Քաղաքական 12:24 30/05/2014
Այսօր Սիրիան հայտնվել է այն վիճակում, ինչ 1993-94թթ. Արցախն էր: «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Սիրիա. Ահաբեկչություն, հայություն, ընտրություն» խորագրով խորհրդաժողովի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը:
«Սիրիայում չկա քաղաքացիական պատերազմ: Այնտեղ չկա դասական ընդդիմություն, այլ ահաբեկիչները, զինյալ խմբերը, ծայրահեղ իսլամիստական կազմակերպությունները, որոնց ճնշող մասը դրսից են ուղարկված, կռվում են պետության օրինական իշխանության դեմ»,- նշեց նա:
Քաղաքագետի խոսքով, Ադրբեջանը փորձում է սեփական իսլամիստներից ազատվել ու նրանց ուղարկում է Սիրիա:
Լ. Մելիք-Շահնազարյանն ասաց, որ պետք է ընդունել այն փաստը, որ Սիրիայում ամենահզոր ուժը Սաուդյան Արաբիան է:
Քաղաքագետը միաժամանակ հավելեց, որ Թուրքիան Լաթաքիայում է ուղղակի մասնակցություն ունեցել ռազմական գործություններին:

Политика 13:16 30/05/2014
Сегодня Сирия оказалась в том же положении, что и Арцах в 1993-94гг. Об этом во время организованного аналитическим центром «Восканапат» обсуждения на тему «Сирия: терроризм, армянство, выбор» заявил политолог Левон Мелик-Шахназарян.
«В Сирии нет гражданской войны. Там нет классической оппозиции: там террористы, вооруженные группировки, радикальные исламские организации, подавляющее большинство которых направлены в эту страну из-за рубежа, борются против законной власти этого государства»,– отметил он.
По словам политолога, Азербайджан пытается избавиться от своих исламистов и отправляет их в Сирию.
Левон Мелик-Шахназарян подчеркнул, что следует признать тот факт, что самой мощной силой в Сирии является Саудовская Аравия.
Что же касается Турции, то эта страна, по словам политолога, приняла прямое участие в военных действиях в Латакии.