Հասարակություն 12:26 13/06/2014
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կամավոր անդամագրված աշխատակիցները և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը սահմանամերձ Վազաշեն գյուղում հերթական տան համատեղ կառուցման նախաձեռնությամբ են հանդես եկել: Այս անգամ համագործակցող կողմերն օգնել են Բախչագուլյանների բազմանդամ ընտանիքին, հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունից:
Ընտանիքի տատիկի՝ Ժենյա Բախչագուլյանի համար, իրադարձությունն իրականացված երազանք և հուսալի ապագայի երաշխիք է դարձել: Արցախյան ազատամարտի տարիներին ականի պայթյունը Ժենյա Բախչագուլյանից խլել է ամուսնու կյանքը, ավերել տունը. պատերին մինչև հիմա դաջված են պատերազմի հետքերը:
Հինգ երեխաներին միայնակ մեծացնելու և ընտանիքի հացի խնդիրը դժվարությամբ լուծելու հանգամանքը տանտիրուհուն զրկել է տունը վերակառուցելու երազանքից: Ժենյայի որդին՝ Ալբերտը, չորս տարի առաջ նախաձեռնել է տան վերանորոգման աշխատանքները, սակայն բացառապես գյուղատնտեսությամբ և անասնապահությամբ հաց վաստակող ընտանիքի համար դա լուրջ խնդիր է եղել, և աշխատանքները կատարվել են մասնակիորեն: Անչափահաս երեք որդի ունեցող ընտանիքի համար տան շինարարությունը ավարտին հասցնելը անհաղթահարելի էր դարձել:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության շնորհիվ՝ Բախչագուլյանների ընտանիքն այսուհետև կապրի ամուր տանիքի տակ, իսկ Ժենյա տատիկը թոռների երջանկության ականատեսը կլինի:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող այս ծրագիրը թույլ է տալիս Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում ապրող անապահով ընտանիքների համար կառուցել և վերանորոգել տներ, ամրացնել մեր պետության սահմանները, նպաստել արտագաղթի կասեցմանը, բարելավել մարդկանց կենսակերպը: Հայրենիքը սկսվում է հայրենի տնից և շատ կարևոր է, որ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն ապրեն սեփական բարեկարգ ու հարմարավետ տանը»,-նշել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առաջնորդվում է այն համոզմունքով, որ սահմանագծին կենդանի վահանի պես ապրող մեր հայրենակիցներն արժանի են մեծ ուշադրության: «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ համագործակցության շնորհիվ` տարեվերջին սահմանամերձ գուղերի 25 ընտանիք կվայելի հարմարավետ տանիքի տակ ապրելու երջանկությունը: Սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ստանձնել է իրականացնել այդ ծրագիրը:

Society 13:08 13/06/2014
VivaCell-MTS volunteer staff members and Fuller Center for Housing Armenia team again joined for a build day in the borderline village of Vazashen. This time the partners helped the extended family of Bakhchagulyans to build their home, the press service of VivaCell-MTS reported.
The event has become a realized dream for the family’s grandmother, Zhenya Bakhchagulyan, and a guarantee for a reliable future. The explosion of a mine during the Nagorno Karabakh war claimed the life of Zhenya’s husband, ruined their house, and its walls still carry the traces of the war. The difficulty of bringing up five children alone and being the breadwinner of the family has made Zhenya Bahkchagulyan’s dream of rebuilding the house almost impossible.
Four years ago, her son Albert started rebuilding the house but for a family earning their daily bread by farming and cattle breeding only, it was a serious problem. The construction of the house remained unfinished as the family raising three under-age sons could not afford it.
Owing to the partnership of VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia, the Bakhchagulyans will soon live under a safe roof and Zhenya will be the eyewitness of her grandchildren’s happiness.
“The project implemented owing to the financial support of VivaCell-MTS allows us to build and renovate homes for deprived families of bordering villages of Armenia, strengthen our borders, reduce migration and improve the living conditions of the people. Giving them the opportunity of living in their own reconstructed houses is very important as homeland begins from the home one lives in,” said Ashot Yeghiazaryan, the President of the Fuller Center for Housing Armenia.
VivaCell-MTS is guided by the conviction that our compatriots living in the borderline areas are the live shield of our country and they deserve our care and support. Thanks to the partnership with the Fuller Center for Housing Armenia, 25 families from the borderland villages will enjoy the happiness of living under a safe roof by the end of the year. For the implementation of housing project in the borderland areas of Armenia VivaCell-MTS has invested 55 million AMD and the Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project.