Հարութ Սասունյան. Մահացել է ՄԱԿ-ի` Հայոց ցեղասպանությունը հաստատող զեկույցի հեղինակը
Այս ամսվա սկզբին Լոնդոնում կյանքի 79-րդ տարում իր մահկանացուն է կնքել Բենջամին Ուիտակերը՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունում հայկական զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն որակող զեկույցի հեղինակը: Աշխարհը կորցրեց մեծ մարդասերի և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ջատագովի:
Ինձ բախտ է վիճակվել մի քանի տարի շարունակ սերտորեն գործակցել պարոն Ուիտակերի հետ Ժնևում, որտեղ նա որպես բրիտանացի փորձագետ ծառայում էր ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովում, իսկ ես ներկայացնում էի Բնիկ ժողովուրդների միջազգային ասոցիացիան` կարմրամորթների մի հասարակական կազմակերպություն:
Պարոն Ուիտակերը ակտիվիստ իրավաբան էր, որը 1966 թվականին բրիտանական պառլամենտում ընտրվել էր Լոնդոնի հյուսիսից: 1971 թվականին նա դարձել էր Ազգային փոքրամասնությունների խմբի գործադիր տնօրեն, հրատարակել տասնյակ ուսումնասիրություններ համաշխարհային փոքրամասնությունների մասին, այդ թվում՝ հայերի:
1975 թվականին պարոն Ուիտակերը որպես բրիտանական փորձագետ նշանակվեց ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովում` ՄԱԿ-ի մի ուսումնասիրության մեջ Հայոց ցեղասպանության հիշատակման վերաբերյալ սաստիկ վեճերի բուռն շրջանում: Նախնական ուսումնասիրության հեղինակը` Ռուանդայի հատուկ զեկուցող Նիկոդեմ Ռուհաշիանկիկոն, ճնշման էր ենթարկվել Թուրքիայի կողմից, որպեսզի ջնջի Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը:
Թուրքական ճնշումներին հակազդելու համար մի խումբ հայեր, որոնց թվում էր նաև տողերիս հեղինակը, 1978 թվականին հաջողեցին խափանել զեկույցը ՄԱԿ-ի ենթահանձնաժողովում, այն բանից հետո, երբ հանվել էր Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումը: Այն ժամանակ ես հարցրեցի պարոն Ուիտակերին, արդյոք նա կցանկանա դառնալ հատուկ զեկուցող` Ռուհաշիանկիկոյի ընդհատված զեկույցը շարունակելու համար: Պարոն Ուիտակերը տվեց իր համաձայնությունը պայմանով, որ ինքը չի փորձելու որևէ քվե հավաքել իր նշանակման համար:
Հաշվի առնելով նրա անբասիր համբավը որպես մարդու իրավունքների պաշտպանի, Ենթահանձնաժողովի անդամների ջախջախիչ մեծամասնությունը պարոն Ուիտակերին կողմ քվեարկեց որպես նոր հատուկ զեկուցողի, օժտելով նրան` «ցեղասպանության ոճրագործության կանխարգելման և պատժի մասին հարցի վերաբերյալ վերանայված և թարմացված զեկույց» նախապատրաստելու մանդատով: Միակ դժգոհողը Թուրքիայի պատվիրակն էր, որը գիտեր, որ Ռուհաշիանկիկոյի հանդեպ իր կառավարության կիրառած ահաբեկման մարտավարությունը չի գործելու պարոն Ուիտակերի դեպքում:
1985 թվականի օգոստոսին պարոն Ուիտակերը ՄԱԿ-ի ենթահանձնաժողովին ներկայացրեց վերանայված և թարմացված զեկույցը՝ Հայոց ցեղասպանությունը որակելով որպես ցեղասպանության օրինակ 20-րդ դարում: Երկար քննարկումներից հետո Թուրքիային չհաջողվեց ճնշում գործադրել Ենթահանձնաժողովի վրա՝ ջնջելու Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը: Տասնչորս կողմ, մեկ դեմ և չորս ձեռնպահ քվեարկությամբ Ենթահանձնաժողովը ընդունեց զեկույցը, դրանով իսկ հաստատելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը համապատասխանում է ՄԱԿ-ի՝ ցեղասպանության չափանիշներին:
Այդ ժամանակից ի վեր թուրք ժխտողականները հաճախ փորձել են ակնհայտ կեղծիք տարածել, թե իբր ոչ նման քվեարկություն է եղել, ոչ էլ ՄԱԿ-ի զեկույց… Նրանք նույնիսկ պնդում են, թե ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ֆարհան Հաքը 2000 թվականին ասել է թուրքական խմբերին, որ ՄԱԿ-ը «երբեք չի վավերացրել և չի պաշտպանել մի զեկույց, որով հայկական իրադարձությունը ներկայացվում է որպես «ցեղասպանություն»»: Ես ինքս դիմեցի պարոն Հաքին, և նա ասաց, որ տեղյակ է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մարմնի կողմից ընդունված զեկույցի մասին, որը հիշատակում է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա պարզապես ասել էր թուրքական խմբերին, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան չի զբաղվել Հայոց ցեղասպանության հարցով:
Ցավոք, հայերի կողմից շատ քիչ բան է արվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող ՄԱԿ-ի այս խիստ կարևոր զեկույցի բացահայտման համար: Շատ զարմանալի է, որ 2000 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում նախագահ Քոչարյանը կոչ արեց ՄԱԿ-ին՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նախագահի օգնականները չէին տեղեկացրել նրան ՄԱԿ-ի ենթահանձնաժողովի 1985 թվականի զեկույցի մասին…
ՄԱԿ-ում միասին աշխատած տարիներից հետո մի քանի անգամ մեծ հաճույքով հանդիպել եմ պարոն Ուիտակերի հետ: 1980-ականների վերջերին մենք միասին հրավիրված էինք Արգենտինա, տեղի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից` ՄԱԿ-ի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ մի շարք դասախոսություններ կարդալու համար: 2009 թվականին պարոն Ուիտակերը սիրով մասնակցեց Հայոց ցեղասպանության մասին իմ ելույթին բրիտանական պառլամենտում և շատ ջերմ արտահայտվեց ՄԱԿ-ում մեր նախկին համագործակցության մասին:
Հայաստանի Հանրապետությունը և աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները պետք է հարգանքի տուրք մատուցեն պարոն Ուիտակերին, քանի որ 2015 թվականը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակն է, այլև ՄԱԿ-ի ցեղասպանության զեկույցի ընդունման 30-րդ տարելիցը:
