Թուրքիան և ԱՄՆ-ը գաղտնիաբար համաձայնվել են ապրիլի 24-ի առթիվ ուղերձներ հղելիս. Հարութ Սասունյան
Թեև զարմանալի չէ, երբ հայտնի է դառնում, որ Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները համաձայնեցրել են իրենց պաշտոնական հայտարարությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սակայն վերջին բացահայտումները հաստատել են նրանց ամոթալի գաղտնի ծրագրերը:
Անցյալ տարի Ավստրալիայում ունեցած իր ելույթում Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսն առաջին անգամ բացահայտել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պարբերաբար խորհրդակցել է Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան հետ՝ Հայոց ցեղասպանության ապրիլքսանչորսյան ամենամյա ուղերձի բովանդակության վերաբերյալ:
Սա հստակորեն արտացոլում է Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցության աստիճանը ցեղասպանության հարցում, և նույնիսկ ավելի սոսկալին` ամերիկյան իշխանությունների լռեցնելու քաղաքականությունը պարտադրված է Թուրքիայի ժխտողական վարչակարգի կողմից...
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամերիկա-թուրքական գաղտնի համաձայնությունը վերջերս հաստատել է Դենիզ Քահրամանը «Այդինլիք» թուրքական թերթում` բացահայտելով, որ երկու կառավարությունները համատեղ մշակել են այն հայտարարությունը, որով 2014 թվականի ապրիլի 23-ին հանդես էր եկել Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը: Նա ցավակցել էր հայերին, թուրքերին և այլոց, որոնք տարբեր պատճառներով մահացել էին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, այսպիսով, զոհված թուրք զինվորներին հավասարեցնելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հետ:
Հիմք ընդունելով անանուն դիվանագիտական աղբյուրները, Քահրամանն իր տեղեկության մեջ գրում է, որ Սպիտակ տունը նախօրոք լիովին տեղյակ է եղել Էրդողանի հայտարարության բովանդակությանը մինչև դրա հրապարակումը: Փաստորեն, Թուրքիայի վարչապետի տեքստը պատրաստվել է Միացյալ Նահանգների հետ միասին և վերջնական տեսք ստացել երկու երկրների պաշտոնյաների կողմից: Պարզվում է, որ նախնական տեքստը նախապատրաստվել է Թուրքիայի արտգործնախարարության կողմից, որից հետո Սպիտակ տունը որոշ փոփոխություններ է արել` այս հարցի վերաբերյալ «ամերիկյան նրբազգացության հիման վրա»: Ապրիլի 21-ին Թուրքիայի արտգործնախարարությունը վերջնական տեքստը փոխանցել է վարչապետ Էրդողանի գրասենյակ, որն էլ այն հրապարակել է ապրիլի 23-ին:
Քահրամանը նաև բացահայտել է, որ Էրդողանի հայտարարության մեջ Միացյալ Նահանգների կատարած փոփոխություններն ընդունելու դիմաց, Վաշինգտոնն առաջարկել է խափանել Հայոց ցեղասպանության ընթացիկ բանաձևը Սենատում` Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից ապրիլի սկզբին դրա ընդունումից հետո:
«Այդինլիքը» հաղորդում է, որ արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն անցյալ տարվանից սկսած անձամբ է հետևում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի առթիվ հայկական սփյուռքի նախապատրաստական աշխատանքներին: Թուրքիան, ըստ հաղորդագրության, որոշում է իր հակաքայլերը, այդ թվում` մահաքնի մեջ գտնվող հայ-թուրքական արձանագրությունները վերակենդանացնելու համար Հայաստանի կառավարությանը համոզելու գործը, միաժամանակ ակտիվացնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերը ղարաբաղյան հակամարտությունը հանրային դիվանագիտության միջոցով լուծելու համար:
Ըստ «Այդինլիքի»` Անկարան ծրագրավորում է, թե ինչպես լավագույնս պայքարել հայերի դեմ, որոնք հետապնդում են իրենց պահանջները Թուրքիայից երեք առանձին ուղղություններով` «իրավական, քաղաքական և հասարակական կարծիք»: Քահրամանը հայտնում է, որ անցյալ տարվա հունիսին լուրջ քաղաքական խզում է առաջացել Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների միջև, որից հետո Վաշինգտոնը սկսել է ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս ավելի վճռական քայլեր ձեռնարկի Հայոց ցեղասպանության հարցի ուղղությամբ և կարգավորի հարաբերությունները Իսրայելի հետ: Միացյալ Նահանգներին հանգստացնելու համար Թուրքիայի վարչապետը հանդես է եկել ապրիլի 23-ի հայտարարությամբ` Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի նախօրենին:
«Այդինլիքը» նաև հաղորդում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը հօգուտ թուրք ժխտողական Դողու Փերինչեքի ամրապնդել է Անկարայի ազդեցությունը միջազգային շրջանակներում: Սակայն, Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ Թուրքիան ավելի զիջողական լինի Հայոց ցեղասպանության հարցում: Ահա թե ինչու Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների իշխանավորները կազմակերպեցին ապրիլի 23-ի Էրդողանի հայտարարությունը` նախագահ Օբամայի ապրիլքսանչորսյան ուղերձից անմիջապես առաջ:
Ուստի զարմանալի չէ, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Ջեն Փսակին բարձր գնահատեց Էրդողանի ապրիլի 23-ի հայտարարությունը, այն ներկայացնելով որպես Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավման համար ճանապարհ հարթելու դրական քայլ: Ըստ էության, պետքարտուղարությունը, անտեղյակ հանրության առաջ, գովաբանում էր իր իսկ մշակած հայտարարությունը:
Մինչ Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները անազնիվ խաղ են խաղում` հրապարակայնորեն աջակցելով միմյանց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նյութված հայտարարություններով, արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն խորհրդարանում բացահայտում է գաղտնիքը` հայտարարելով, որ Էրդողանի ապրիլի 23-ի ցավակցական ուղերձը մաս էր կազմում թուրքական քարոզարշավի` խոչընդոտելու Ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչմանն ուղղված հայկական ջանքերը:
