Հասարակություն 12:28 16/06/2014
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 16-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Գալյա Առուստամյանի ընտանիքին, հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Ցավակցական հեռագրում ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա «ԼՂՀ զոհված ազատամարտիկների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ, մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակ Գալյա Առուստամյանի անժամանակ մահվան մասին:
Գալյա Առուստամյանը մեծ հարգանք էր վայելում ոչ միայն հայրենիքում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս: Նա ճանաչված հասարակական գործիչ էր, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարում: Անգնահատելի է նրա ավանդը զոհված ազատամարտիկների հիշատակը վառ պահելու եւ մատաղ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության գործում:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին եւ մաղթում արիություն ու ոգու կորով:

Society 12:54 16/06/2014
On June 16, Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic President Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of Galya Aroustamyan.
The text of the letter reads:
“I have learnt with deep sorrow about the untimely death of the chairwoman of the NKR Union of Relatives of Perished Freedom Fighters NGO, devoted daughter of our nation Galya Aroustamyan.
Galya Aroustamyan enjoyed great respect not only in the Motherland but also beyond its borders. She was a well-known public figure, took an active part in the Artsakh national-liberation struggle. Her contribution in keeping alive the memory of perished freedom fighters and in the patriotic upbringing of the younger generation is invaluable.
On behalf of the Artsakh people, the authorities and personally myself I express deepest sympathies and condolences to the family, relatives and friends of the deceased and wish them courage and tenacity.