Քաղաքական 15:07 30/05/2014
«Foreign Policy Journal». Ադրբեջանի իշխանությունը պետք է իր ժողովրդին պատրաստի խաղաղության, ոչ թե` պատերազմի
«20 տարի է անցնել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարբաղի միջև կնքված զինադադարից հետո: Մինչ զինադադարը վերջ տվեց լայնամասշտաբ թշնամանքներին, վերջնական խաղաղության համաձայնագիր այդպես էլ չեղավ և կողմերը շարունակում են տառապել զոհերի պատճառով: Այն հարցը, թե ինչու զինադադարը չի հանգեցրել համընդհանուր խաղաղության համաձայնագրի, շարունակում է հռետորական մնալ` կողմերի միջև վստահության բացակայությունը և Ադրբեջանի ագրեսիվ վարքագիծը հիմնական խոչընդոտներն են: Ավելին, խաղաղ գործընթացի ներկայիս փուլն առանց Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների համապարփակ մասնակցության, թերի է մնում»,- նշված է «Foreign Policy Journal»-ի` ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հրապարակման մեջ:
Հոդվածում հարցեր են բարձրացվում` ինչո՞ւ է Ադրբեջանը խուսափում ԼՂ-ի հետ բանակցություններից: Ինչո՞ւ է Բաքուն հրաժարվում ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախկին շփումներից, որոնց պատասխանը՝ Բաքվի քաղաքականությունն է:
«20 տարվա հարաբերական խաղաղության ընթացքում, աշխարհը և տարածաշրջանը ականատես են եղել Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմատենչության, հայատյացության, միջազգային համայնքին ուղղված վստահության ամրապնդման քայլեր նախաձեռնելու կոչերի անտեսմանը:
Նպատակները ակնահայտ են և նոր չեն: Ինչպես 1991-94թթ.-ի ընթացքում, Ադրբեջանը օգտագործում էր զինադադարի «խախտումը»՝ ռազմական կարողությունները վերախմբավորելու և վերակառուցելու համար: Հենց պատրաստ է լինում մեկ այլ հարձակման, Ադրբեջանի իշխանությունները սկսում են շանտաժի ենթարկել նորացված ագրեսիայով և հայկական կողմից պահանջում են ընդունել անընդունելին: Դիպուկահարների պատերազմը և միջսահմանային դիվերսիան նրանց մարտավարության բաղկացուցիչ մասն են:
Բաքուն նաև ջանում է խեղաթյուրել Ղարաբաղի խնդրի էությունը և սխալ ներկայացնել` «Հայաստանի տարածքային պահանջները Ադրբեջանին» թեման: Ադրբեջանը մանիպուլյացիայի է ենթարկում Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը և դժգոհում «Հայաստանի կողմից իր տարածքների օկուպացման վերաբերյալ»:
Իրականում, այդ բանաձևերից և ոչ մեկում, որոնք Բաքվի մեղքով չեն իրականացվել, Հայաստանին որպես ագրեսոր պետություն չեն նշում:
Հռետորական հարցեր՝ արդյո՞ք խնդիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև է, ինչու նախագահ Ալիևը չի պատվիրակում իր բանագնացներին  բանակցություններ վարել ԼՂՀ պաշտոնական ներկայացուցիչների հետ, ինչո՞ւ է 1994թ զինադադարի համաձայնագիրը ուժի մեջ մտել այն բանից հետո, երբ այն ստորագրվել էր երեք կողմերի միջև, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի:
ԵԱՀԿ-ի կողմից աջակցվող շրջանակները ԼՂՀ-ի մասնակցությամբ կխթանեն բանակցությունները և կհեշտացնեն վերջանական կարգավորումը:
Վերջին 20 տարիների ընթացքում, Հայաստանը և ԼՂՀ-ն փորձել են համոզել Ադրբեջանին, որ խաղաղ լուծումը այլընտրանք չունի, որ սահմանի երկայնքով դիպուկահարներն ավելի են սրում իրավիճակը և հետաձգում կարգավորումը:
Այսօր Հայաստանը Բաքվին ուղարկում է նույն հաղորդագրությունը՝ կոչ անելով նրանց հրաժարվել ռևանշիստական նկրտումներից և կանխել այլ ողբերգություններ: Միջազգային հանրությունը, և միջնորդները պետք հստակեցնեն, որ Ադրբեջանի ղեկավարները պետք է իրենց վրա պատասխանատվություն վերցնեն և իրենց ժողովրդին պատրաստեն խաղաղության, այլ ոչ` պատերազմի»,- նշված է հոդվածում:

Analysis 15:45 30/05/2014
Twenty years have passed since a cease fire agreement was signed between Armenia, Azerbaijan, and Nagorno Karabakh. While the truce put an end the large-scale hostilities, there is no final peace agreement, and the sides continue to suffer casualties. The question why the cease fire has not lead to the comprehensive peace agreement remains rhetorical; the lack of confidence between the parties and aggressive behavior of Azerbaijan are major obstacles. Moreover, the current phase of the peace process remains incomplete with no comprehensive participation of Nagorno Karabakh authorities.
Why does Azerbaijan avoid negotiations with Nagorno Karabakh? Why does Baku deny previous contacts with NKR authorities? The answer lies in Baku’s policy and goals towards everything Armenian. Throughout last 20 years of relative peace, the world and the region have witnessed Azerbaijan’s aggressive warmongering, instigation of hatred towards Armenians, military build-up, and disregard of calls from the international community to initiate confidence-building measures.
The goals are evident and not new. Just like during the war from 1991-1994, Azerbaijan uses cease-fire “breaks” to regroup and rebuild its military capacities. As soon as it feels ready for another attempt, the Azeri leadership begins blackmailing with renewed aggression and demands from the Armenian sides to accept the unacceptable. Sniper war and cross-border subversions are parts of these tactics.
Another aspect is Baku’s efforts to distort the essence of the Karabakh problem and misrepresent the issue as “Armenia’s territorial claim towards Azerbaijan”. Azerbaijan manipulates with the UN Security Council’s resolutions regarding the Karabakh conflict and complains about “occupation of its territories by Armenia.” In reality, none of those resolutions, which remained unimplemented at Baku’s fault, has ever mentioned Armenia as aggressor state, since Azerbaijan and Nagorno Karabakh are the two principal parties to the conflict.
Two rhetorical questions: if the problem was between Armenia and Azerbaijan, why then would president Aliyev (the father of incumbent Azeri leader) delegate his envoys to negotiate with official representatives of the NKR; why was the 1994 ceasefire document entered into force after being signed by three parties, including Nagorno Karabakh?
Restoration of the previous, OSCE-supported framework with participation of the NKR will promote negotiations and facilitate final settlement. Implementation of confidence-building measures (CBM) by all sides, especially between NKR and Azerbaijan, will help reduce the tension and create a favorable atmosphere for the two societies to overcome the existing problems. Unfortunately, all previous attempts to restore trust between the peoples failed after Azerbaijan blocked any CBM initiatives she had received through the OSCE mediators.
The peaceful formula is simple: less casualties, less warmongering, more trust, more chances to achieve regional peace. Through the last 20 years, Armenia and NKR have tried to persuade Azerbaijan that a peaceful solution had no alternative, that snipers along the border further aggravated the situation and postponed settlement. Today, the Armenian states send the same message to “hawks” in Baku, calling them to abandon revanchist aspirations and prevent another tragedy. International community and mediators should make it clear that Azerbaijani leaders must assume responsibility, and prepare its people for peace, rather than war.