Քննարկվել են Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցուման հարցերը
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին:
Նախարար Երվանդ Զախարյանի խոսքով հայ-իրանական էներգետիկ կապերն ու համագործակցությունը շատ կարևոր են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի համար, տեղեկացնում են էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Դեսպան Ռեիսին շնորհավորել է Երվանդ Զախարյանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, և Իրանը պատրաստ է ընդլայնելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես էներգետիկայում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցությանն առնչվող հարցերն ու համատեղ իրականացվող նախագծերը: Առանձնակի կարևորվել է Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը՝ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման և ընդլայնման համատեքստում: Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարության խնդիրները:
Հանդպման մասնակիցները նշել են որ հայ-իրանական էներգետիկ ծրագրերն ու համագործակցության հեռանկարները մանրամասն կքննարկեն Թեհրանում կայանալիք ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստի ժամանակ:

Экономика 18:20 03/06/2014
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян сегодня принял посла Ирана в Армении Мохаммада Реиси. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
По словам министра Захаряна, армяно-иранские энергетические связи и двустороннее сотрудничество играют очень важную роль для развития и прогресса энергетической сферы Армении.
В свою очередь посол Реиси отметил, что развитие отношений с Арменией является одним из приоритетов внешней политики Ирана, и Тегеран готов расширить как двустороннее, так и многостороннее сотрудничество в самых различных сферах, в частности, в энергетической сфере.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством двух стран в сфере энергетики, и совместно реализуемые проекты. В контексте дальнейшего развития и расширения двустороннего сотрудничества была особо отмечена важность строительства 3-ей высоковольтной линии электропередачи. Участники встречи также обсудили вопросы, связанные со строительством ГЭС в Мегри.