Տարածաշրջան 16:03 26/05/2014
2014թ.-ի մայիսի 21-ի դրությամբ Ադրբեջանում քաղաքական հալածանքների 130 զոհ կա. 41 խղճի դատապարտյալ և 89 քաղբանտարկյալ: Այս մասին, ըստ ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալության, նշված է «Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի»` Ադրբեջանում քաղաքական ճնշումների զոհերի ցուցակում:
Ըստ հոդվածի` հետևյալ ցուցակը կազմելիս «Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտը» առաջնորդվել է խղճի դատապարտյալների և քաղբանտարկյալների մասին «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից սահմանված հայտնի չափորոշիչներով:
Ցուցակը կազմելիս «Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտը» տեղեկություն է տալիս յուրաքանչյուր բանտարկյալի մասին, մատնանշելով, թե հատկապես Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի որ հոդվածով են նրան դատել: Այն վկայակոչում է քրեական դատավարության կեղծ լինելը և դատարանի վճռի ապօրինի և անօրինական լինելը:
«Թուրանը» նշում է, որ «Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտը» 2008թ.-ից սկսած պարբերաբար մոնիթորինգի է ենթարկում դատական գործընթացները: Ինստիտուտը մամուլում պարբերաբար հրապարակում է երկրում քաղաքական ճնշումների զոհերի ցուցակը:

Общество 13:39 26/05/2014
По состоянию на 21 мая 2014 г. в Азербайджане насчитывается 130 жертв политических репрессий: 41 узник совести и 89 политических заключенных. Об этом, как передает азербайджанское информагентство «Туран», отмечается в списке жертв политических репрессий в Азербайджане, подготовленном Институтом мира и демократии (ИМД).
Как отмечается в материале, при составлении списков ИМД руководствуется хорошо известным определением международной правозащитной организации Amnesty International об узниках совести и политических заключенных.
Составляя списки, ИМД всегда дает информацию по каждому конкретному заключенному, указывая, по каким статьям Уголовного кодекса АР велось следствие и суд, приводя доказательства о фальсификации уголовного дела и вынесении судом неправового и незаконного приговора.
Как отмечает агентство, ИМД с 2008г. регулярно проводит мониторинг судебных процессов. Списки жертв политических репрессий ИМД регулярно публикует в СМИ, выставляет на сайтах информационных агентств.