Հարցազրույցներ 16:54 27/06/2014
Ամփոփելով նստաշրջանը պետք է ասեմ, որ 7 տարվա իմ պրակտիկայում` որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, սա թերևս ամենալարված նստաշրջաններից մեկն էր և դա պայմանավորված էր ոչ միայն նրանով, որ Ադրբեջանը առաջիկա վեց ամիսներին ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող երկիր է լինելու այլ նրանով, որ ԵԽ-ում այլևս բավականին լուրջ իրավիճակներ են ստեղծվում, որոնց մենք պետք է կարողանանք ճիշտ և ադեկվատ արձագանքենք: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում Ստրասբուրգից փոխանցեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը կարծիք հայտնեց, որ պատվիրակության անդամները Երևան վերադառնալիս պետք է լայն քննարկում ծավալեն խորհրդարանի և Արտաքին գործերի նախարարության հետ միջազգային կառույցներում իրենց աշխատանքի վերաբերյալ.
«Պետք է ասեմ, որ բավականին լուրջ ջանքեր են պահանջվում նստաշրջանից նստաշրջան հակազդելու ադրբեջանական փողի և խավիարի տոտալ քարոզչությանը, բայց ի պատիվ մեր եվրոպացի գործընկերների, պետք է նշեմ` ակնհայտ է, որ բոլորին գնելու Ադրբեջանի մոլուցքը լուրջ հակազդեցություն է վայելում  այն պատգամավորների մոտ, ովքեր չեն ուզում զիջել եվրոպական արժեքները»,- նշեց Ն.Զոհրաբյանը:
Նա ասաց, որ Ադրբեջանը ԵԽԽՎ ֆոյեում տաղավարներ էր տեղադրել, որտեղ ներկայացված էր երկրի անցյալը և այլ տեղեկատվություն: Պատգամավորը  նկատել է, որ ի նշան բողոքի և բոյկոտի` Ալիևի ցինիկ ու սանձարձակ ելույթի, ի նշան նրա, որ Ալիևը ուղղակիորեն անձնական վիրավորանքներ հասցրեց եվրոպացի այն գործընկերներին, ովքեր բարձրացրեցին Ադրբեջանում կեղծված ընտրությունների, Ադրբեջանում ձերբակալված բլոգերների, լրագրողների և ակտիվիստների հարցը` եվրոպացիները ուղղակի բոյկոտում են այդ տաղավարները և չեն մտնում:
«Դա նկատելի է, բայց որ մենք ևս լրջագույն անելիք ունենք, քանի ցավոք սրտի դեռևս ԵԽԽՎ բարձրագույն տարբեր պաշտոններում մնում են տարբեր պատգամավորներ, որոնք Ադրբեջանի լոբիստներն են` ակնհայտ է: Ես կարծում եմ` պատվիրակությունը վերադառնալուց հետո կներկայացնի այն լուրջ կուլիսային աշխատանքը, որ մենք արեցինք »,-ասաց նա` նշելով, որ շատ բարձր է գնահատում այդ համախմբված աշխատանքը:
Ն.Զոհրաբյանը նշեց նաև, որ իր համար առնվազն հասկանալի չեն տարբեր դիտարկումներն այն մասով, թե ինչու հայկական պատվիրակությունը լռեց` որակելով դրանք պրիմիտիվ դիտարկումներ, որովհետև եթե հայկական պատվիրակներն ուղղեին այն հարցերը, որոնք իրենց հետ քննարկելով ու խորհրդակցելով ուղղեցին եվրոպացիները, ապա արդյունքում «կռիվը տեղափոխվելու էր հերթական անգամ Հայաստան-Ադրբեջան տիրույթ»:
«Եվ շատ ավելի գրագետ ու ճիշտ աշխատանքի արդյունք եմ ես համարում, որ մեր հարցերը ուղղեցին եվրոպացիները: Եվ հենց դա հունից հանեց Ալիևին, որ մեր գործընկեր ՄակՆամարայի հարցին ի պատասխան ասաց` ես գիտեմ, թե ովքեր են ձեզ ուղորդել և ասել, որ այդ հարցը տաք ինձ: Այնպես որ` նրանք, ովքեր նստած դատողություններ են անում կարծում եմ մի փոքր դիվանագիտական մտածողություն ունենալու դեպքում կհասկանային, որ սա ճիշտ ու գրագետ մարտավարություն էր»,- ասաց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամն ու կրկնեց` «բայց որ մենք շատ լուրջ աշխատելու տեղ ունենք` մեր դեսպանությունները, մեր ներկայացուցչությունները տարբեր երկրներում պետք է իրենց աշխատաոճը փոխեն ու փորձեն ճիշտ համադրել աշխատանքը խնդիր է»:
«Եվ ես անջամբ նախաձեռնելու եմ քննարկում արտգործնախարարության, մեր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ մի քանի լրջագույն խնդիրներ քննարկելու համար, որոնք ես արձանագրեցի այս ընթացքում»,- հավելեց Ն.Զոհրաբյանը:
Ադրբեջանը սովորականի պես իր լոլոներով ԵԽԽՎ-ում կրքեր է բորբոքում. Ն.Զոհրաբյան
Այս ամենից, անկեղծ ասած, սկսում է երկակի ստանդարտների ու սուբյեկտիվության խիստ սուր հոտ գալ. Ն.Զոհրաբյան
Ի՞նչ անել, երբ ԵԽ անդամ պետությունը բռնության, ատելության, ռասիզմի ամենաակտիվ քարոզիչն է. Ն.Զոհրաբյանի ելույթը

Н. Зограбян: Принципиальные депутаты ПАСЕ бойкотируют манию Азербайджана купить все и вся
