Հարցազրույցներ 13:11 09/07/2014
Արգենտինա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բուենոս Այրեսում հանդիպել է տեղի առաջատար լրագրողներից մի քանիսի հետ: Ստորև ներկայացնում ենք այդ հանդիպման և հարցազրույցի վերաբերյալ արգենտինական «Թելամի» թղթակցի պատրաստած անդրադարձը:
««Այսօր մենք Թուրքիայի հետ խոսելու շատ բան չունենք: Մենք երկար ժամանակ բանակցել ենք արձանագրությունների ստորագրման համար, սակայն Թուրքիայի խորհրդարանը դրանք չվավերացրեց: Այդպիսով, ինչի՞ մասին պետք է խոսենք»,-ասում է Հայաստանի նախագահը նուրբ ժպիտով:
Ծանրաբեռնված օրվանից հետո, որը ներառում էր Սան Մարտինի հրապարակում արարողությունը, հանդիպումը փոխնախագահ Ամադո Բուդուի և մի շարք նախարարների հետ, ինչպես նաև մեկ այլ հանդիպում Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախագահ Մաուրիսիո Մակրիի հետ, Բունեոս Այրեսի հյուրանոցներից մեկում Սարգսյանը ընդունեց Թելամին և երկու այլ արգենտինական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների:
Հանգիստ, առանց կոստյումի և փողկապի, անփոփոխ և հանդարտ ձայնով Հայաստանի նախագահը չի ստեղծում ռազմական հերոսի այն կերպարը, որպիսին նրան շատերն են ճանաչում իր երկրում: Ավելի քան քսան տարի առաջ Սարգսյանը Հայաստանի ռազմական առաջնորդներից մեկն էր Ադրբեջանի դեմ պատերազմում: Այս հակամարտությունն ավարտվեց միջազգայնորեն չճանաչված հայկական պետության ձևավորմամբ, որն, ըստ Սարգսյանի, Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության հարցում առանցքային դեր ունի:
Պատերազմական դրամատիզմից և ռազմական կյանքի ծայրահեղական մոտեցումներից հեռու, վեց տարուց ավելի նախագահի պաշտոնը ստանձնած վաթսունամյա առաջնորդը խուսափում է հնչեղ հայտարարություններից: Պահպանելով չափավորությունը՝ նախագահը կրկին և կրկին պնդում է, որ իրենք չեն ընտրում ոչ Ռուսաստանը, ոչ Եվրոպան. «Մենք ընտրում ենք երկուսին էլ»,-ասում է նա կրկին ժպտալով:
Այդուամենայնիվ, քայլերի հարցում Սարգսյանն առավել քիչ զիջողականություն է ցուցաբերում: 2013 թվականին Նախագահն անակնկալի բերեց ԵՄ-ին՝ հայտարարելով, որ կասեցնում է Եվրաասոցացման համաձայնագիրը կնքելու շուրջ բանակցությունները, այն նույն ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որն Ուկրաինայում քաղաքական ճգնաժամի առաջացման պատճառ հանդիսացավ, ինչն էլ հանգեցրեց ընթացիկ զինված հակամարտությանը: Այս որոշման հայտարարմանը զուգահեռ, կառավարությունը սկսեց Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու գործընթացը. բլոկ, որն առաջնորդում է Ռուսաստանը և որին ինտեգրվում են Բելառուսն ու Ղազախստանը:
Սարգսյանը պարզաբանում է, որ չի ցանկանում «թուլացնել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների մակարդակը կամ խզել հարաբերությունները», այլ պարզապես կայացրել է «պարզ տնտեսական հաշվարկով» որոշում:
«Տասնամյակներ շարունակ մենք Ռուսաստանի հետ ամուր հարաբերություններ ունենք, որոնք չենք կարող խզել», - նշում է նախագահը:
Նա մեկնաբանում է, որ «Հայաստանի համար անհնար է» ԵՄ արտահանել այն նույն գյուղատնտեսական ապրանքները և նույն արտադրանքը, որոնք մրցակցային գնով այժմ արտահանվում են Ռուսաստան: Այնուհետև նա հավելեց, որ իր երկիրը էներգետիկայի և գազի հարցում ամբողջովին կախված է Ռուսաստանից և Իրանից, իսկ Մոսկվան առաջարկում է մաքսային միության անդամ երկրների համար գազի 30 տոկոս նվազեցված սակագին:
Հայաստանը, ինչպես հետխորհրդային պետություններից շատերը, տարիներ շարունակ տարուբերվում է հարևան նախկին գերտերության և մշտապես ընդլայնվող ԵՄ-ի կողմից, որը խոստանում է եվրոպական կենսակերպ, սակայն քիչ հստակ առևտրային ու տնտեսական առավելություններ: Սակայն երեք միլիոնից քիչ ավելի բնակչություն ունեցող այս փոքրիկ երկրի համար աշխարհագրական դիրքն իր միակ խնդիրը չէ:
Թուրքիայի հետ Հայաստանի արևմտյան սահմանը փակ է արդեն երկու տասնամյակից ավելի, և նույնն է Ադրբեջանի հետ ունեցած արևելյան սահմանի պարագայում: Մնում է միայն հարավում մի նեղ սահման Իրանի հետ և հյուսիսում ավելի լայնը՝ Վրաստանի. մի երկիր, որը դիմել է ՆԱՏՕ-ին միանալու համար, վերջերս Եվրոպական բլոկի հետ կնքել է ազատ առևտրի համաձայնագիրը և շարունակում է ԵՄ-ում լիիրավ անդամ դառնալու գործընթացը:
