«Ադրբեջանի իշխանություններն ուզում են, որ հայերի հետ ժողովրդական դիվանագիտության ոլորտում աշխատեն իրենց ենթակա անձիք»
«Լրտեսության մեղադրանքով ձերբակալելով լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովին և մեր դեմ հարձակում սկսելով` ադրբեջանական իշխանությունները ձգտում են վերջ դնել անկախ մարդկանց մասնակցությանը ժողովրդական դիվանագիտությունում», - հայտարարել է ադրբեջանական Խաղաղության և դեմոկրատիայի ինստիտուտի (ԽԴԻ) տնօրեն Լեյլա Յանուսը առցանց մամլո ասուլիսի ընթացքում:
Պատասխանելով Panorama.am պորտալի հարցին` կա՞ արդյոք հավանականություն, որ ժողովրդական դիվանագիտության շրջանակներում ադրբեջանական կողմին կներկայացնեն ոչ թե իրավապաշտպաններ և քաղաքացիական հատվածի ներկայացուցիչներ, այլ հատուկ պատրաստված անձինք, որոնք իրենց գործունեությունն անմիջականորեն համաձայնեցնում են իշխանության հետ, Յանուսը միանշանակ պատասխան տվեց. «Ադրբեջանի իշխանությունները ձգտում են այն բանին, որ այդ ոլորտում աշխատեն միայն իրենց ենթական անձինք»:
Մեկնաբանելով Panorama.am-ի մյուս հարցը` թե որոնք են Ռաուֆ Միրկադիրովի ձերբակալության իրական դրդապատճառները և ինչպես են զարգանում իրադարձություններն այդ գործի շուրջ, Յանուսը նշեց, որ ոչ մի հետաքննություն չի անցկացվում:
«Ցավոք մեզ մոտ աշխատում են ինչպես Ներքին գործերի ժողովրդական կոմիսարիատը 37թ-ին: Ռաուֆ Միրկադիրովի ծնողների տանը կազմակերպել է խայտառակ խուզարկություն, իսկ նրա հայրը չի դիմացել և մահացել է մայիսի 24-ի գիշերը: Ռաուֆին նույնիսկ չեն թույլատրել մնալ մոր հետ` նրան բաց թողնելով ընդամենը մեկուկես ժամով: Դա Եժովի, Բերիայի, հիտլերականների մեթոդն է», - ընդգծեց նա:
Նրա խոսքերով` Ռաուֆ Միրկադիրովի հորը գործնականում սպանել են:
Լեյլա Յանուսը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն իրավական առումով իսկական բռնակալություն է, ընդ որում խոսքը միայն իրավապահ մարմինների մասին չէ:
«Օրինակ` մենք չենք կարող շարունակել Արիֆի (Արիֆ Յունուսով – խմբ.) բուժումը, քանի որ բանկը, որտեղ գտնվում է նրա անձնական հաշիվը, հրաժարվում է գումար տալուց», - նշեց իրավապաշտպանը:
Յունուսը գտնում է, որ Ադրբեջանում ընդդիմադիրների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների նկատմամբ բռնությունների խստացման հետևում կանգնած են Ադրբեջանի իշխանության մեջ առկա ռուսամետ խմբավորումները: Նրա կարծիքով` հենց այդ պատճառով հետապնդվում են այն ակտիվիստները, որոնք կապված են ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների հետ:
Իրավապաշտպանի խոսքերով` ոչ ԱՄՆ-ում, ոչ Եվրոպայում մինչև վերջ չեն գիտակցում, որ Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմին աջակցելու քաղաքականությունը կարող է բերել ահավոր հետևանքների:
Յանուսը նկատեց, որ չնայած իր ղեկավարած ԽԴԻ-ի նկատմամբ հետապնդումները նոր չեն, սակայն ներկայումս դրանք սրվել են մի քանի պատճառներով: Նախ Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում են իրենց վերահսկողության տակ վերցնել ցանկացած անկախ քաղաքացիական նախաձեռնություն: Մասնավորապես` նրանց չափազանց շատ է զայրացնում www.publicdialogues.info համատեղ կայքը, որտեղ Հայաստանից և Ադրբեջանից մարդիկ փոխանակվում են կարծիքներով:
Երկրորդ` Յունուսի կարծիքով այսօր Ադրբեջանում շատ սուր է դրված քաղբանտարկյալների հարցը, Խաղաղության և ժողովրդավարության Ինստիտուտը ներկայացնում է քաղբանտարկյալների համապարփակ ցուցակ:
«Մեզ մոտ 12 լրագրող և բլոգեր` «խզճի բանտարկյալներ» են: Մեզանում փաստացիորեն բացակայում է հանրահավաքների ազատությունը»- հայտնեց նա:
Նրա խոսքերով` իրենք գտնվում են քրեական, կոռումպացված ռեժիմի օկուպացիայի մեջ: Իրավապաշտպանն ընդգծեց, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերությունները հայտարարում են, թե «մտահոգված են» և «չեն հավատում դատարանի որոշման արդարացիությանը» միայն այն բանից հետո, երբ արդեն անձին դատապարտել են:
