Սպորտ 16:17 05/06/2014
«Այս տարի «Մեդիամաքս» ը տոնում է իր 15-ամյակը, և այդ առիթով որոշեցինք գործարկել «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը, որի շրջանակներում պարբերաբար Հայաստան ենք հրավիրելու հայտնի մարզիկների, ովքեր վարպետության դասեր կանցկացնեն հայ երեխաների համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը համաձայնեց դառնալ «Մեծ չեմպիոններ» նախագծի գլխավոր գործընկերը, և երբ Լիտվայի դեսպանն առաջարկեց Շարունաս Մարչյուլյոնիսին Հայաստան հրավիրել, հասկացանք, որ դա նախագծի գերազանց մեկնարկ կլինի»,- «Մեդիամաքս»-ի գրասենյակում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Մեդիամաքս»- ի տնօրեն Արա Թադևոսյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի լրատվական բաժնից հայտնում են, որ ասուլիսին  մասնակցել են Շարունաս Մարչյուլյոնիսը, Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Մեդիամաքս» -ի տնօրեն Արա Թադևոսյանը:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը Սեուլի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն է (1988թ, ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում), Բարսելոնայի (1992թ.) ևԱտլանտայի (1996թ.) Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր՝ Լիտվայի հավաքականի կազմում:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը խորհրդային առաջին լեգեոներներից մեկն էր ամերիկյան Ազգային բասկետբոլային լիգայում (NBA): 1989թ. նա պայմանագիր կնքեց Golden State Warriors ակումբի հետ, որում հանդես էր գալիս մինչև 1994թ: 1994-1997թթ. Մարչյուլյոնիսը հանդես է եկել Seattle SuperSonics, Sacramento Kings և Denver Nuggets ակումբներում:
«Ի թիվս հասարակական կյանքի այլ ոլորտների, սպորտը նույնպես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում է: «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը մեզ հետաքրքրեց այն պատճառով, որ կարող է ոգեշնչման աղբյուր դառնալ հայ մանուկ և պատանի մարզիկների համար, որոնք ցանկանում են նվաճել սպորտային բարձունքները: Վստահ ենք, որ շփումը համաշխարհային ճանաչում ունեցող մարզիկների հետ մեծ դեր կունենա երեխաներից շատերի կյանքում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հունիսի 4-ին Շարունաս Մարչյուլյոնիսը «Գրանդ սպորտ» համալիրում վարպետության դաս է տվել ավելի քան 100 տղաների և աղջիկների համար՝ խորհրդանշական պարգևներ շնորհելով լավագույններին: Նույն օրը երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի է ունեցել լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո հանդիսատեսը հարցեր է ուղղել Շարունաս Մարչյուլյոնիսին:
Այցի շրջանակներում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը հանդիպել է ՀՀ սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանի և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար և Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ:

Society 19:21 05/06/2014
Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS and Mediamax Media Company officially announced “Great Champions” project launched by the visit of legendary Lithuanian basketball player Sarunas Marciulionis, the press service of VivaCell-MTS reported.
Sarunas Marciulionis, Ambassador of Lithuania to Armenia Erikas Petrikas, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Mediamax Director Ara Tadevosyan were present at the press conference held at Mediamax office today.
Sarunas Marciulionis won the gold medal in the Olympic Games in Seoul (1988; within USSR national team), the bronze medal in the Olympics in Barcelona (1992; within Lithuanian National Team) and Atlanta (1996; within Lithuanian National Team).
Sarunas Marciulionis played for Vilnius Statyba Club from 1981 to 1989. Sarunas Marciulionis was one of the first Europeans to play in the U.S. National Basketball Association (NBA). In 1989 he signed a contract with Golden State Warriors Club and played for it until 1994. Over 1994-1997, he played for Seattle SuperSonics, Sacramento Kings and Denver Nuggets.
“This year Mediamax marks its 15th anniversary and we decided to launch “Great Champions” project timed to it; within the project we will invite popular athletes to Armenia who will deliver master-classes for children. VivaCell-MTS agreed to be the General Partner of “Great Champions” project, and when the Lithuanian Ambassador recommended inviting Sarunas Marciulionis to Armenia, we realized it will be an excellent starting-point for the project”, said Director of Mediamax Ara Tadevosyan.
“Like many spheres of the society, sport also has been in the focus of VivaCell-MTS’ attention. Our interest toward the project “Great Champions” is based on our strong belief that the project will be a big stimulus for encouraging young people to achievements in sports. We are more than sure that an opportunity of face-to-face communication with prominent figures in sports will be a turning point in the lives of many children,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
On June 4, Sarunas Marciulionis delivered a master class at Grand Sport Complex for over 140 boys and girls who train in Yerevan, Gyumri and Artik. On the same day the screening of “The Other Dream Team” movie about the phenomenon of the Lithuanian basketball took place at Moscow Cinema, and after that the audience had an opportunity to ask Sarunas Marciulionis questions.
As part of the visit, Sarunas Marciulionis had a meeting with the Minister of Sport and Youth Affairs Gabriel Ghazaryan and National Olympics Committee Secretary General and Chairman of Basketball Republican Federation Hrachya Rostomyan.