Завершившаяся в Страсбурге летняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) была одной из самых напряженных за последние 7 лет, и это связано не только с председательством Азербайджана в Комитете министров СЕ, но и с формированием в самом Совете Европы довольно сложных ситуаций, на которые армянская сторона должна суметь грамотно и адекватно реагировать. Об этом в интервью Panorama.am заявила из Страсбурга депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, подводя итоги летней сессии Ассамблеи.
По словам парламентария, члены армянской делегации по возвращении в Ереван должны организовать широкие обсуждения в парламенте и МИД РА касательно проделанной в международных структурах работы.
«Должна отметить, что требуются довольно серьезные усилия для противодействия тотальной пропаганде азербайджанских денег и икры. Однако к чести наших европейских коллег должна сказать, что мания Азербайджана купить все и вся встречает серьезное противодействие у тех депутатов, кто не желает уступать европейские ценности», – сказала Н. Зограбян.
Она также отметила, что азербайджанская сторона добилась размещения в фойе здания ПАСЕ павильонов с материалами, рассказывающими об истории Азербайджана и пр. Н. Зограбян заметила, что европейцы буквально бойкотировали и игнорировали эти павильоны в знак протеста в связи с циничным и дерзким выступлением президента Азербайджана Ильхама Алиева в ПАСЕ, откровенными оскорблениями европейских парламентариев, озвучивших проблемы сфальсифицированных в этой стране выборов, арестованных блоггеров, журналистов и активистов.
«Это заметно. Но то, что и нам предстоит серьезнейшая работа, очевидно, так как, к сожалению, различные высокопоставленные должности в ПАСЕ занимают разные депутаты, являющиеся лоббистами Азербайджана. Я считаю, что делегация после возвращения представит ту серьезную кулисную работу, которая была проделана», – сказала Н. Зограбян, добавив, что она очень высоко оценивает проделанную консолидированную работу.
Наира Зограбян отметила также, что для нее как минимум непонятны различные замечания касательно отказа делегации Армении в ПАСЕ задавать вопросы президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Парламентарий назвала эти критические замечания примитивными, добавив: если бы армянские делегаты задали бы И. Алиеву вопросы, с которыми после обсуждения с ними к азербайджанскому лидеру обратились европейские коллеги, то в результате «в очередной раз война переместилась бы в пространство Армения-Азербайджан».
«И я считаю результатом гораздо более грамотной и правильной работы то, что наши вопросы задали евродепутаты. И именно это вывело из себя И. Алиева, когда он в ответ на вопрос ирландского депутата Майкла МакНамары сказал, что прекрасно осведомлен о том, кто стоит за этим вопросом. Так что, те, кто сидят и делают замечания, по моему мнению, при наличии минимального дипломатического мышления поняли бы, что была выбрана верная и грамотная тактика», – подчеркнула член армянской делегации в ПАСЕ.
Н. Зограбян также добавила: «Однако то, что нам предстоит серьезная работа, наши посольства и дипмиссии в различных странах должны поменять стиль работы, пытаясь ее верно совмещать – задача».
«Я лично собираюсь инициировать обсуждение с МИД Армении, нашими дипмиссиями для рассмотрения ряда важнейших проблем, которые я в течение этого времени зафиксировала», – добавила Н. Зограбян.
Напомним, члены делегации Армении отказались 24 июня обращаться с вопросами к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву на пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Как сообщила Panorama.am глава армянской делегации в ПАСЕ, вице-спикер парламента РА Эрмине Нагдалян, причина данного решения заключается в том, чтобы не создавать для представителей Азербайджана дополнительные возможности озвучивать пропагандистскую позицию Баку, манипулировать общественным мнением.