Ապրիլին Կոպենհագեն-Օսլո չվերթն իրականացնող ինքնաթիռն առևանգած ահաբեկիչը ադրբեջանցի է
Ապրիլին Կոպենհագեն-Օսլո չվերթն իրականացնող «Բոինգ 737» ինքնաթիռը առևանգած ահաբեկիչը ադրբեջանցի Թամերլան Մուսաևն է եղել: Այդ մասին այսօր տեղեկացրել են շվեդական ԶԼՄ-ները:
Ապրիլի 25-ին ահաբեկչի պահանջով ինքնաթիռը հարկադրված վայրէջք էր կատարել Շվեդիայի Գյոտեբորգ քաղաքի Լանդվետտեր օդանավակայում: Ահաբեկիչը հայտարարել էր, թե ինքնաթիռում ռումբ է տեղադրված, և սպառնում էր այն պայթեցնել, եթե ինքնաթիռը վայրեջք չկատարի Շվեդիայում։
Հայտնի է դարձել, որ Մուսաևը 1993 թ. իր կնոջ հետ առևանգել էր Տյումեն-Սանկտ-Պետերբուրգ չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը և պահանջել, որպեսզի օդանավը վայրէջք կատարի Ստոկհոլմում։ Մուսաևների հետ էր նաև նրանց նորածին երեխան:
Նա իր արարքը պատճառաբանել էր այն հանգամանքով, որ չի ցանկանում ծառայել ադրբեջանական բանակում և մասնակցել ղարաբաղյան պատերազմին։ Այս միջադեպից հետո Մուսաևների ընտանիքը արտաքսվել էր Ռուսաստան, որտեղ Թամերլան Մուսաևը և նրա կինը քրեական պատասխանատվություն էին կրել կատարված հանցագործության համար։
Շվեդական մամուլի հաղորդագրություններում նշվում է, որ երկրորդ անգամ կատարելով նույն հանցագործությունը, Մուսաևը ցանկանում էր վրեժխնդիր լինել 1993թ-ին իր ընտանիքը Ռուսաստան արտաքսելու համար։
Ներկայումս Մուսաևի գործը քննվում է Գյոտեբորգի դատարանում: Դատարանը ահաբեկչին բժշկական փորձաքննության ենթարկելու որոշում է կայացրել` վերջինիս հոգեկան վիճակը պարզելու նպատակով:

Общество 12:00 08/07/2014
Террористом, захватившим 25-го апреля выполняющий рейс Копенгаген-Осло самолет «Боинг 737», оказался азербайджанец Тамерлан Мусаев. Об этом сообщили сегодня шведские СМИ.
25-го апреля самолет совершил вынужденную посадку в аэропорту Ландветтер шведского города Гетеборг по требованию террориста, заявившего, что в самолете заложена бомба. Он угрожал взорвать ее, если самолет не совершит посадку в Швеции.
Стало известно, что Т.Мусаев в 1993 году вместе с женой похитил самолет, выполняющий рейс Тюмень-Санкт-Петербург, и потребовал посадить самолет в Стокгольме. Вместе с Мусаевыми в самолете был также их новорожденный ребенок.
Он объяснил свой поступок тем, что не хотел служить в азербайджанской армии и участвовать в карабахской войне. После этого инцидента семья Мусаевых была депортирована в Россию, где Тамерлан Мусаев и его жена понесли уголовное наказание за совершенное преступление.
В сообщениях шведских СМИ отмечается, что совершив аналогичное преступление во второй раз, Мусаев намеревался отомстить за депортацию в Россию в 1993 году.
В настоящее время дело Мусаева расследуется в суде Гетеборга. Суд принял решение подвергнуть террориста судебно-медицинской экспертизе, чтобы установить его психическое состояние.