Սուլեյմանով. Միրկադիրովի իրավունքները լրջորեն խախտվում են
Ապրիլի 19-ին Ռաուֆ Միրկադիրովին Ադրբեջանին արտահանձնելու ժամանակ խախտվել են նրա իրավունքները: Այդ մասին, ըստ «Кавказский узел»-ի, հայտարարել է նրա փաստաբան Էլմար Սուլեյմանովը:
«Առաջին հերթին, Միրկադիրովին իրավունք չի տրվել բողոքարկել արտաքսման որոշումը թուրքական դատարանում: Մյուս կողմից, ըստ միջազգային իրավական նորմերի, անձը չի կարող արտաքսվել այն երկիր, որտեղ նրան կալանք է ապասվում», -ասել է Էլմար Սուլեյմանովը:
Ըստ հոդվածի` Բաքվի դատարանը հունիսի 9-ին չի բավարարել Միրկադիրովի բողոքը կապված նրա մոտ նոտարի այցը մերժելու հետ:
«Кавказский узел»-ը գրում է, որ Միրկադիրովի պաշտպանությունը մայիսի 19-ին դիմել է ծանր հանցագործությունների գծով Ադրբեջանի քննչական վարչություն` նրա մոտ նոտարի այցը թույլ տալու խնդրանքով, որպեսզի լրագրողը թուրք փաստաբանին Թուրքիայում իր իրավունքները պաշտպանելու լիազորագիր հանձնի:
Հոդվածում նշված է, որ բողոքի քննարկումը տեղի է ունեցել առանց Միրկադիրովի ներկայության: Նրան դատարան չբերեցին` առանց դրա պատճառը բացատրելու:
«Մենք միջնորդեցինք լրագրողի մասնակցությունը ապահովելու հետ կապված, սակայն դատավոր Շալալա Հասանովան չբավարարեց ոչ միջնորդությունը, ոչ էլ բողոքը», - տեղեկացրել է լրագրողի փաստաբան Էլմար Սուլեյմանովը:
Նա կարծում է, որ Միրկադիրովին փաստորեն ոչ թե արտաքսել, այլ էքստրադիցիայի են ենթարկել, սակայն էստրադիցիայի իրավական հիմքը հաստատող փաստաթղթեր չկան: Այդ ժամանակ Միրկադիրովը անգամ կասկածյալ չէր, նշել է փաստաբանը:
«Սուլեյմանովը նաև տեղեկացրել է, որ նոտարին Միրկադիրովի մոտ չթողնելը անօրինական է և հակասում է Ադրբեջանի Սահմանադրության մի շարք հոդվածներին»,- նշված է նյութում:
«Մեզ չեն բացատրել, Միրկադիրովին դատարան չբերելու պատճառները: Սակայն կարծում եմ, որ դա կապված է նրա այն հայտարարության հետ, որ դատարանում կտեղեկացնի իր ձերբակալության պատճառի մասին», - ավելացրեց փաստաբանը:
Սուլեյմանովը տեղեկացրել է, որ դատարանի որոշումը կբողոքարկվի վերաքննիչ դատարանում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովին ձերբակալել են ապրիլի 18-ին Անկարայում, ըստ ոստիկանության` փաստաթղթերի ժամկետանց լինելու պատճառով: Ապրիլի 19-ին Միրկադիրովին արտաքսել են Ադրբեջան, որտեղ նա անմիջապես ձերբակալվել է և նախնական կալանքի տակ առնվել պետական դավաճանության կասկածանքով: Ապրիլի 21-ին Բաքվի դատարանը նրան երեք ամսվա նախնական կալանք է տվել: Միրկադիրովը մեղադրվում է Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ. մասնավորապես, նրան մեղադրում են երեք տարբեր վայրերում 2008-ից 2009 թվականներին Հայաստանի հատուկ ծառայություններին պետական գաղտնիք համարվող ռազմական տեղեկատվության տրամադրման մեջ, այդ թվում Ադրբեջանի զինված ուժերի տեղակայման վայրերի մասին:

Law 18:04 10/06/2014
On June 9 Nasimi district court in Baku, dismissed the complaints of the Azerbaijani journalist Rauf Mirkadirov in connection with the denial of access of the notary.
According to the "Caucasian Knot", on May 19 Mirkadirov’s defense has turned to the Investigation Department for Grave Crimes at the Prosecutor General's Office of Azerbaijan to allow the notary to enter the prison at the Ministry of National Security (MNS) where Mirkadirov is kept. The journalist was to give to the Turkish lawyer the power of attorney in order to protect his rights in Turkey.
According to the article processing of complaint took place without Mirkadirov’s participation; he was not brought to the court from the detention center of MNS and was not given an explanation. "We have applied for the participation of the journalist. However, the judge, Shalala Hasanova, granted neither the petition, nor the complaint itself," said Elmar Suleymanov, the journalist's lawyer.
He believes that while extraditing Mirkadirov to Azerbaijan on April 19 the rights of the journalist have been violated. "Firstly, Mirkadirov was not given the right to appeal the decision on deportation in the Turkish court. On the other hand, according to international law, a person cannot be deported to a country where he may faces arrest," said Elmar Suleymanov.
According to him, "Mirkadirov was actually not deported but extradited." "However, there were no documents creating legal basis for extradition. At that time Mirkadirov was not even suspected," the lawyer explained.
He noted that the investigator's decision to refuse the notary in access to Mirkadirov is illegal and contradicts to several articles of Azerbaijai Constitution.
"We were not explained the reasons why Mirkadirov was not brought to court. But I suppose that this is due to the fact that Mirkadirov informed us of his intention to appear in court with a statement that sheds light on the reasons for his arrest," Suleimanov added.
He noted that the court decision will be appealed to the appellate court.
The "Caucasian Knot" reminds that Mirkadirov was arrested on April 18 in Turkey and was deported to Baku. On April 21 Baku court sanctioned his arrest for three months. He is accused of treason. His colleagues believe that the criminal prosecution is related to his professional activities. On May 4 the apartment in Ankara, where Mirkadirov lived with his family for the last three years, was searched by the Turkish security forces. On May 23, a search was also conducted in his parents’, the next day after the search his 84-year-old father died.