«Եվրոպացիների հետ մենք կշարունակենք բանակցությունները այն տարբերակով, որը չի խանգարի մաքսային միությանը մեր ինտեգրվելուն Ռուսաստանի հետ»,- ասաց նախագահը՝ վերահաստատելով իր չափավոր տրամադրվածությունը»:

Тема дня 15:11 09/07/2014
В рамках официального визита в Аргентину президент Армении Серж Саргсян в Буэнос-Айресе встретился с ведущими журналистами местных СМИ. Ниже приводим материал корреспондента аргентинского издания «América economía» Телама о встрече и интервью с президентом с некоторыми сокращениями.
Автор статьи цитирует слова президента Армении Сержа Саргсяна: «Сегодня нам не о чем говорить с Турцией. Мы долгое время вели переговоры вокруг подписания протоколов, однако парламент Турции так и не ратифицировал их. Поэтому, о чем мы должны говорить?!».
Как сказано в статье, после насыщенного дня, включающего церемонию на площади Сан-Мартина, встречи с вице-президентом Амадо Буду и некоторыми министрами, а также встречу с мэром столицы Аргентины Буэнос-Айреса Маурисио Макри, в одном из отелей Буэнос-Айреса Серж Саргсян принял Телама и представителей двух других аргентинских СМИ.
Автор отмечает, что без костюма и галстука, обладающий спокойным голосом президент Армении не создает тот образ военного героя, каким его многие знают в Армении. «Свыше двадцати лет назад Саргсян был одним из армянских военных лидеров в войне с Азербайджаном. Этот конфликт завершился формированием непризнанного на международном уровне армянского государства в Нагорном Карабахе, которое, по словам Саргсяна, играет весомую роль в обороне и безопасности Армении.
Далекий от военного драматизма и радикальных подходов военной жизни, 60-летний армянский лидер, занимающий пост президента более 6 лет, избегает громких заявлений. Сохраняя сдержанность, президент вновь подчеркивает, что Армения не выбирает ни Россию, ни Европу. „Мы выбираем обеих”,– отмечает он, улыбаясь», – говорится в статье «América economía».
Корреспондент аргентинского издания отмечает, что в 2013 году правительство Армении начало процесс вступления в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), в интеграционное экономическое объединение, которое создается Россией, Казахстаном и Беларусью.
«С.Саргсян поясняет, что он не желает „снижать уровень отношений с ЕС или же разрывать отношения”, а всего лишь принял решение, „исходя из простого экономического расчета”.
„В течение десятилетий у Армении с Россией крепкие отношения, которые не могут быть разорваны”, – отмечает президент.
По словам главы армянского государства, для Армении не представляется возможным экспортировать в ЕС те же сельхозтовары и продукцию, которые в настоящее время по конкурентной цене экспортируются в Россию», – указывается в статье.
С.Саргсян в интервью «América economía» также указал на то, что Армения получает газ из России и Ирана, а Москва предлагает для стран ТС 30-процентную скидку на газ.
При этом глава армянского государства указал, что для маленькой страны с населением чуть менее 3 млн. географическое положение не является единственной проблемой. Западная граница Армении с Турцией закрыта свыше двух десятилетий, так же, как и восточная граница с Азербайджаном. Остается открытой узкая граница на юге с Ираном и более широкая на севере – с Грузией, страной, которая намерена вступить в НАТО, а недавно подписала Соглашение об ассоциации с ЕС.
«Переговоры с европейцами мы продолжим в формате, который не помешает интеграции Армении в ТС», – резюмировал президент Армении Серж Саргсян.