«Ռաուֆ Մերկադիրովի հետ կապված ես դեռևս չեմ լսել միջազգային կազմակերպությունների կոշտ հայտարարությունները»- հավելեց նա:
Խոսելով ժողովրդական դիվանագիտության մասին` Յունուսը նշեց, որ չնայած նրան, որ հաշտության պայմանագրի կնքումը իշխանությունների իրավասությունն է, սակայն հասարակությունը պետք է տեղյակ լինի, թե ինչ է կատարվում:
«Հակամարտության մեջ գտնվող երկրի քաղաքացիների զոմբիացումը վտանգավոր երևույթ է: Դա Ճանապարհ է, որը տանում է ոչ մի տեղ: Ժողովրդական դիվանագիտությունը հնարավորություն է տալիս երկու հասարակությունների միջև տեղեկատվություն փոխանակել»,- նշեց Յունուսը:
Իրավապաշտպանը հավելեց նաև, որ հակամարտության գոտում չի տեսնում պատերազմի վերսկսման հավանականություն:
«Ռազմական հռետորիկան վաղուց առկա է մեր ղեկավարների մոտ: Ավտորիտար ռեժիմների պարագայում միշտ անհրաժեշտություն կա արտաքին թշնամու: Ես կարծում եմ, որ ստատուս-քվոն, որը այսօր գոյություն ունի, ձեռնտու է թե Հայաստանի և թե Ադրբեջանի ղեկավարներին»,- մեկնաբանեց իրավապաշտպանը:
Խոսելով Ադրբեջանում հակահայկական տրամադրությունների մասին` Յունուսը ընդգծեց, որ 1994թ-ից այս կողմ հարևան երկրի նկատմամբ խոր ատելություն է սերմանվում:
«Նույնիսկ դպրոցական դասագրքերում, բոլոր սարսափները վերագրվում են հայ ժողովրդին: Պարզվում է մուսուլմաններին շիաների և սունների են բաժանել քրիստոնյաները, մասնավորապես` հայերը»- ընգծեց նա` հավելելով, որ չի կարելի նման կերպ դաստիարակել երիտասարդ սերնդին:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ի երեկոյան Բաքվի օդանավակայանում` Դոհա մեկնելուց բերման էին ենթարկել ադրբեջանցի հայտնի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին և նրա ամուսնուն` կոնֆլիկտոլոգ Յունուսին: ԵՄ-ի հրավերքով նրանք մտադիր էին մեկնել Փարիզ, իսկ այնտեղից էլ Բրյուսել` մասնակցելու համար միջազգային միջոցառումների: Սակայն օդանավակայանից Լեյլա Յունուսին տեղափոխել են Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության ծանր հանցագործությունների գծով քննչական վարչություն, որտեղ անկացրել է 9 ժամ: Իսկ ամուսնուն տեղափոխել են հիվանդանոց նախակաթվածային վիճակում: Բացի այդ խուզարկվել է նրանց տունը և գրասենյակը:
Նշենք, որ Լեյա Յունուսին բերման ենթարկելու փաստը դատապարտել են Մարդու իրավունքների Եվրոպայի Խորհրդի հանձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը, Ադրբեջանում ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի դեսպանությունները և իրավապաշտպան այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Նովեգիայի հելսինկյան կոմիտեն, Human Rights Watch , Freedom House և իրավապաշտպան կազմակերպությունների միջազգային ֆեդերացիան(FIDH):

Интервью 11:16 03/06/2014
Лейла Юнус: Власти Азербайджана хотят, чтобы в сфере народной дипломатии с армянами работали подконтрольные им люди
«Арестовав журналиста Рауфа Миркадырова по обвинению в шпионаже и начав атаку на нас, азербайджанские власти стремятся положить конец участию независимых людей в народной дипломатии», - заявила в ходе онлайн пресс-конференции директор азербайджанского Института мира и демократии Лейла Юнус.
Отвечая на вопрос портала Panorama.am, есть ли вероятность, что в рамках народной дипломатии азербайджанскую сторону впредь будут представлять не правозащитники и представители гражданского сектора, а специально подготовленные лица, непосредственно координирующие свою деятельность с властью, Юнус ответила утвердительно.
«Власти Азербайджана стремятся к тому, чтобы в этой области работали только подконтрольные им люди», - заявила правозащитница, добавив, что этот процесс она уже наблюдает.
