադիր են տեսչական մարմինների գործառույթները կրճատել կիսով չափ, ընդլայնել դաշտը գործարարների համար:
Անդրադառնալով փոքր և միջին ձեռնարկությունների ճակատագրին, Ճշմարիտյանն ասաց, որ փոքր ձեռնարկությունների խնդիրը քաղաքական ու սոցիալական է:
«Նրանց նկատմամբ որոշակի պարզեցումներ, ակնհայտ երկարատև տնտեսական միջավայր, որ նրանք վայրիվերումների մեջ չընկնեն և ընդհանրապես, աջակցություն, աջակցություն հատկապես սահմանամերձ ու հեռավոր շրջանների ձեռնարկությունների համար», -հայտարարեց Ճշմարիտյանը:
Նախարարի կարծիքով, պետք չէ արդյունաբերության ոլորտն ընկալել ըստ աշխատող գործարանների թվի:
«Ես կցանկանայի այդ ոլորտը դիտարկել տարածքային զարգացման համատեքստում, զբոսաշրջության զարգացման համատեքստում: Պետք է բոլորս հասկանանք, որ և զբոսաշրջությունն է արդյունաբերություն, և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաները», -հայտարարեց Ճշմարտիյանը:
Այդ առումով, նա տեղեկացրեց, որ շուտով աշխարհի տարբեր երկրներում, որոնք գործընկեր են Հայաստանի հետ, ստեղծվելու են առևտրային տներ, որոնցում մշտապես ներկայացվելու է հայկական արտադրանքը:
«Դա կլինի պետություն-մասնավոր համագործակցության հիմքի վրա», -հավելեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտին, ապա ըստ Ճշմարիտյանի, գիտություն-տնտեսություն կապը պետք է ապահովվի միայն պետության միջամտությամբ, այսինքն` պետությունը պետք է խթանի, որ «գործարարը գնա դեպի գիտություն»:
«Գիտության արդյունքները պետք է առևտրայնացվեն և գնան ուղղակի տնտեսություն, ուղղակի նրանց մոտ պետք է հետաքրքրություն լինի, որ դիմեն գիտնականին», -հավելեց նախարարը:
Տնտեսությանն են ուղղվելու նաև ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտում ունեցած արդյունքները:
«Ներկայացված ծրագրի դրույթների իրագործման համար ադեկվատ ընկալում և առողջ համագործակցություն ենք ակնկալում», -ելույթը եզրափակեց Ճշմարիտյանը:

Министр экономики Армении пообещал содействие предприятиям малого и среднего бизнеса
«Не стоит полагать, что только предприниматели не доверяют государству: определенное недоверие к предпринимателям есть и у государства. И это недоверие необходимо нейтрализовать», – заявил сегодня в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения правительственной программы министр экономики РА Карен Чшмаритян.
Представляя часть правительственной программы, касающуюся сферы экономики, министр сообщил, что они намерены вдвое сократить функции инспекционных органов, расширить поле для предпринимателей.
Обратившись к судьбе предприятий малого и среднего бизнеса, Карен Чшмаритян сказал, что проблема малых предприятий носит политический и социальный характер.
«По отношению к ним предусмотрены определенные упрощения, обеспечение долгосрочной экономической среды, чтобы они избежали неразберихи, и общее содействие, в частности предприятиям, расположенным в приграничных и отдаленных районах », – отметил К.Чшмаритян.
При этом министр экономики Армении призвал не связывать состояние промышленной отрасли с числом действующих заводов. «Мне бы хотелось рассматривать эту сферу в контексте регионального развития, развития туризма». – сказал он.
К.Чшмаритян пояснил, что в ближайшее время Армения должна открыть торговые дома в странах-партнерах, где постоянно должна быть представлена армянская продукция. «Это будет осуществлено на базе сотрудничества государство – частный сектор».
Что же касается сферы информационных технологий, то, по словам министра, контакты наука-экономика должны обеспечиваться лишь посредством вмешательства государства.
«Для реализации положений представленной программы мы рассчитываем на адекватное восприятие и здоровое сотрудничество», – резюмировал министр.