Քաղաքական 12:24 30/05/2014
Այսօր Սիրիան հայտնվել է այն վիճակում, ինչ 1993-94թթ. Արցախն էր: «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Սիրիա. Ահաբեկչություն, հայություն, ընտրություն» խորագրով խորհրդաժողովի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
«Սիրիայում չկա քաղաքացիական պատերազմ: Այնտեղ չկա դասական ընդդիմություն, այլ ահաբեկիչները, զինյալ խմբերը, ծայրահեղ իսլամիստական կազմակերպությունները, որոնց ճնշող մասը դրսից են ուղարկված, կռվում են պետության օրինական իշխանության դեմ»,- նշեց նա:
Քաղաքագետի խոսքով, Ադրբեջանը փորձում է սեփական իսլամիստներից ազատվել ու նրանց ուղարկում է Սիրիա:
Լ. Մելիք-Շահնազարյանն ասաց, որ պետք է ընդունել այն փաստը, որ Սիրիայում ամենահզոր ուժը Սաուդյան Արաբիան է:
Քաղաքագետը միաժամանակ հավելեց, որ Թուրքիան Լաթաքիայում է ուղղակի մասնակցություն ունեցել ռազմական գործություններին:

Politics 14:49 30/05/2014
Currently, Syria is in the same situation as Artsakh was in 1993-94, political scientist Levon Melik-Shahnazaryan said at a conference titled “Syria: Terrorism, Armenians, Elections” organized by Voskanapat analytical center.
“The Syria crisis is not a civil war. There is no classical opposition and the rebel forces, the extremist Islamic organizations have mostly been sent from other countries to fight against the legal authorities in Syria,” the expert noted.
According to Melik-Shahnazaryan, Azerbaijan tries to get rid of Islamists and sends them to fight in Syria. He stressed that we must admit that Saudi Arabia is the most powerful force in Syria.
The expert also said that Turkish troops directly participated in the military operations in Latakia.