Տարածաշրջան 19:34 20/06/2014
Panorama.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց Եվրոպայի պատմության մասնագետ, Լուվանի Կաթոլիկ համալսարանի հայագիտության պրոֆեսոր Բերնարդ Կուլիեյի հետ: Դոկտոր Կուլիեն ուսումնասիրում է Հարավային կովկասի տարածաշրջանը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Նա անդրադառնում է Եվրասիական միության ստեղծման հարցին, Ռուսաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև հայկական ձեռագրերին և հիշատակարաններին:
- Դոկտոր Կուլիե, որպես Եվրոպայի պատմության և մշակույթի մասնագետ ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում Ռուսաստանի Եվրասիական միության ստեղծման ծրագիրը Եվրոպայի ժամանակակից պատմության համատեքստում:
- Նախ և առաջ արձանագրենք մի կարևոր գլոբալ երևույթ, որը պետք է հաշվի առնել Ռուսաստանի մասին խոսելիս. ներկայումս աշխարհում գլոբալ ազդեցության կենտրոնը թեքվում է՝ տեղափոխվելով արևմուտքից դեպի Խաղաղ օվկիանոս. այլևս աշխարհի կենտրոնը ոչ թե Ատլանտյան օվկիանոսն է, այլ Խաղաղ օվկիանոսը, և աշխարհի համար ամենաէական իրադարձությունները ծավալվելու են Ամերիկայի և Ասիայի միջև: Մենք հնարավոր է նաև ստիպված լինենք փոխել մեր այսօրվա քարտեզները, որտեղ Եվրոպան է պատկերված աշխարհի կենտրում: Չինաստանում, օրինակ, արդեն իսկ դպրոցական աշխարհագրության դասագրքերում աշխարհի քարտեզի կենտրոնում պատկերված է Չինաստանը: Այս գլոբալ տենդենցի մեջ Եվրասիական միության ստեղծումը Ռուսաստանը Ասիային ավելի մոտեցնելու փորձ է: Սակայն Եվրոպան լավ չի հասկանում Ռուսաստանին. Ուկրաինայում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները պարզորոշ կերպով ցույց տվեցին, որ արևմուտքն ունի վատ պատկերացում Ռուսաստանի և իր հարևան երկրների մասին: Եվրոպան պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի վերընշված երևույթին, քանի որ Եվրոպան կմեկուսացվի, եթե Ռուսաստանը շարունակի շարժվել դեպի արևելք:
- Հետաքրքիր է, որ արևմուտքը սպառնում է մեկուսացնել Ռուսաստանին, սակայն ինչպես Դուք եք նշում, Ռուսաստանն է, որ կարող է ի վերջո մեկուսացնել Եվրոպային:
- Այո, ճիշտ այդպես: Եվ դրա վառ օրինակներից է վերջերս ստորագրված գազի գործարքը Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև:
Այսպիսով, եթե Եվրոպան հեռու մղի Ռուսաստանին իրենից, այն կարող է դրանով ավելի շուտ մեկուսացնել ինքն իրեն, քան վնասել Ռուսաստանին: Սա մի բան է, որ Եվրոպան ոչ մի կերպ չի կարողանում հասկանալ: Նմանապես Եվրոպան չի կարողանում ճիշտ գնահատել Հարավային Կովկասի նշանակությունը:
- Ինչպե՞ս է արտահայտվում այդ չհասկացվածությունը: Ի՞նչ կասեք մասնավորապես Եվրասիական միությանը միանալու Հայաստանի ընտրության մասին և այս փաստի հանդեպ Եվրոպայի դիրքորոշման մասին:
- Հայաստանի՝ Եվրասիական նախագծին միանալու որոշումը կարևոր, բայց դժվարին որոշում էր, քանի որ Հայաստանը միշտ ձգտել է ավելի մոտ լինել Եվրոպային: Իսկ Եվրոպան Հայաստանի և Վրաստանի նման երկրներին ստիպում է ընտրություն կատարել Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև և ի վիճակի չէ հասկանալ, որ այս երկրները պետք է ազատություն ունենան մի քանի ուղղություններով շարժվելու համար: Այս տարածաշրջանի պատմությունը պետք է հաշվի առնվի – այն պատմականորեն եղել է արևելքի և արևմուտքի սահմանագծի վրա, այդ իսկ պատճառով չի կարելի ստիպել, որպեսզի այս խաչմերուկում գտնվող երկիրը նման ընտրություն կատարի Եվրոպայի և Ռուսաստանի միջև: Այս մոտեցման պատճառով բոլորն էլ շատ բան են կորցնում: Հայաստանը պետք է կարողանա անդամակցել Եվրասիական միությանը և միևնույն ժամանակ սերտորեն հարաբերվել Եվրոպայի հետ: Եթե Եվրոպան իսկապես ունենա այդ ցանկությունը, ապա դա կարելի կլինի իրականացնել. այս առումով անհնար ոչինչ չկա:
