Աշխարհում 11:58 03/06/2014
Սիրիայում այսօր մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները: Այն երկրի ավելի քան 40 տարվա պատմության մեջ առաջին ընտրություն է, որին մասնակցում է մեկից թեկնածու: 9601 ընտրատեղամասերը բացվել են տեղի ժամանակով ժամը 07.00-ին և փակվելու են երեկոյան 19.00-ին: Անհրաժեշտության դեպքում կարող են երկարաձգվել 5 ժամով:
Կառավարական զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում ուժեղացվել են անվտանգության միջոցառումները:
Սա գործող նախագահ Բաշար Ասադը երրորդ առաջադրումն է: Նա Սիրիան կառավարում է 2000 թվականից: Նրա երկու մրցակիցների` Մահեր Հաջարի և Հասան Ալ-Նուրիի մասին շատ քիչ բան է հայտնի նախքան առաջադրումը:
Սիրիայի ընդդիմությունը բոյկոտել է ընտրություններ և իր վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում չեղյալ հայտարարել ընտրությունների անցկացումը` հայտարարելով, որ դրանք «արյունոտ ընտրություններ են»:
Ընտրություններում արդեն մասնակցել են արտասահմանում բնակվող Սիրիայի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ, ովքեր ընտրելու իրավունք ունեին:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների նախաշեմին Սիրիայի Հալեպ քաղաքում մարտերը թեժացել են: Հատկապես վտանգավոր է հայաբնակ թաղամասերում: Օրեցօր լուրեր են հաղորդվում հայ զոհերի ու վիրավորների մասին: Հրթիռակոծության ու գազով լի շշերի պայթյունների հետևանքով նյութական վնասներ են հասցվել շրջական տներին, հայկական եկեղեցիներին ու կրթական հաստատություններին:

In the world 09:04 03/06/2014
The poll takes place three years into a civil war in which tens of thousands of people have died and millions more are displaced, the BBC reported.
President Bashar al-Assad is widely expected to win a third seven-year term in office.
However, critics of the Syrian government have denounced the election as a sham.
Analysts say Syrian officials have gone to great lengths to present the vote as a way to resolve the crisis.
It is the first time in decades that more than one name has appeared on the ballot paper.
Correspondents say the other two candidates - Maher Hajjar and Hassan al-Nouri - are not widely known and have been unable to campaign on an equal footing with the president.
Previous presidential terms have been called through a referendum with just one member of the Assad family on the ballot paper.
Campaigning officially ended on Monday and workers across central Damascus removed banners, posters and pictures of the candidates.
Prime Minister Wael al-Halqi said the election was a "historic day" for Syria and that a large turnout would "prove to the entire world that the Syrian people have decided and are determined to make the electoral process a success."
He urged Syrians to elect a president who would "achieve security and stability in the country... and step up the achievement of national reconciliation."