Սուլեյմանով. Միրկադիրովի իրավունքները լրջորեն խախտվում են
Ապրիլի 19-ին Ռաուֆ Միրկադիրովին Ադրբեջանին արտահանձնելու ժամանակ խախտվել են նրա իրավունքները: Այդ մասին, ըստ «Кавказский узел»-ի, հայտարարել է նրա փաստաբան Էլմար Սուլեյմանովը:
«Առաջին հերթին, Միրկադիրովին իրավունք չի տրվել բողոքարկել արտաքսման որոշումը թուրքական դատարանում: Մյուս կողմից, ըստ միջազգային իրավական նորմերի, անձը չի կարող արտաքսվել այն երկիր, որտեղ նրան կալանք է ապասվում», -ասել է Էլմար Սուլեյմանովը:
Ըստ հոդվածի` Բաքվի դատարանը հունիսի 9-ին չի բավարարել Միրկադիրովի բողոքը կապված նրա մոտ նոտարի այցը մերժելու հետ:
«Кавказский узел»-ը գրում է, որ Միրկադիրովի պաշտպանությունը մայիսի 19-ին դիմել է ծանր հանցագործությունների գծով Ադրբեջանի քննչական վարչություն` նրա մոտ նոտարի այցը թույլ տալու խնդրանքով, որպեսզի լրագրողը թուրք փաստաբանին Թուրքիայում իր իրավունքները պաշտպանելու լիազորագիր հանձնի:
Հոդվածում նշված է, որ բողոքի քննարկումը տեղի է ունեցել առանց Միրկադիրովի ներկայության: Նրան դատարան չբերեցին` առանց դրա պատճառը բացատրելու:
«Մենք միջնորդեցինք լրագրողի մասնակցությունը ապահովելու հետ կապված, սակայն դատավոր Շալալա Հասանովան չբավարարեց ոչ միջնորդությունը, ոչ էլ բողոքը», - տեղեկացրել է լրագրողի փաստաբան Էլմար Սուլեյմանովը:
Նա կարծում է, որ Միրկադիրովին փաստորեն ոչ թե արտաքսել, այլ էքստրադիցիայի են ենթարկել, սակայն էստրադիցիայի իրավական հիմքը հաստատող փաստաթղթեր չկան: Այդ ժամանակ Միրկադիրովը անգամ կասկածյալ չէր, նշել է փաստաբանը:
«Սուլեյմանովը նաև տեղեկացրել է, որ նոտարին Միրկադիրովի մոտ չթողնելը անօրինական է և հակասում է Ադրբեջանի Սահմանադրության մի շարք հոդվածներին»,- նշված է նյութում:
«Մեզ չեն բացատրել, Միրկադիրովին դատարան չբերելու պատճառները: Սակայն կարծում եմ, որ դա կապված է նրա այն հայտարարության հետ, որ դատարանում կտեղեկացնի իր ձերբակալության պատճառի մասին», - ավելացրեց փաստաբանը:
Սուլեյմանովը տեղեկացրել է, որ դատարանի որոշումը կբողոքարկվի վերաքննիչ դատարանում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովին ձերբակալել են ապրիլի 18-ին Անկարայում, ըստ ոստիկանության` փաստաթղթերի ժամկետանց լինելու պատճառով: Ապրիլի 19-ին Միրկադիրովին արտաքսել են Ադրբեջան, որտեղ նա անմիջապես ձերբակալվել է և նախնական կալանքի տակ առնվել պետական դավաճանության կասկածանքով: Ապրիլի 21-ին Բաքվի դատարանը նրան երեք ամսվա նախնական կալանք է տվել: Միրկադիրովը մեղադրվում է Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ. մասնավորապես, նրան մեղադրում են երեք տարբեր վայրերում 2008-ից 2009 թվականներին Հայաստանի հատուկ ծառայություններին պետական գաղտնիք համարվող ռազմական տեղեկատվության տրամադրման մեջ, այդ թվում Ադրբեջանի զինված ուժերի տեղակայման վայրերի մասին:

Права арестованного азербайджанского журналиста Рауфа Миркадырова грубо нарушаются
Насиминский районный суд Баку 9 июня оставил без удовлетворения жалобу азербайджанского журналиста Рауфа Миркадырова в связи с отказом в доступе к нему нотариуса.
Как пишет «Кавказский узел», защита Миркадырова 19 мая обратилась в следственное управление по тяжким преступлениям генеральной прокуратуры Азербайджана с просьбой допустить к содержащемуся в СИЗО министерства национальной безопасности (МНБ) Миркадырову нотариуса, чтобы журналист выдал доверенность турецкому адвокату для защиты его прав в Турции.
Согласно материалу, рассмотрение жалобы состоялось без участия Миркадырова, которого в суд не привезли из следственного изолятора МНБ без объяснения причин. «Мы ходатайствовали об обеспечении участия самого журналиста. Однако судья Шалала Гасанова не удовлетворила ни ходатайство, ни саму жалобу», - сообщил адвокат журналиста Эльмар Сулейманов.
Он считает, что при выдаче Миркадырова Азербайджану 19 апреля были грубо нарушены его права. «Во-первых, Миркадырову не было предоставлено право на обжалование в турецком суде решения о депортации. С другой стороны, согласно международным правовым нормам, лицо не может быть депортировано в страну, где его ожидает арест», - сказал Эльмар Сулейманов.
По его мнению, «Миркадырова фактически не депортировали, а экстрадировали». «Однако документов, создающих правовую основу для экстрадиции, не было. На тот момент Миркадыров не был даже подозреваемым», - пояснил адвокат.
Он отметил, что решение следователя об отказе в доступе к Миркадырову нотариуса - незаконно и противоречит ряду статей Конституции Азербайджана.
«Нам не объяснили причин, почему Миркадырова не привезли в суд. Но полагаю, что это связано с тем, что Миркадыров сообщал нам о своем намерении выступить в суде с заявлением, проливающим свет на мотивы его ареста», - добавил Сулейманов.
Он сообщил, что решение суда будет обжаловано в апелляционной инстанции.
«Кавузел» напоминает, что Миркадыров был задержан 18 апреля в Турции и депортирован в Баку. 21 апреля суд в Баку санкционировал его арест на три месяца. Он обвиняется в государственной измене. Коллеги журналиста уверены, что уголовное преследование связано с его профессиональной деятельностью. 4 мая на квартире в Анкаре, где последние три года Миркадыров проживал с семьей, был проведен обыск турецкими спецслужбами. 23 мая обыск был также проведен в родительском доме журналиста, на следующий день после этого скончался его 84-летний отец.