Վերջապես, բոլոր նրանց, որոնք սխալմամբ պնդում էին, թե Էրդողանի ապրիլի 23-ի ուղերձը թուրք առաջնորդի կողմից արված աննախադեպ հայտարարություն էր, ցանկանում եմ հիշեցնել, որ գրեթե 90 տարի առաջ` 1926 թվականի հունիսի 22-ին, նախագահ Քեմալ Աթաթուրքը «Լոս Անջելես էգզամիներ» թերթին տված հարցազրույցում իսկապես համարձակ հայտարարություն էր արել. «Երիտթուրքերի կուսակցության այս մնացորդները պետք է պատասխան տան մեր հպատակ մի քանի միլիոն քրիստոնյաների համար, որոնք դաժանորեն արտաքսվեցին իրենց հայրենի օջախներից և ոչնչացվեցին....»:

Topic of the day 09:38 11/06/2014
While it is not surprising to learn that Turkey and the United States have coordinated their official declarations on the Armenian Genocide, recent revelations have confirmed their shameful behind-the-scenes schemes.
In a speech delivered in Australia late last year, former US Ambassador to Armenia John Evans revealed for the first time that the State Department regularly conferred with the Turkish Embassy in Washington on the content of the US President’s annual April 24 statement on the Armenian Genocide.
This clearly reflects the degree of collaboration between Turkey and the United States on the genocide issue, and even more appalling, American officials’ succumbing to the gag rule imposed by a denialist regime!
The American-Turkish collusion on the Armenian Genocide issue was recently corroborated by Deniz Kahraman in the Aydinlik Turkish newspaper, revealing that the two governments jointly drafted the statement that Prime Minister Erdogan issued on April 23, 2014. He offered condolences to Armenians, Turks, and others who died from various causes during World War I, thus equating the deaths of Turkish soldiers with Armenian Genocide victims.
Basing his information on unnamed diplomatic sources, Kahraman wrote that the White House had been fully aware of the content of Erdogan’s statement in advance of its release. In fact, the Turkish Prime Minister’s text was prepared with U.S. input and finalized by officials in both countries. It appears that the initial text was prepared by the Turkish Foreign Ministry, after which the White House made some modifications, “based on U.S. sensitivities” on this issue. On April 21, the Turkish Foreign Ministry forwarded the final text to Prime Minister Erdogan’s office which released it to the public on April 23.
Kahraman also revealed that in return for accepting U.S. modifications of Erdogan’s statement, Washington offered to block the pending Armenian Genocide resolution in the Senate, after its adoption by the Foreign Relations Committee in early April.
Aydinlik reported that Foreign Minister Ahmet Davutoglu has personally followed since last year the Armenian Diaspora’s preparations for the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Turkey is reportedly evaluating its countermoves, which include convincing the Armenian government to revive the comatose Armenian-Turkish protocols, while simultaneously energizing the mediating efforts of the OSCE Minsk Group to resolve the Karabakh (Artsakh) conflict through public diplomacy.
According to Aydinlik, Ankara is evaluating its plans on how best to counter Armenians who are pursuing their demands from Turkey through three separate channels: “legal, political, and public opinion.” Kahraman reported that a serious political rift emerged last June between Turkey and the US, after which Washington started pressuring Turkey to take more resolute steps on the Armenian Genocide issue and normalize relations with Israel. To appease the United States, the Turkish Prime Minister issued a statement on April 23, on the eve of the 99th anniversary of the Armenian Genocide.
Aydinlik also reported that the decision of the European Court of Human Rights in favor of Turkish denialist Dogu Perincek had strengthened Ankara’s hand in international circles. However, Washington wanted Turkey to be more accommodating on the Armenian Genocide issue. That is why Turkish and US officials orchestrated the release of a public statement by Erdogan on April 23, right before President Obama’s own statement on April 24.
It is therefore not surprising that State Department spokeswoman Jen Psaki had high praise for Erdogan’s April 23 statement, describing it as a positive step that would pave the way for improved relations between Armenia and Turkey. Unbeknownst to the public, the State Department was in fact praising a statement that it had helped draft.
While Turkey and the United States are playing a dishonest game of publicly supporting each other’s privately orchestrated statements on the Armenian Genocide, Foreign Minister Davutoglu let the cat out of the bag by announcing in Parliament that Erdogan’s April 23 message of condolences was part of the Turkish campaign to undermine Armenian efforts to commemorate the Centennial of the Genocide.
Finally, I wish to remind all those who have wrongly claimed that Erdogan’s April 23 message was an unprecedented pronouncement by a Turkish leader, almost 90 years ago, on June 22, 1926, President Kemal Ataturk made a truly bold statement in an interview with the Los Angeles Examiner: “These leftovers of the Young Turk Party who should have been made to account for the lives of millions of our Christian subjects who were ruthlessly driven en masse from their homes and massacred….”