ԵԱՀԿ աջակցությամբ վերապատրաստման ծրագիր` քաղծառայողների համար
Այսօր Երևանում ԵԱՀԿ աջակցությամբ մեկնարկեց գործարար միջավայրի կարգավորման ընթացակարգերի պարզեցման վերաբերյալ դասընթացների շարք՝ Հայաստանի նախարարությունների և պետական մարմինների քաղաքացիական ծառայողների համար:
Եռօրյա դասընթացի նպատակն է խրախուսել Հայաստանի նախարարությունների ներգրավումը ընթացակարգերի պարզեցմանն ուղղված «Կանոնակարգիչ գիլյոտին» ծրագրում: Մասնակիցները կծանոթանան ընթացիկ բարեփոխումների գործընթացին և առաջիկա ծրագրերին, կուսումնասիրեն կանոնակարգման վերանայման գործընթացը, ծախսերի գնահատումը և Հայաստանի համար ծրագրի կարևորությունը: Բացի այդ, մասնակիցներին կներկայացվի բիզնես միջավայրում կարգավորման ամենատարածված սխալներն ու կանոնակարգիչ գործունեությունում խորհրդակցության լավագույն փորձը:
Օրենսդրական կարգավորման ազգային կենտրոնի ղեկավար Արմեն Եղիազարյանը նշեց, որ կարգավորիչ գիլյոտինը բազմաշերտ գործընթաց է, որը ներառում է շահագրգիռ կողմերի տարբեր խմբեր.«Նախարարությունները և պետական գերատեսչությունները՝ որպես կիրարկող մարմին, կարևորագույն գործընկերներ են մեզ համար: Մեծապես կարևոր է գործակցել՝ վերանայելու իրավական համակարգը և ներկայացնելու բարեփոխումների առաջարկություններ: Կարծում եմ, որ դասընթացների շարքը կտեղափոխի մեր համագործակցությունը դեպի նոր, ավելի գործակցային մակարդակ»:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի տնտեսական և բնապահպանական հարցերով պատասխանատու Տոմաշ Դեմբսկիի խոսքերով` կանոնակարգիչ և օրենսդիր դաշտի վերանայման և բարեփոխման երկարատև գործընթացը չափազանց կարևոր է. «Մենք հուսով ենք, որ այս նախաձեռնությունը կվերափոխվի շոշափելի ներդրման մարդկանց կյանքում՝ դարձնելով գործարար միջավայրը առավել բարենպաստ և բաց տնտեսական զարգացման համար»:
«Յակոբս, Կորդովա և ասոշիեյթս» ընկերության տնօրեն Սքոթ Յակոբսը նշեց, որ Հայաստանի բարեկեցությունը պայմանավորված է գործարար միջավայրով և ձեռնարկատերերով, իսկ զարգացման հեռանկարը կախված է պետական կարգավորումներից. «Օրենքի մեկ պարբերություն կարող է սպանել մի ամբողջ զարգացող արդյունաբերություն, ուստի կարևոր է, որ կարգավորման պատասխանատուները ողջ կառավարությունում հասկանան շուկայի բարենպաստ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները և օգտագործեն այդ սկզբունքներն իրենց ամենօրյա աշխատանքում»:
Նա հավելեց, որ այս դասընթացը Հայաստանում ընթացիկ ազգային կանոնակարգիչ բարեփոխումների համար նախադրյալներ կտրամադրի և նախարարություններին կօգնի շարունակել լավ կանոնակարգերի միջոցով իրենց աջակցությունը՝ աշխատատեղերի ստեղծման, աշխատավարձերի բարձրացման և հայ երիտասարդության համար նոր հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ:
Հայաստանում բարենպաստ տնտեսական կառավարման խթանումը «Կարգավորիչ գիլյոտին»-ի ծրագրի նպատակն է, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ: Ծրագրի դոնորներն են Ավստրիական զարգացման կոոպերացիայի գործառնական միավոր հանդիսացող Ավստրիական զարգացման գործակալությունը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և Համաշխարհային բանկը:

Economy 12:02 02/06/2014
A series of training sessions for civil servants from Armenian ministries and state agencies on simplifying regulations in the market environment kicked off today in Yerevan with OSCE support.
The three-day training session aims to promote the involvement of Armenian ministries in the so-called Regulatory Guillotine project on simplifying regulations. Participants will learn about the current reform process and the upcoming programmes, and be trained on the review process, regulatory costs and their importance to Armenia. Participants will also explore the most common regulatory mistakes in the market environment and good practices in regulatory consultation.
“The long-term process of reviewing and reforming the regulatory framework in Armenia is of great importance,” said Tomasz Dembski, Economic and Environmental Officer at the OSCE Office in Yerevan. “It is crucial that this initiative translates into a tangible contribution to people’s lives, making the business environment more friendly and open to economic development.”
Scott Jacobs, a consultant with Jacobs, Cordova & Associates, said: “Armenia’s prosperity is driven by markets and entrepreneurs and its potential for growth is affected by government regulations. A single paragraph in a law can kill an entire emerging industry. It is therefore critical that regulators across the government understand basic principles of good market regulation, and use these principles in their everyday work.”
He added that the training will provide background to the national regulatory reform underway in Armenia, and help prepare the ministries to continue supporting job creation, increases in wages and new opportunities for young Armenians through good regulations.
Armen Yeghiazaryan, Head of the National Centre for Legislative Regulation, said: “The Regulatory Guillotine is a multi-layer exercise that includes different groups of stakeholders. Ministries and state agencies, as the implementing entities, are critical partners for us. It is very important to co-operate in reviewing the legal system and making reform recommendations. I believe that the series of training sessions will move our collaboration to a new, more co-operative level.”
Promoting good economic governance in Armenia is the aim of the Regulatory Guillotine project, and is initiated and supported by the OSCE Office in Yerevan. Project donors are the Austrian Development Agency (the operational unit of the Austrian Development Cooperation), OSCE Office in Yerevan and the World Bank.