Комментируя вопрос Panorama.am о том, каковы истинные мотивы ареста Рауфа Миркадырова и как развиваются события вокруг этого дела, Юнус отметила, что никакого следствия не ведется.
«К сожалению, у нас работают как НКВД в 37-ом году. Организовали позорный обыск в доме родителей Рауфа Миркадырова, и его папа не выдержал и умер в ночь на 24-ое мая. Рауфу даже не дали остаться с матерью, выпустив его практически на полтора часа. Это метода Ежова, Берии, гитлеровцев», - подчеркнула она. По ее словам, отца Рауфа Миркадырова практически убили.
Лейла Юнус заявила, что в Азербайджане абсолютный правовой произвол, причем речь не только о правоохранительных органах. «Например, мы не можем продолжить лечение Арифа (Юнусова – прим.ред.), так как банк, где у него находится личный счет, отказывается выдавать деньги», - отметила правозащитница.
Юнус считает, что за ужесточением репрессий в Азербайджане против оппозиционеров, активистов гражданского общества стоит определенная пророссийская группировка, существующая у власти Азербайджана. По ее мнению, именно поэтому преследуются активисты, связанные с США, с европейскими странами. По словам правозащитницы, ни в США, ни в Европе до конца не осознают, что политика поощрения авторитарного режима Азербайджана может привести к страшным последствиям.
Юнус заметила, что хотя преследование возглавляемого ей ИМД не новое явление, однако сейчас оно обострилось по нескольким причинам. Во-первых, власти Азербайджан хотят взять под свой контроль любую независимую гражданскую инициативу. В частности, их сильно раздражает совместный сайт www.publicdialogues.info , где люди из Армении и Азербайджана обмениваются мнениями.
Во-вторых, по мнению Юнус, в настоящее время в Азербайджане остро стоит проблема политзаключенных, и Институт мира и демократии составляет наиболее полный список политзаключенных в стране. «У нас 12 журналистов и блогеров – “узников совести”, у нас практически отсутствует свобода собраний», - сообщила она. По ее словам, они живут в оккупации криминального, коррупционного режима.
Правозащитница подчеркнула, что международные правозащитные организации выступают заявлениями о том, что они «озабочены» и «не верят в справедливость судебного решения» только после того, как человеку вынесен приговор. «В отношении Рауфа (Миркадырова) я пока не слышала жестких заявлений международных организаций», - сказала она.
Говоря о роли народной дипломатии, Юнус отметила, что хотя заключение мирных договоров – прерогатива властей, однако общество должно иметь представление о том, что происходит. «Зомбирование граждан стран, находящихся в конфликте – опасное явление. Это путь в никуда. Народная дипломатия дает возможность для обмена информацией между двумя обществами», - отметила она.
Комментируя вопрос о возможности возобновления военных действий в зоне карабахского конфликта, правозащитница сказала, что не видит такой перспективы. «Военная риторика уже давно присутствует у наших руководителей. Авторитарному режиму всегда нужен внешний враг. Я думаю, что статус-кво, который сейчас существует, вполне устраивает руководителей как Армении, так и Азербайджана», - пояснила она.
Говоря об антиармянских настроениях в Азербайджане, Юнус подчеркнула, что после 1994 года в Азербайджане идет разжигание жуткой ненависти к соседнему народу. «Даже в школьных учебниках во всех ужасах обвиняется армянский народ. К примеру, оказывается, что мусульман разделили на суннитов и шиитов христиане, и в частности – армяне», - подчеркнула она, добавив, что недопустимо так воспитывать молодое поколение.
Видеоверсию он-лайн пресс-конференции Лейлы Юнус можно посмотреть по адресу:
http://bambuser.com/v/4672955
http://bambuser.com/v/4673020
http://bambuser.com/v/4673040
Напомним, вечером 28 апреля в бакинском аэропорту при вылете в Доху были задержаны известная азербайджанская правозащитница Лейла Юнус и ее супруг конфликтолог Ариф Юнус. Они намеревались лететь в Париж и далее в Брюссель по приглашению ЕС для участия в международном мероприятии. Л. Юнус была доставлена на допрос в Следственное управление по тяжким преступлениям Генеральной прокуратуры Азербайджана, где провела 9 часов. Задержанный вместе с ней ее супруг Ариф Юнус был госпитализирован в предынсультном состоянии. Также был проведен обыск на квартире Юнус и в офисе ИМД.
Отметим, что Комиссар по правам человека Совета Европы Нилс Муйжниекс, ЕС, Госдеп США, посольство США в Азербайджане и правозащитные организации, такие как Норвежский Хельсинкский комитет, Human Rights Watch, Freedom House, Международная федерация правозащитных организаций (FIDH), осудили задержание в Баку правозащитницы Лейлы Юнус.