Տարածաշրջան 16:24 26/05/2014
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի և հայ-ադրբեջանական սահմանին հաճախակի նկատվող սրացումները ցույց են տալիս, որ մայիսի առաջին տասնօրյակում, Հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման 20-ամյակի օրերին, արտերկրի վերլուծական ու քաղաքական շրջանակներից հնչող մեկնաբանություններն իրականում քիչ առնչություն ունեին այն վտանգավոր իրավիճակի հետ, ինչն իրականում առկա է տարածաշրջանում:
Բոլորը խոսում են հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտության մասին, միջնորդները ներկայացնում իրենց տեսլականը, հիշեցնում ու մեկնաբանում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հիմքում դրված սկզբունքներն ու էլեմենտները, սակայն մեկ կարևոր գործոնի մասին կամ խոսվում է հպանցիկ կամ երկրորդական կարգավիճակ է տրվում:
Խոսքը առաջնագծում լարվածության թուլացմանն ուղղված քայլերի կամ որ ավելի ճիշտ կլինի ասել` դրանց բացակայության մասին է:
Մայիսի առաջին տասնօրյակում, միջազգային հանրության` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ցուցաբերված ընդգծված ակտիվությանը հետևած «սահմանային ակտիվացումները» ցույց տվեցին, որ միջնորդների ուղերձները ոչ միայն չունեին զսպող գործառույթ, այլ ըստ էության, առաջնագծում նոր թափ հաղորդեցին ադրբեջանական գործողություններին:
Ադրբեջանն իրեն ուղղված մեսիջներն ընդունել է ի գիտություն, իսկ դա նշանակում է, որ սահմանագծին ադրբեջանական հատուկ ստորաբաժանումները կակտիվանան` դիվերսիոն գործողությունները կշարունակվեն, իսկ դիպուկահարն էլ, ամեն դեպքում, «անգործ» չեն մնա:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը միջնորդների` դիպուկահարներին առաջին գծից դուրս բերելու ու շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերը հետաքննող մեխանիզմների ներդրման գաղափարը, վերջնականապես ուղարկել է «պատմության աղբարկղը»:
Միջնորդները հաճախ են օգտագործում «վստահության վերականգնման անհրաժեշտություն» ձևակերպումը, որը սակայն ադրբեջանական կողմից շարունակվող սադրանքների ու դրան միջազգային հանրության կողմից ոչ ադեկվատ արձագանքի պայմաններում արժեզրկվել է:
Ադրբեջանի նպատակը` «զոհ»-ի կարգավիճակով ներկայացնելու միջազգային հանրությանը, կարծես թե, տալիս է իր պտուղները, իսկ դա պաշտոնական Բաքվին հնարավորություն է տալիս լեգիտիմացնելու իր գործողություններն առաջնագծում:
Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը պետք է ապավինի սեփական ուժերին` առաջնագծում առաջ քաշելով այնպիսի ինժեներական լուծումներ, որի պայմաններում հնարավոր կլինի արդյունավետ հետ մղել (կանխարգելել) հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբերին:
Հակադիվերսիոն ու հակադիպուկահար միջոցառումների իրականացումն ու կատարելագործումը, ինչպես նաև` առաջնագիծը ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով համալրումն անհրաժեշտություն է:

Комментарии 17:49 26/05/2014
Азербайджан окончательно отправляет на свалку идею посредников об отводе снайперов с передовой. Анализирует Т. Абрамян
Частое обострение в течение последней недели ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, а также на границе Армении и Азербайджана свидетельствует о том, что озвучиваемые зарубежными аналитическими и политическими кругами в эти дни, к 20-й годовщине подписания договора об установлении режима прекращения огня, заявления на самом деле имеют мало общего с опасной реальностью в регионе. Об этом в комментарии для Panorama.am заявил политолог Тигран Абрамян.
По его словам, все выступают с заявлениями о необходимости решения карабахского конфликта, посредники представляют свое видение данного процесса, напоминают и комментируют базисные принципы и компоненты урегулирования, однако об одном важном факторе говорится либо поверхностно либо он отодвигается на задний план. Речь идет, отметил эксперт, о мерах по снижению напряженности на передовой, точнее, об их отсутствии.
«„Пограничная активизация”, последовавшая вслед за подчеркнутой активацией международного сообщества в вопросе Нагорного Карабаха в первую декаду мая, продемонстрировали, что послания посредников не только не выполнили сдерживающей функции, а стимулировали действия азербайджанской стороны на передовой», – отметил специалист.
Эксперт подчеркнул, что Азербайджан принял во внимание адресованные Баку месседжи, а это означает активизацию азербайджанских спецподразделений на границе: диверсионные действия продолжатся, «без дела», в любом случае, не останутся и снайперы.
Очевидно, сказал специалист, что Азербайджан окончательно отправил идею посредников об отводе снайперов с передовой линии и внедрении механизмов по расследованию инцидентов на линии соприкосновения «на свалку истории».
Т. Абрамян напомнил, что посредники часто используют формулировку «необходимость восстановления доверия», которая оказалась обесцененной в условиях продолжающихся провокаций азербайджанской стороны и неадекватной реакции международного сообщества на это.
Согласно мнению эксперта, Азербайджан пытается добиться одной важной цели –  предстать в глазах международного сообщества в статусе «жертвы», что позволяет официальному Баку легитимировать свои действия на передовой линии.
В сложившейся ситуации, отметил политолог,  Армения должна полагаться на собственные силы, выдвигая такие инженерные решения на передовой линии, которые позволят эффективно отбрасывать назад (предотвращать проникновение) диверсионно-разведывательные группы противника.
«Реализация антидиверсионных и антиснайперских мероприятий, а также оснащение передовой линии современными техническими средствами сегодня являются необходимостью», – резюмировал Т. Абрамян.