- Արդյո՞ք ներկայիս պայմաններում հնարավոր է, որ ԵՄ-ն ունենա ավելի մեծ ներգրավվածություն Հարավային կովկասում և Հայաստանում:
- Այո, ԵՄ-ն կարող է ունենալ ավելի մեծ ներգրավվածություն այս տարածաշրջանում, բայց դա անելու համար ԵՄ-ն ինքը պետք է ներքին փոփոխությունների ենթարկվի: Այն պետք է ունենա մեկ արտաքին քաղաքականություն ներկայիս 28-ի փոխարեն (ուր յուրաքանչյուր անդամ իր առանձին արտաքին քաղաքականությունն է վարում): Ներկայիս Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը նույնպես բավարար չէ: Մենք պետք է սպասենք և տեսնենք, թե այս առումով ինչ կանեն ԵՄ-ի նոր ընտրված առաջնորդները:
- Դոկտոր Կուլիե, Դուք ներկայումս ուսումնասիրում եք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և հրապարակել եք «Շատ կարևոր մի հակամարտություն. Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և պատմական վերլուծություն» վերնագրով մի հոդված Մայքլ Քեմբեքի խմբագրած գրքում: Որքանո՞վ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և մասնավորապես Հարավային Կովկաս տարածաշրջանը կարևոր Եվրոպայի համար: Ինչու դա պետք է այսօր մտահոգի եվրոպացուն:
- Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կարևոր է Եվրոպայի համար, քանի որ Հարավային Կովկաս տարածաշրջանը շատ մոտ է Եվրոպային, ավելի մոտ, քան եվրոպացիները կարծում են: Տարածաշրջանը կարևորվում է և՛ աշխարհաքաղաքական, և՛ քաղաքակրթական տեսանկյունից: Եվրոպան նաև պետք է դասեր քաղի Լեռնային Ղարաբաղի օրինակից, հատկապես այն առումով, թե ինչպես կարող են ազգային ինքնությունները զարգանալ և ինչպես դրանք կարող են հանգեցնել հակամարտության: Ե՛վ Եվրոպայում, և՛ Հարավային Կովկասում կան նմանություններ ազգակերտման գործընթացներում: Վերցնենք Բելգիայի օրինակը: Եվրոպայում ազգ-պետությունների կերտման գործընթացը տեղի է ունեցել 19-րդ դարում, և բոլոր եվրոպական երկրները, բացի Բելգիայից, ազգ-պետություններ են: Բելգիան ստեղծվել էր որպես արհեստական երկիր` բաղկացած երկու համայնքներից` ֆրանսախոս և հոլանդախոս, որոնք ստիպված էին ապրել միասին մեկ երկրում, և հիմա` անկախությունից 180 տարի անց, նրանք ցանկանում են բաժանվել երկու տարբեր երկրների: Այսպիսով, շատ դժվար է դիմադրել այս միտումին և ժողովրդի անկախ ապրելու ցանկությանը: Այս գործընթացը տեղի է ունենում նաև եվրոպական այլ երկրներում` Իսպանիյում, Մեծ Բրիտանիայում և այլուր. այս առումով զուգահեռներ կան նաև Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը միայն հայերի և ադրբեջանցիների խնդիրը չէ, այն ընդգրկում է հիմնարար հարցեր, որոնք առնչվում են Եվրոպային և ժամանակակից աշխարհին ընդհանրապես:
- Կարծում եք հնարավո՞ր է լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը` անտեսելով անցյալը, ինչպես դա արվում է Մադրիդյան սկզբունքներում: Արդյոք, կարծո՞ւմ եք, որ այսօր բանակցությունների սեղանին դրված Մադրիդյան սկզբունքները երբևէ կարող են բերել խաղաղության հաստատմանը:
- Ոչ, չեմ կարծում, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավոր է լուծել անցյալն անտեսելով: Ըստ էության ես ընդհանրապես չեմ տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը: Ինչ վերաբերում է Մադրիդյան սկզբունքներին, ապա դրանք առաջարկում են տարածքների վերադարձ Ադրբեջանին – սա պարզապես անհեթեթություն է: Եթե հանկարծ նախկին ԼՂԻՄ-ի շրջակա տարածքները վերադարձվեին Ադրբեջանին, դա կլիներ աղետ: Սա մեծ մտահոգության առարկա է: Այդ քայլը երբեք չի կարող բերել խաղաղության, բայց փոխարենը կմեկուսացնի Լեռնային Ղարաբաղը և կնվիրի այն Ադրբեջանին` ստեղծելով այն նույն իրավիճակը, որը նախորդեց պատերազմին և որը ըստ էության հանգեցրեց պատերազմի: Լավագույն տարբերակը բոլոր կողմերի համար այն է, որ ներկայիս իրավիճակը չփոխվի առնվազն առաջիկա մի քանի տարիներին: Ցանկացած տիպի փոփոխություն բացասական հետևանքներ կունենա կողմերից մեկնումեկի համար: Բոլոր կողմերի համար ամենացանկալի տարբերակը կլինի պահպանել ստատուս քվոն. դա ռեալ պոլիտիկ է: Պետք է համբերատար լինել, սա ընդամենը 20 տարվա հակամարտություն է. դա ոչինչ է դարերի համեմատ - պատմությունը կերտվում է շատ ավելի դանդաղ և ավելի երկար ժամանակում, քան մարդկային կյանքի ժամանակահատվածն է:
