Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների պարբերական հանդիպումները գործընթացին մեծ թափ կհաղորդեն. Լավրով
«Ֆրանսիայի նախագահի գաղափարը՝ Փարիզում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում, շատ հստակ էր, այդ թվում նաև իր բովանդակությամբ: Ըստ էության, Բաքվին դուր չի եկել այլ հստակությունը և այլ հստակության են սպասում»,- ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Ֆրանսիայի նախագահ Ֆ. Օլանդը Երևան կատարած այցի ժամանակ հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ Փարիզում կազմակերպել ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում, սակայն Ադրբեջանի Ձեր գործընկերը կարծիք է հայտնել, որ իրենց այդ հանդիպման հետ կապված հստակություն է պետք, կասեք ի՞նչ հստակության մասին է խոսքը:
Է. Նալբանդյանի խոսքով, վերջին շրջանում Բաքվի սրտով չէ համանախագահների առաջարկությունները, որոնք վերաբերում են նաև հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, դիպուկահարների հեռացմանը, միջադեպերի ուսումնասիրությունների մեխանիզմների ստեղծմանը, նաև այն հայտարարությունները, որոնք ձևավորված են մեկ միասնական փաթեթով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների հինգ հայտարարությունների հիման վրա:
է. Նալբանդյանը հավելեց, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողից արված առաջարկություններին, որոնք ուղղված են բացառապես հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այլընտրանք ուղղակիորեն չկա:
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասաց, որ ՌԴ աջակցում է ցանկացած ճիգ, որը կբերի կամ կմերձեցնի ղարաբաղյան հակամարատության կարգավորումը: Ըստ նրա, ինչքան պարբերական լինեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը, այնքան գործընթացը մեծ թափ կստանա:

Политика 14:04 23/06/2014
Предложение президента Франции Франсуа Олланда об организации в Париже встречи глав Армении и Азербайджана – Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева – было очень конкретным, в том числе по своему содержанию, но Баку, по сути, не понравилась эта четкость, и теперь азербайджанская сторона ждет иной конкретики. Об этом заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции по итогам переговоров с российским коллегой Сергеем Лавровым в Ереване, отвечая на вопрос, об ожидании какой такой «четкости» заявляет Баку в связи с озвученным во время визита в Армению Ф. Олландом предложением о встрече президентов двух стран.
По словам министра иностранных дел РА, азербайджанской стороне пришлись не по душе предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые относятся в том числе к укреплению режима перемирия, отводу снайперов с передовой, внедрению механизмов расследования инцидентов на границе, а также инициативы, оформленные в едином пакете на основании пяти заявлений глав государств-посредников.
Э. Налбандян при этом подчеркнул, что альтернативы предложениям сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию конфликта исключительно мирным путем просто не существует.
Глава МИД России Сергей Лавров в свою очередь отметил, что Москва поддерживает любое усилие, которое приведет к урегулированию карабахского конфликта или приблизит подобное решение.
По его словам, чем чаще будут проводиться встречи президентов Армении и Азербайджана, тем интенсивнее станет процесс урегулирования карабахского конфликта.