Ադրբեջան. Պնախարարը չի կարողանում վերահսկել իրավիճակը և պատրաստվում է հրաժարականի
Անցյալ տարի նշանակված Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը չի կարողանում ազդել գեներալների վրա, ուստի Ադրբեջանի նախագահին հայտնել է, որ պատրաստվում է հրաժարականի դիմում ներկայացրել: Այս մասին գրում է ադրբեջանական «Ենի Մուսավաթ» թերթը՝ հղում կատարելով սեփական աղբյուրներին:
Ըստ թերթի` Ադրբեջանի ներքին զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը երկրի պաշտպանության նախարար նշանակվելուց հետո բանակում մի շարք բարեփոխումներ, այդ թվում` կադրային փոփոխություններ է կատարել: Ադրբեջանական հասարակության մեջ այնպիսի կարծիք էր ստեղծել, որ վերջ է դրվել Ադրբեջանի բանակում երկար տարիներ շարունակվող պաշտպանության նախարար - գլխավոր շտաբի պետ դիմակայությանը: Սակայն նոր նախարարի հետ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիգովի միջև բարեկամությունը երկար չի տևել: Դրա պատճառն էլ Զաքիր Հասանովի կողմից նոր կադրային նշանակումներն ու բարեփոխումների մյուս ձեռնարկումներն են, որոնք կատարվել են Նաջմեդդին Սադիգովի պահանջով:
Թերթը նշում է, որ ՊՆ համակարգում ռուսամետ բարձրաստիճան զինվորականների շարքերն այնքան են ընդարձակվել և նրանց ազդեցության հնարավորություններն այն աստիճանի են աճել, որ կարող են Զաքիր Հասանովի վերահսկողությունից դուրս գործընթացներ տեղի ունենալ:
Հոդվածի համաձայն՝ նախարարը դժվարություններ է ունենում Ադրբեջանի բանակում առկա խնդիրներին վերջ դնելու, բանակը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին ամբողջությամբ համապատասխանող մակարդակի բարձրացնելու համար նախատեսած անհրաժեշտ ծրագրերն իրականացնելու մեջ: Նրա այդ ծրագրերը հանդիպում են լուրջ խոչընդոտների:
Զաքիր Հասանովը տեղի ունեցածի մասին անձամբ դիմում է ներկայացրել Իլհամ Ալիևին:
«Աղբյուրի խոսքերով` նամակում Հասանովը Ալիևին հայտնել է, որ եթե այս վիճակը շարունակվի և իրեն խոչընդոտող ուժերը չվանասազերծվեն, ապա նախարարի պաշտոնում իր մնալն անիմաստ է, և խնդրել է ընդունել իր հրաժարականը»,-գրում է թերթը:

Регион 11:55 09/06/2014
Назначенный в прошлом году министром обороны Азербайджана Закир Гасанов не может совладать с генералами и уже заявил президенту республики, что в данной ситуации намерен подать в отставку. Об этом говорится в статье азербайджанской газеты «Ени Мусават», передает портал «Минвал.аз».
В публикации сказано, что бывший командующий Внутренними войсками МВД Азербайджана, генерал-полковник Закир Гасанов после назначения на пост министра обороны республики приступил к кадровым перестановкам и реформам в армии. Азербайджанское общество было в ожидании, что новый министр укрепит армию, положит конец негативным явлениям. Однако, как пишет газета «Ени Мусават» со ссылкой на собственный источник, Закир Гасанов столкнулся с регулярным вмешательством в кадровую политику и прочие, направленные на реформу шаги, со стороны начальника Генерального штаба Неджмеддина Садыхова.
«Влияние начальника Генерального штаба и прочих генералов, известных своей близостью к России, достигло такой степени, что могут идти процессы неподконтрольные Закиру Гасану», - сказано в статье.
Согласно публикации, министр, желающий положить конец существующим в армии проблемам, довести ее до стандартов НАТО, сталкиваясь с чинимыми ему препятствиями, а в ряде случаев с саботажем, испытывает трудности в реализации этих планов.
«Дело дошло до того, что ему пришлось доложить о происходящем Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву. По словам источника, Закир Гасанов заявил президенту, что если так будет продолжаться и далее, то в такой ситуации его пребывание на посту министра теряет всякий смысл и он просит принять решение об отставке», - сказано в статье.