- Դոկտոր Կուլիե, Դուք մասնագիտանում եք դասական հայերենի, հայոց մշակույթի և պատմության մեջ: Ինչպե՞ս սկսեցիք հետաքրքրվել հայագիտությամբ և ի՞նչ եք ուսումնասիրում ներկայումս Հայաստանում: Ձեր ուսումնասիրությունների մեջ ի՞նչն է գործել ամենամեծ տպավորությունը Ձեզ վրա:
- Ես սկզբում ուսումնասիրում էի դասական լեզուներն ընդհանրապես (ինչպիսին է հին հունարենը, լատիներենը), այնուհետև ես սկսեցի ուսումնասիրել հայերեն լեզուն որպես հին դասական լեզու և աստիճանաբար սկսեցի հետաքրքրվել նաև ներկայիս Հայաստանով: Հիմա ես դասավանդում եմ հայագիտություն (այդ թվում գրաբար, հայկական մշակույթ և հայկական պոեզիա) համալսարանի ուսանողներին Բելգիայում: Ես նաև համագործակցում եմ Բրյուսելում գտնվող «Հայաստանի Եվրոպական ընկերներ» ՀԿ-ի հետ: Իմ հիմնական աշխատանքը հայկական ձեռագրերի ուսումնասիրությունն է, և ես հաճախ եմ գալիս Հայաստան՝ աշխատելու Մատենադարանում պահվող ձեռագրերի հետ:
- Ո՞րն է եղել Ձեր համար ամենահետաքրքիր բացահայտումը Ձեր այս աշխատանքի մեջ:
- Ինձ համար ամենահետաքրքիր բացահայտումն ըստ էության հին հայկական հիշատակարաններն էին: Հիշատակարանները արձանագրություններ են գրված հայ վանականների կողմից, ովքեր միջին դարերում արտագրում էին հին հայկական ձեռագրերն ու կրոնական աշխատությունները: Նրանց աշխատանքի վերջում նրանք ավելացնում էին փոքր անձնական նշումներ՝ հիշատակարաններ, որոնցում նկարագրում էին իրենց աշխատանքային պայմանները: Այս հիշատակարաններն այսպիսով պատկերում են և տվյալ ժամանակաշրջանի պատմական իրավիճակը, և առօրյա կյանքի պայմանները: Բոլոր հայկական վանքերում՝ Հաղպատում, Սանահինում և այլուր, կան այս հիշատակարանները: Դրանք իսկապես ապշեցուցիչ են և շատ յուրահատուկ: Ես ուսումնասիրել եմ բազմաթիվ հին լեզուներ, բայց այսպիսի հիշատակարանների ոչ մի տեղ չեմ հանդիպել:
- Ձեր աշխատանքի բերումով արդյո՞ք Դուք առնչվել եք ադրբեջանական քարոզչությանը, որը կեղծարարություններ է տարածում հայոց պատմության ու մշակույթի մասին:
- Այո, լսել եմ այդ մասին: Ադրբեջանցիները, ինչպես նաև թուրքերը, կեղծում են պատմությունը, քանի որ պատմությունը շատ մեծ քաղաքական գործոն է, և այսօր ամբողջ քաղաքականությունը հիմնված է պատմության վրա: Յուրաքանչյուր պետություն օգտագործում է պատմությունը իր իսկ շահերի համար. դա արվում է անգամ Եվրոպայում և արևմուտքում, սակայն ձևերն ու միջոցներն են տարբեր: Ի վերջո, այն, թե ինչպես ենք մենք ներկայացնում մեր անցյալը, իրականում ավելի շատ խոսում է մեր ով լինելու մասին, քան մեր անցյալի մասին:
Այլ հարցազրույցներ առնչվող թեմաներով `
Ժերար Դյումոն. «Պատմական փաստերի անտեսումն է՛լ ավելի է բարդացնում Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը»
Կատարինա Վոլչուկ. Հայաստանը պետք է բանակցի Եվրասիական միության և ո՛չ միայն Մաքսային միության պայմանագրի շուրջ
Ֆրանսիացի փորձագետ. ԼՂՀ ճանաչումը միակ լուծումն է, որը կարող է ապահովել կայունությունը տարածաշրջանում

Interviews 17:42 20/06/2014
Panorama.am presents an interview with Dr. Bernard Coulie, a specialist in European studies and a professor of Armenian studies (language, culture, history) at UCL (Université Catholique de Louvain) in Belgium. Dr. Coulie is currently researching the South Caucasus region and the Nagorno-Karabakh conflict. He comments on Russia’s changing place in the world, the relations between Russia and the EU, the Nagorno-Karabakh conflict and also speaks about Armenian manuscripts and colophons.
