Հասարակություն 17:53 19/06/2014
ՀՀ կենտրոնական բանկը հաղորդագրություն է տարածել, որը վերաբերում է Գառնու հեթանոսական տաճարի տարածքում կազմակերպված ընդունելությանը:
Հաղորդագրությունում մասնավորապես նշված է.
«Վերջին օրերում սոցցանցերում և մամուլում տարբեր անդրադարձներ են կատարվել մշակութային կոթողներում կայացած միջոցառումներին, որոնց թվում հիշատակվել է նաև հունիսի 18-ին Գառնու հեթանոսական տաճարի տարածքում Հայաստանում Հարավարևելյան Եվրոպայի Եվրոպական Հիմնադրամի գումարված տարեկան 8-րդ ժողովի շրջանակում կազմակերպված մշակութային ծրագիրը, ինչը թյուրիմացաբար ներկայացվել է որպես «խնջույք» կամ «ԿԲ կորպորատիվ միջոցառում»:
ՀՀ կենտրոնական բանկը հարկ է համարում նշել, որ վերջինս «խնջույք» կամ «ԿԲ կորպորատիվ միջոցառում» չի եղել, այլ Հարավարևելյան Եվրոպայի Եվրոպական Հիմնադրամի տարեկան ժողովի առիթով կենտրոնական բանկի և Հիմնադրամի կողմից համատեղ կազմակերպված պաշտոնական ընդունելություն՝ հագեցած մշակութային ծրագրով՝ հնարավորություն ընձեռելով միջոցառման շրջանակում Հայաստան ժամանած բազմաթիվ օտարերկրացիներին հաղորդակից լինել նաև մեր պատմամշակութային ժառանգության գոհարներից մեկին ու վայելել բարձրարժեք երաժշտական երեկո:
Ընդունելությանը մասնակցել են տարածաշրջանի 18 երկրներից ավելի քան 300 պատվիրակ, որոնց թվում եղել են հիմնադրամի անդամ երկրների պետական եւ ֆինանսական հաստատությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Ընդունելության ընթացքում կազմակերպիչների կողմից խստորեն պահպանվել են նման միջոցառումների նկատմամբ ՀՀ մշակույթի նախարարության և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ներկայացվող բոլոր պահանջները:
Գառնու հեթանոսական տաճարի շենքը և արգելոցի տարածքում պատմա-մշակութային արժեք ներկայացնող որևէ այլ կառույց չի օգտագործվել միջոցառման ժամանակ: Շարժական բեմը, ինչպես նաև ընդունելության համար անհրաժեշտ սեղանները հավաքվել և տեղադրվել են տաճարի մերձակա սալապատված ազատ հարթակում և միջոցառումից հետո անմիջապես ապամոնտաժվել են: ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչները և ԿԲ անվտանգության աշխատակիցները տարածքում ապահովել են կարգուկանոնը, իսկ միջոցառման ավարտից հետո ամբողջ տարածքը մաքրվել է:
Տաճարի տարածքը այցելուների հոսքը դադարեցվել է ժ. 17:00-ից: Իսկ մինչ այդ ողջ օրվա ընթացքում զբոսաշրջիկները ազատ կարողացել են մուտք գործել տարածք»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Կենտրոնական բանկը մեծ խնջույք է կազմակերպել Գառնի տաճարի տարածքում: Տաճարի մուտքը փակվել է ժամը 17:00-ից և ոչ մեկին թույլ չեն տվել ներս մտնել: Խնջույքի և հատուկ Երևանից բերված խորովածի մասին առավել մանրամասն` «Ազատության» տեսանյութում:
Մտավորականները՝ Գառնու և Զվարթնոցի տաճարներում խնջույքի մասին
Հերիք եղավ, Գառնին սրբություն է. Պատգամավորը դատապարտել է Գառնիում կազմակերպած կորպորատիվը
Տեր Ասողիկ. Սրբազան Հայաստանում դատապարտելի է տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմամբ սրբավայրերի նվաստացումը

Общество 18:53 19/06/2014
Центробанк Армении пристыдил СМИ и юзеров за лживые сообщения о «корпоративной вечеринке» у храма Гарни
Центральный банк Армении распространил официальное заявление касательно муссируемых в СМИ слухов о проведении «корпоративной вечеринки» на территории историко-культурного музея-заповедника «Гарни», напротив одноименного языческого храма.
В заявлении Центробанка отмечается, что в последние дни в социальных сетях и прессе были опубликованы различные сообщения о проведенных на территориях культурно-исторических памятников мероприятиях, в числе которых указывалась и культурная программа, организованная в рамках 8-го съезда Европейского фонда Юго-Восточной Европы (EFSE) в Армении 18 июня и «по ошибке представленная как вечеринка или корпоративное мероприятие ЦБ».
В связи с этим Центробанк Армении категорически опровергает данные сведения, отмечая, что никакой вечеринки или корпоратива не было: «состоялся организованный совместно ЦБ и EFSE официальный прием, насыщенный культурной программой, которая позволяла в рамках мероприятия приобщить многочисленных гостей, прибывших в республику в рамках съезда, к одному из перлов историко-культурного наследия Армении».
Отмечается, что на приеме присутствовали свыше 300 делегатов из 18 стран, в числе которых были также высокопоставленные представители государственных и финансовых учреждений стран-участниц EFSE.
В релизе подчеркивается, что в ходе приема организаторами были строго соблюдены все требования, представленные ГНКО «Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды».
«Ни здание языческого храма Гарни, ни расположенные на территории заповедника сооружения, представляющие историко-культурную ценность, не использовались во время мероприятия. Передвижная сцена, а также необходимые для приема столы были собраны и размещены на расположенной у храма свободной, покрытой плитами площадке, а непосредственно после мероприятия были демонтированы. Представители Полиции РА и сотрудники службы безопасности ЦБ обеспечивали порядок на территории, а после завершения мероприятия на всей территории были проведены уборочные работы.
Поток посетителей на территорию храма был прекращен с 17:00. А до этого в течение всего дня вход туристов на территорию храма был свободным», – говорится в релизе.
Напомним, в Сети и ряде СМИ бурные обсуждения вызвал видеоматериал «Радио Азатутюн» (Армянская служба Радио «Свобода»).