Աշխարհում 12:52 28/06/2014
Դոնեցկի ինքնահռչակ ժողովրդական հանարապետության առաջին փոխվարչապետ Անդրեյ Պուրգինն հայտարարել է, թե հանրապետությունը մտադիր է ինտեգրվել Մաքսային միությանը և քայլ առ քայլ դուրս Ուկրաինայի օրենսդրական դաշտից:
«Լենտա.ռու» կայքի հաղորդմամբ, այս մասին Պուրգինն հայտարարել է, արձագանքելով նախօրեին Ուկրաինայի և Եվրամիության միջև ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը:
«Այդ որոշմամբ Ուկրաինան փաստացի կտրում է իրեն ռուսական շուկայից: Դա հիմնականում մեքենաշինության 99% տոկոսն է կազմում, մետալուրգիան, մասնակիորեն՝ գյուղատնտեսությունը և այլն: Հնարավոր է՝ Մաքսային Միության և ԵՏՄ-ի կողմից դա չի կրի ճակատային բնույթ, այլ թիրախային: Ցանկացած դեպքում Մաքսային միության հետ առևտրի կորուստները կազմելու են 50%-ից ավելի», - Պուրգինի խոսքերը մեջբերում է ԴԺՀ-ի մամուլի ծառայությունը:
Պուրգինը անհրաժետություն է համարում ինտեգրումը Մաքսային Միությանը, քանի որ Դոնեցկի արդյունաբերությունն առավել խոցելի կդառնա հենց ռուսական շուկան կորցնելու դեպքում:
Հիշեցնենք, նախօրեին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Բրյուսելում ստորագրել էր Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագիրը: Ակնկալվում է, որ ուկրաինական Գերագուն ռադան փաստաթուղթը կվավերացնի հուլիսին: ԵՄ անդամ պետությունների կողմից համաձայնագրի վավերացումից հետ Ուկրաինայի և Եվրամիության միջև կկսկի գործել ազատ առևտրի գոտի:

In the world 13:02 28/06/2014
Self-proclaimed Donetsk People's Republic intends to leave Ukraine's jurisdiction and integrate with Customs Union to avoid economic fallout from Ukraine's association agreement with the EU, Donetsk Republic's deputy prime minister Andrei Purgin said, according to The Voice of Russia
"By making this decision Ukraine in fact cuts itself off from the Russian market. It is 99 percent machine manufacturing, metals industry, partially agriculture, etc... Possibly, from the side of the Customs Union and the Eurasian Economic Community [reaction] will not be head on, but more pin-pointed. In any case, losses in trade with Customs Unions will be upwards from 50 percent," Purgin said.
"We need to resolve the issue of exiting Ukraine's jurisdiction and integration with the Customs Union, as our industries are the most vulnerable in case we lose these markets," Purgin stated.
According to him, machine manufacturing in Donetsk region employs a large number of people and feeds the whole region.
"If it stops, the republic's budget will be hit hard," Purgin said.
On June 27 Ukraine signed the economic part of the association agreement with the European Union, which includes creation of a free trade zone. Russian government has repeatedly stated that in case of negative influence of Ukraine's association agreement on Russian market it will have to respond with protective measures.