Օրվա մամուլ 09:04 23/05/2014
«Հարավային Կովկասը Ռուսաստանին կապող Ռազմա-վրացական ճանապարհը առաջիկա ամիսներին փակ կլինի։ Պատճառը մայիսի 17-ին Վրաստանի Գվելեթի-Դարիալ (Ներքին Լարս) ավտոճանապարհին՝ Թերեք գետի ափին, տեղի ունեցած փլվածքն է։ Դրա հետևանքով փակ է նաև ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետը։
«Հայկական ժամանակ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին երեկ հայտարարություն է տարածել Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը։ Նշենք, որ դա Հայաստանը Ռուսաստանին կապող միակ ցամաքային գործող ճանապարհն է և խիստ կարևոր նշանակություն ունի մեր երկրի համար։ Հենց այս ճանապարհն է ապահովում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառության հիմնական մասը, իսկ վերջին տարիներին այս ճանապարհով ինտենսիվ ուղևորափոխադրումներ էին կատարվում երկու երկրների միջև։
150 մետր երկարություն, 70 մետր լայնություն և 40 մետր խորություն ունեցող այս փլվածքի պատճառով վնասվել է նաև Ռուսաստան-Հայաստան գազատարը, որով ապահովվում է Հայաստանի գազամատակարարման հիմնական ծավալը՝ մոտ 90 տոկոսը։ Գազատարի վերականգնումը, թերթի տեղեկություններով, ավելի շուտ կավարտվի:

Пресса дня 11:07 23/05/2014
Военно-Грузинская дорога, связывающая Южный Кавказ с Россией, в ближайшие месяцы будет закрыта. Причиной является сход селя, произошедший 17 мая на автотрассе Гвелети-Дарьял (Нижний Ларс). В результате этого закрыт также КПП «Верхний Ларс». Как сообщает газета «Айкакан жаманак», информацию об этом накануне распространило Министерство внутренних дел Грузии.
Издание отмечает, что это единственная сухопутная дорога, связывающая Армению с Россией, и она имеет крайне важное значение для страны. Именно эта автотрасса обеспечивает основную часть товарооборота между Арменией и Россией, а в последние годы по этой магистрали осуществляются интенсивные пассажироперевозки между двумя государствами.
«Из-за селевого завала длиной 150 метров, шириной 70 метров и глубиной в 40 метров был поврежден также газопровод Россия-Армения, через который обеспечивается основной объем газоснабжения Армении, около 90%. Восстановление газопровода, по сведениям газеты, завершится намного раньше», - пишет газета.