Սարյան փողոցում բողոքողներից 27-ին բերման են ենթարկել ոստիկանություն
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի վարչական շենքի մոտ այսօր տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ 27 անձ վարչական բերման է ենթարկվել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրին ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քաղաքացիները բերման են ենթարկվել ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի համաձայն` «Ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը»: Նշենք, որ հոդվածով նախատեսված է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Ոստիկանության լրատվականից փոխանցեցին, որ բերման ենթարկվածները ազատ կարձակվեն վարչական ակտը կազմելուց հետո:
Միևնույն ժամանակ, ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի մոտ մեծ թվով քաղաքացիներ են հավաքվել, ովքեր պահանջում են ազատ արձակել բերման ենթարկված քաղաքացիներին:
Հիշեցնենք` այսօր ՀԾԿՀ շենքի դիմաց «Կանխենք էլեկտրաէներգիայի թանկացումը» նախաձեռնության անդամները բողոքի ակցիա էին իրականացրել ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախատեսում է օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել է 10 %-ով՝ նախկին 38 դրամի փոխարեն դարձնելով 42 դրամ:

Право 18:39 23/06/2014
Во время акции протеста перед зданием Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) 27 человек были подвергнуты административному приводу в Центральный отдел Управления Полиции Еревана. Об этом сообщили Panorama.am в пресс-службе Полиции РА.
Граждане были подвергнуты приводу в соответствии со ст. 182 Кодекс РА об административных правонарушениях (невыполнение законных требований военнослужащего внутренних войск Полиции или сотрудника Полиции).
После составления протоколов активисты будут отпущены.
Между тем, перед Центральным отделом Управления Полиции Еревана собралось большое число граждан, требующих отпустить активистов, которые были подвергнуты приводу.
Отметим, сегодня члены инициативы «Предотвратим подорожание электроэнергии» организовали акцию против повышения тарифов на электроэнергию с 1 августа 2014 года перед зданием Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) в Ереване. Правоохранители загородили активистам путь к административному зданию КРОУ, но некоторым из них удалось прорваться и подняться к входу в здание Комиссии.
Напомним, ранее председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Роберт Назарян сообщил, что с 1 августа 2014 года тариф на предоставляемую всем потребительским группам электроэнергию повысится в пределах 3,8-4,3 драма за кВт/ч (включая НДС). По его словам, повышение тарифов на электроэнергию является неизбежным, так как ЗАО «Электрические сети Армении» может оказаться в крайне тяжелых финансовых условиях: долги компании уже составляют 16 млрд. 600 млн. драмов.