- Dr. Coulie, as a specialist in European history and culture how would you assess the significance of Russia-led Eurasian Union in the framework of the contemporary European history? Do you think this block is going to somehow isolate its member states from Europe?
- First of all there is an important global phenomenon that has to be considered when speaking about Russia – we are now witnessing a shift of global influence from the Western world to the Pacific Ocean: the centre of the world is not the Atlantic Ocean anymore; it is becoming the Pacific Ocean now – the most significant developments will be taking place between America and Asia. I think we will have to redraw all our maps which portray Europe at the centre of the map. An interesting example demonstrating this trend is for example the fact that in China the maps in the school textbooks of geography portray China at the centre of the world. Within this context of this trend the Eurasian Union is a way to shift Russia more towards the East and make Russia a more active player in the East rather than in the West. Europe however has difficulty understanding Russia – the recent events in Ukraine demonstrated this lack of understanding towards Russia and its neighboring countries. But Europe has to pay more attention to this because Europe will end up being isolated in tomorrow’s world if Russia moves eastward.
- It is interesting that the West is speaking about isolating Russia, whereas in fact as you say it is Russia that can end up isolating Europe.
- Yes, absolutely. And one of the vivid examples of this is the major gas deal recently signed between Russia and China. So if Europe pushes Russia away it may ultimately isolate itself rather than harm Russia. This is something that Europe fails to understand. Similarly Europe also lacks an understanding of the South Caucasus.
- How does Europe fail to understand the South Caucasus? What can you say particularly about Armenia’s choice to join the Eurasian Union and Europe’s stance towards Armenia in this regard?
- This has actually been a very important and complicated choice for Armenia because Armenia has always wanted to be closer to Europe. Europe is asking these countries like Armenia and Georgia to make a choice between Europe and Russia and is unable to understand that these countries must have freedom to make multiple choices. The history of this part of the world has to be taken into consideration – this region has historically been in the border between East and West; that is why you cannot ask a country at crossroads to make such a choice – by doing so everybody misses great opportunities. Armenia must be able to enter the Eurasian union and also to have a close association with Europe. It can be made possible if the EU has a will, nothing is impossible in this regard.
- Can the EU possibly have a greater involvement in the region within the current setting?
- For the EU to have a greater role in the South Caucasus the EU itself has to transform – it has to have one single foreign policy instead of the 28 foreign policies that it now has. The problem is with the EU as such. The current European Neighborhood policy in its turn is not enough and we have to wait and see what the new leadership of the Union will bring forth.
