Քաղաքական 14:44 20/06/2014
Խորհրդարանական ընդդիմությունն այսօր հունից հանեց ու նյարդայնացրեց ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովին:
«Իմ մոտ այնպիսի տպավորություն է, թե մենք գտնվում ենք ոչ թե խորհրդարանում, այլ տարրական դասարանում: Ինչ է նշանակում գալ և յոթանասուն հոգու դասեր տալ` սենց պիտի լինի, նենց պիտի լինի: Մենք հարգում ենք քաղաքական բազմակարծությունը, բայց ոչ մեկին դասեր չենք տալիս»,- հայտարարեց նա` նյարդայնանալով հատկապես  «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանի ելույթից, որում վերջինս մի շարք մեղադրանքներ ներկայացրեց իշխանություններին:
Է. Շարմազանովը հատկապես զայրացած էր այն արտահայտությունից, թե քաղաքական մեծամասնությունը կարդացած չէ:
«Ինչ է նշանակում` կարդացած չեք կամ` մեծամասնության մեջ պեղեք Արծվիկ Մինասյանի նման պատգամավոր: Ես նրան շատ հարգում եմ, նա շատ խելացի ու հայրենասեր պատգամավոր է, բայց արդյո՞ք հարիր է նման կերպ խոսել ԱԺ-ում, մենք մեզ թո՞ւյլ են տվել քաղաքական փոքրամասնության հասցեին նման հայտարարություններ անել»,-ասաց Շարմազանովը:
Նաև հորդորեց իշխանությունների մոտալուտ կործանման մասին քիչ խոսել, քանի որ դրանք մերկապարանոց հայտարարություններ են:
Խորհուրդ տվեց նաև քիչ նյարդայնանալ ձախողումների համար.«Մի նյարդայնացեք. Ես հասկանում եմ, գուցե երեկվա ձեր ծրագրերը ձախողվեցին, քաղաքական մեծամասնությունը քվորումն ապահովեց և դա ձեզ նյարդայնացրեց ու խառնեց ձեր խաղաքարտերը, դրա համար էլ հիմա եկել եք այս ամբիոնից ոչ թե բուն նախաձեռնությունից եք խոսում, այլ վիրավորում եք: Չի կարելի»:

Политика 16:19 20/06/2014
Парламентская оппозиция сегодня вывела из себя зампредседателя Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанова.
«У меня складывается такое впечатление, будто мы находимся не в парламенте, а в начальной школе. Что значит приходить и читать нравоучения 70 депутатам о том, как должно быть то или се. Мы уважаем плюрализм мнений, но никому уроков не даем», – заявил он после выступления руководителя оппозиционной фракции «Наследие» Рубена Акопяна, в котором тот озвучил ряд обвинений в адрес властей.
Особенное негодование Э. Шармазанова, представляющего парламентское большинство в лице фракции Республиканской партии Армении (РПА), вызвало то, что депутат обвинил представителей правящей силы в недостаточной начитанности.
«Что значат выражения „вы не начитаны” или „среди представителей большинства отыщите такого депутата, как Арцвик Минасян (от оппозиционной фракции АРФ „Дашнакцутюн”. – Прим.ред.)”? Я его очень уважаю, он очень умный и патриотичный депутат, но уместно ли так разговаривать в НС РА? Мы разве позволяем себе подобные высказывания в адрес политического меньшинства?» – сказал Шармазанов.
Он также призвал меньше говорить о «предстоящем крахе властей», так это всего лишь голословные заявления.
Э. Шармазанов посоветовал меньше нервничать из-за провалов: «Не нервничайте. Я понимаю, возможно, ваши вчерашние планы провалились, политическому большинству удалось обеспечить кворум, что смешало ваши карты, поэтому вы сегодня с политической трибуны вместо озвучивания конкретных инициатив заняты озвучиванием оскорблений. Нельзя».
Шармазанов добавил, что живущим в стеклянном доме камнями бросаться не следует.
День провала «великолепной четверки». Действия оппозиции напомнили вице-спикеру парламента Армении Э. Шармазанову Шекспира