Օրվա թեմա 10:48 17/06/2014
Այսօր անապատացման դեմ պայքարի միջազգային օրն է: 1995թ. Միավորված Ազգերի կազմակերպությունը հռչակեց հունիսի 17-ը որպես անապատացման և երաշտի դեմ պայքարի միջազգային օր՝ անապատացման և երաշտի սպառնալիքների և հետևանքների իրազեկությունը բարձրացնելու նպատակով:
Բնապահպան Կարինե Դանիելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ անապատացումը սպառնում է ողջ աշխարհին և հատկապես չորային գոտում գտնվող Հայաստանին. «Մեզ ավելի շատ է սպառնում: Սպառնում է առաջին հերթին այն առումով, որ Արարատյան դաշտավայրի արտեզյան ավազանն ենք չորացրել, և դա մեծ վտանգ է ողջ Արարատյան հարթավայրի համար: Սպառնում է այն առումով, որ անտառներն ենք ոչնչացնում»:
Բնապահպանը նկատեց նաև,  որ վերջին տարիներին անտառների ապօրինի հատման տեմպերը նվազել են:
Ինչ վերաբերում է քաղաքամայր Երևանին, ապա Կ. Դանիլյանի համոզմամբ, անկախության տարիներին իրականացված քաղաքաշինությունը բացարձակ հաշվի չի առել կլիմայի, բնական ռեսուրսների փոփոխությունները:
«Այսօրվա քաղաքաշինությունը Երևանը վերածում է ասֆալտաբետոնային անապատի»,-ասաց բնապահպանը:
2014թ. անապատացման դեմ պայքարի օրվա նպատակներն են`
1.Կենտրոնացնել ուշադրությունը հողերի պահպանության և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության նկատմամբ:
2.Մոբիլիզացնել աջակցությունը հողերի կայուն կառավարման համար:
3.Կոչ անել ներառելու հողերի պահպանության և սննդամթերքի անվտանգության հարցերը Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային քաղաքականության մեջ:
2014 թվականին անապատացման դեմ պայքարի միջազգային օրվա թեման է՝ հարմարվողականությունը հիմնված էկոհամակարգային մոտեցման վրա, որի կարգախոսն է՝ «Հողը պատկանում է ապագային - Պահպանենք այն կլիմայի փոփոխությունից»:

Общество 12:31 17/06/2014
Опустынивание сегодня угрожает всему миру, в том числе и расположенной в засушливой зоне Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила эколог Карине Даниелян, обратившись к отмечаемому сегодня, 17 июня, Всемирному дню борьбы с опустыниванием и засухой (World Day to Combat Desertification and Drought).
По ее словам, опустынивание угрожает Армении, в первую очередь, из-за нерационального использования артезианского бассейна Араратской долины, а также из-за вырубки лесов.
При этом Карине Даниелян сообщила, что в последние годы темпы незаконной вырубки лесов в Армении значительно сократились.
Что же касается армянской столицы Еревана, эколог отметила, что в годы после обретения независимости при градостроительном планировании не учитывались изменения климата и природных ресурсов.
Следует сказать, что опустынивание – это один из наиболее тревожных мировых процессов деградации окружающей среды. Как указывает Calend.ru, оно угрожает здоровью и источникам средств к сосуществованию более 1 миллиарда людей. Каждый год опустынивание и засуха приводят к потерям сельскохозяйственной продукции ориентировочно на сумму в 42 миллиарда долларов США.