- You have been researching the Nagorno-Karabakh conflict and have written an article titled “The Quintessential Conflict – A Cultural and Historical Analysis of Nagorno-Karabakh” in the book edited by M. Kambeck. How would you say the question of Nagorno-Karabakh, and the South Caucasus region as such, is important for the Europeans today? Why should they care?
- The issue of Nagorno-Karabakh is important for Europe because the South Caucasus region is very close to Europe, in fact much closer than the Europeans perceive it to be – the region is important in both civilizational and geopolitical terms. Europe should also learn lessons from the example of Nagorno-Karabakh, namely regarding how national identities can evolve and how they can bring to conflict in the 21st century. There are similarities in the processes of nation building in Europe and in the South Caucasus. Let’s take the example of Belgium. Europe has undergone the process of building nation states in the 19th century and all the European countries except Belgium are nation states. Belgium was built as an artificial country composed of two communities – French speaking and Dutch speaking – obliged to live together in one artificial state and now, 180 years after the independence they want to split into two different states. So it is very difficult to resist the trend or the will of the people to be independent and to live in independent communities. This process is also ongoing in Europe now (Spain, UK) and there are parallels with the case of Nagorno-Karabakh in this regard. Nagorno-Karabakh is not just about Armenians and Azerbaijanis, but this conflict displays fundamental questions about Europe and the modern world.
- Do you think it is possible to resolve the Karabakh conflict without addressing the question of the past, as is the case with the Madrid Principles? Do you think the principles that are currently on the negotiation table are ever likely to bring to peace?
- No I don’t think the conflict can be resolved ignoring the past; actually I don’t see any solution to the Karabakh conflict. As for Madrid Principles, they propose the surrender of certain territories to Azerbaijan – this is nonsense! If the territories surrounding the former NKAO were transferred to Azerbaijan it would be a disaster! This is a major concern as this can never bring to peace, but will instead only isolate Nagorno-Karabakh and give it to Azerbaijan, creating the same situation which preceded the war and which resulted in the war. The best thing that can happen is that the situation doesn’t change for the coming years. Any change of any kind would be bad for one of the parties. The most satisfactory option for all the parties would be to maintain the status quo; that is just realpolitik. We have to be patient; it is just a 20-year-old conflict. It is nothing compared to centuries – history is longer and slower than a human lifetime.
- Dr. Coulie, you specialize in classic Armenian language and Armenian history. How did you get interested in the Armenian studies and what are you studying in Armenia at the moment?
- I got interested in Armenian studies when I was studying classics – ancient Greek and Latin; so I started studying Armenian as another ancient language and that is how I became interested in present-day Armenia. Now I am teaching Armenian studies (including Classical Armenian – grabar and Armenian poetry) to the University students in Belgium. I am also working with the NGO European Friends of Armenia in Brussels. My main work in Armenian studies has to do with Armenian manuscripts and I often come to Armenia to work with the manuscripts in Matenadaran.
- So far what has been the most interesting discovery for you in this work?
- What has interested me the most in this are the Armenian colophons (hishatakaranner): these are inscriptions written by the Armenian monks who were copying ancient manuscripts and religious writings in the middle ages. At the end of their work they would add small personal notes, colophons, which described the circumstances of everyday life in which they were working. Thus these colophons give a detailed description of both the historical setting and life conditions of those times. All the Armenian monasteries like Haghpat, Sanahin and others have these colophons. They are truly fascinating and unique and are peculiar only to Armenians – I have studied many ancient languages but have never come across these kinds of colophons.
- In your work have you come across the Azerbaijani propaganda and falsifications which lay claim to the Armenian history and culture?
- Yes, I have heard about that. The Azerbaijanis as well as the Turks falsify history (for instance the part about Armenian Genocide) because history is a tremendous political leverage. Past is a major political factor and today all politics is based on the past. Every state instrumentalizes history for the sake of its own interests, even in the West and in Europe, but the ways and means of doing this are different. After all, the way we speak about our past in fact tells more about ourselves than about our past per se.
- Dr. Coulie, thank you very much for the interview.
Gérard-Francois Dumont: Neglecting historical facts makes solution of Karabakh conflict even harder
French expert: Recognition of Nagorno-Karabakh Republic is the only solution that can ensure stability in region
Kataryna Wolczuk: Armenia should be negotiating treaty of Eurasian Union, not only that of Customs Union
Michael Kambeck: If it hadn’t been for Egypt, Syria, etc., we would have seen much stronger EU engagement on Karabakh conflict