Ապրիլին Կոպենհագեն-Օսլո չվերթն իրականացնող ինքնաթիռն առևանգած ահաբեկիչը ադրբեջանցի է
Ապրիլին Կոպենհագեն-Օսլո չվերթն իրականացնող «Բոինգ 737» ինքնաթիռը առևանգած ահաբեկիչը ադրբեջանցի Թամերլան Մուսաևն է եղել: Այդ մասին այսօր տեղեկացրել են շվեդական ԶԼՄ-ները:
Ապրիլի 25-ին ահաբեկչի պահանջով ինքնաթիռը հարկադրված վայրէջք էր կատարել Շվեդիայի Գյոտեբորգ քաղաքի Լանդվետտեր օդանավակայում: Ահաբեկիչը հայտարարել էր, թե ինքնաթիռում ռումբ է տեղադրված, և սպառնում էր այն պայթեցնել, եթե ինքնաթիռը վայրեջք չկատարի Շվեդիայում։
Հայտնի է դարձել, որ Մուսաևը 1993 թ. իր կնոջ հետ առևանգել էր Տյումեն-Սանկտ-Պետերբուրգ չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը և պահանջել, որպեսզի օդանավը վայրէջք կատարի Ստոկհոլմում։ Մուսաևների հետ էր նաև նրանց նորածին երեխան:
Նա իր արարքը պատճառաբանել էր այն հանգամանքով, որ չի ցանկանում ծառայել ադրբեջանական բանակում և մասնակցել ղարաբաղյան պատերազմին։ Այս միջադեպից հետո Մուսաևների ընտանիքը արտաքսվել էր Ռուսաստան, որտեղ Թամերլան Մուսաևը և նրա կինը քրեական պատասխանատվություն էին կրել կատարված հանցագործության համար։
Շվեդական մամուլի հաղորդագրություններում նշվում է, որ երկրորդ անգամ կատարելով նույն հանցագործությունը, Մուսաևը ցանկանում էր վրեժխնդիր լինել 1993թ-ին իր ընտանիքը Ռուսաստան արտաքսելու համար։
Ներկայումս Մուսաևի գործը քննվում է Գյոտեբորգի դատարանում: Դատարանը ահաբեկչին բժշկական փորձաքննության ենթարկելու որոշում է կայացրել` վերջինիս հոգեկան վիճակը պարզելու նպատակով:

Society 11:22 08/07/2014
It turns out that terrorist who hijacked plane flying from Copenhagen to Oslo in April is Azerbaijani
It turned out that the terrorist who on April 25th hijacked the "Boeing 737" flying from Copenhagen to Oslo, is Azerbaijani. His name is Tamerlane Musayev, the Swedish media reported.
On April 25, at the demand of the terrorist, the plane made an emergency landing at the Landvetter airport in Swedish town Gothenburg, saying that there is a bomb in the plane. He threatened to detonate it if the aircraft didn’t land in Sweden.
It was learned that in 1993 Tamerlane Musayev together with his wife kidnapped an aircraft performing flight from Tyumen to St. Petersburg and had demanded to land it in Stockholm. Their newborn baby was also in that plane.
He explained his action, saying that he did not want to serve in the Azerbaijani army and didn’t want to participate in the Karabakh war. After this incident, the Musayevs’ family was deported to Russia, where Tamerlane Musayev and his wife suffered a criminal punishment for the crime.
The Swedish media reports that by committing the same offense for the second time, Musayev was intended to avenge for the deportation to Russia which he faced in 1993.
Musayev’s case is currently under investigation in Gothenburg court. The court made decision to expose the terrorist to forensic examination and to find out in what mental state he is.