ՄԱԿ-ի ենթահանձնաժողովի երեք այլ անդամներ, որոնք չափազանց մեծ աջակցություն ցուցաբերեցին ցեղասպանության զեկույցի ընդունման ժամանակ, դեռ ողջ են. Արգենտինայից Լեանդրո Դեսփույը, Ֆրանսիայից Լուի Ժուանեն և տիկին Էրիկա Դայեսը Հունաստանից: Դեսփույն արդեն պարգևատրվել է Հայաստանի նախագահի կողմից: Ժուանեն և Դայեսը ևս արժանի են նման գնահատականի Հայաստանի և Սփյուռքի կողմից:

Society 10:22 25/06/2014
Benjamin Whitaker, author of a United Nations report qualifying the Armenian mass killings as genocide, passed away earlier this month at the age of 79 in London. The world lost a great humanitarian and a staunch supporter of minority rights.
I worked closely with Mr. Whitaker at the UN in Geneva, Switzerland, for several years. He served as the British expert on the Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities, while I represented the Indigenous World Association, a Native American non-governmental organization (NGO).
Mr. Whitaker was an activist lawyer, elected to the British Parliament from North London in 1966. He became executive director of the Minority Rights Group in 1971, publishing dozens of studies on minority groups around the world, including a trailblazing report on Armenians.
In 1975, Mr. Whitaker was appointed as British representative on the UN Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities, in the midst of a major controversy regarding a reference to the Armenian Genocide in a UN study. Rwandan Special Rapporteur Nicodeme Ruhashyankiko, author of the preliminary study, was pressured by Turkey to delete the reference to the Armenian Genocide.
To counter the Turkish pressures, a handful of Armenian activists, including this writer, successfully lobbied the UN Sub-Commission in 1978 to block the report after the reference to the Armenian Genocide was removed. I then asked Mr. Whitaker if he would be interested in becoming a Special Rapporteur to complete Ruhashyankiko’s aborted report. Mr. Whitaker agreed on condition that he would not do seek any votes for his appointment.
Given his impeccable reputation as a human rights activist, the Sub-Commission members overwhelmingly voted for Mr. Whitaker as the new Special Rapporteur with a mandate to prepare a “revised and updated report on the question of the prevention and punishment of the crime of genocide.” The only unhappy delegate was Turkey’s UN representative who knew that his government’s intimidating tactics on Mr. Ruhashyankiko would not work on Mr. Whitaker.
In August 1985, Mr. Whitaker presented to the UN Sub-Commission the revised and updated report, qualifying the Armenian Genocide as an example of genocide in the 20th century. After lengthy debates, Turkey failed in pressuring the Sub-Commission to delete the reference to the Armenian Genocide. By a vote of 14 in favor, one against, and four abstentions, the Sub-Commission adopted the report, thus confirming that the Armenian Genocide met the UN criteria for genocide.
Since then, Turkish denialists have engaged in blatant lies, claiming that there was no such vote and no such UN report! They even alleged that Farhan Haq, spokesman for the UN Secretary General, had told Turkish groups back in 2000 that the UN had “never approved nor supported a report that describes the Armenian experience as ‘genocide.’” I contacted Mr. Haq who told me that he was indeed aware of the report adopted by the UN human rights body which referred to the Armenian Genocide. He had simply told the Turkish groups that the UN General Assembly had not adopted a report on the Armenian Genocide.
Unfortunately, there has been very little effort by Armenians to publicize this critical UN report which acknowledges the Armenian Genocide. More surprisingly, in his UN General Assembly address in 2000, Pres. Kocharian called upon the UN to recognize the Armenian Genocide. The President’s aides had not informed him about the UN Sub-Commission report of 1985!
Since our UN days, I had the distinct pleasure of being in the company of Mr. Whitaker on several occasions. In the late 1980’s, we were both invited to Argentina by the local Armenian National Committee to deliver a series of lectures on the UN and the Armenian Genocide. In 2009, Mr. Whitaker kindly attended my presentation at the British Parliament on the Armenian Genocide and made gracious remarks about our past collaboration at the UN.
The Armenian Republic and Armenian communities worldwide should organize a fitting tribute to Mr. Whitaker, as 2015 is not only the Centennial of the Armenian Genocide, but also the 30th anniversary of the adoption of the UN genocide report.
There are three other members of the UN Sub-Commission who were extremely supportive during the adoption of the genocide report and who are still alive: Leandro Despouy of Argentina, Louis Joinet of France, and Mrs. Erica Daes of Greece. Despouy has already been decorated by the President of Armenia. Joinet and Daes deserve similar recognition by Armenia and the Diaspora!