Քաղաքական 09:26 10/07/2014
Սերժ Սարգսյանն Ուրուգվայում է. «Հայաստանը շահագրգռված է Ուրուգվայի հետ համընդգրկուն օրակարգի զարգացմամբ»
Հուլիսի 9-ին մեկնարկել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի պետական այցը Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն: Մինչ Նախագահ Խոսե Մուխիկայի հետ հանդիպումը, Սերժ Սարգսյանն այցելել է Անկախության հրապարակ, ծաղկեպսակ դրել գեներալ Խոսե Արտիգասի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները քննարկել են միջպետական կապերի ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ: Երկու երկրների նախագահները ուրախությամբ են նշել, որ Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև փոխադարձ հարգանքի և վստահության հիման վրա ձևավորվել են ջերմ բարեկամական հարաբերություններ: Այդ հարաբերությունները, ըստ Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահների, դրսևորվում են տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության երկուստեք պատրաստակամությամբ ու միմյանց խնդիրների հանդեպ ցուցաբերվող առանձնակի վերաբերմունքով: Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Ուրուգվայի հետ համընդգրկուն օրակարգի զարգացմամբ՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում և պատրաստակամ՝ այդ նպատակին ուղղորդելու անհրաժեշտ ջանքեր:
Հայ-ուրուգվայական համագործակցության զարգացման գործում զրուցակիցները կարևորել են փոխադարձ այցելությունների, երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև պարբերական շփումների անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի հետ կապված առավել արդյունավետ աշխատանք իրականացնել: Այդ համատեքստում նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է 2012թ. մայիսին Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոյի և ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի նոյեմբերին կայացած այցերն ու Ուրուգվայի զբոսաշրջության և սպորտի նախարար, մեր հայրենակցուհի Լիլիամ Քեշիշյանի՝ անցյալ տարի նոյեմբերին Երևան կատարած այցը:
Հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների խորացման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը և ուրախությամբ փաստել, որ ՀՀ նախագահի այցի շրջանակներում երկու երկրների իրավապայմանագրային բազան կհամալրվի մի քանի նոր կարևոր համաձայնագրերով:
Անդրադառնալով բազմակողմ համագործակցությանը՝ նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Խոսե Մուխիկան կարևորել են արդյունավետ փոխգործակցությունը նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Երկու երկրների նախագահները համակարծիք են եղել, որ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների զարգացմանը, անշուշտ, մեծապես նպաստում է Ուրուգվայի հայ համայնքը, որը պատմության տարբեր ժամանակահատվածներում բնակություն է հաստատել Ուրուգվայում և ակտիվ մասնակցություն ունի երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում և իր համեստ նպաստն է բերում բարեկամ Ուրուգվայի զարգացմանը:
Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները կարևորել են նաև այն հանգամանքը, որ երկու երկրների մոտեցումներն ու դիրքորոշումները համամարդկային նշանակության հարցերի շուրջ համահունչ են: Դրա վառ ապացույցը, ըստ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, այն է, որ դեռևս 1965թ. աշխարհում առաջինը ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` Ուրուգվայը կանգնել է արդարության պաշտպանի հարթակին` շահելով համայն հայության անմնացորդ համակրանքն ու հարգանքը` որպես անկեղծ և հուսալի բարեկամ: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, հայ ժողովրդի և համայն մարդկության դեմ գործած այս ծանրագույն ոճրի ճանաչման և դատապարտման գործում Ուրուգվայը կատարել է, թերևս, ամենածանրակշիռ ներդրումը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ ստորագրվել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության կառավարության միջև տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության կառավարության միջև սովորական անձնագրերի դեպքում մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիր, Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիր և Հայաստանի Հանրապետության սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարարության միջև սպորտի բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիր: Այցի արդյունքներով Հայաստանի և Ուրուգվայի նախագահները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն:

Политика 10:23 10/07/2014
9 июля начался государственный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Восточную Республику Уругвай. До встречи с президентом Хосе Мухикой Серж Саргсян посетил площадь Независимости, возложил венок к памятнику генералу Хосе Артигасу и почтил его память. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президенты Армении и Уругвая обсудили широкий спектр вопросов, направленных на развитие сотрудничества и укрепление межгосударственных связей. Главы государств с радостью констатировали, что между странами сформированы теплые дружественные отношения, основанные на взаимном уважении и доверии, которые проявляются в обоюдной  готовности к взаимодействию в разных сферах.
В ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии всеобъемлющей повестки с Уругваем в политической, торгово-экономической, культурной и других сферах, представляющих взаимный интерес, и готова приложить необходимые усилия для достижения этой цели.
В деле развития армяно-уругвайского сотрудничества собеседники подчеркнули необходимость ответных визитов, периодических контактов между внешнеполитическими ведомствами, что позволяет как в двустороннем, так и многостороннем форматах осуществлять более эффективную работу вокруг вопросов, представляющих взаимный интерес.
В контексте углубления армяно-уругвайских отношений собеседники отметили важность расширения договорно-правового поля, с радостью констатируя, что в рамках визита президента Армении договорно-правовая база обеих стран пополнится новыми важными соглашениями.
Обратившись к многостороннему сотрудничеству, президенты подчеркнули важность эффективного партнерства в рамках международных организаций.
Главы государств сошлись во мнении, что развитию двусторонних отношений в значительной мере способствует армянская община Уругвая, которая принимает активное участие в общественно-политической жизни страны и вносит скромную лепту в дело развития Уругвая.
Президенты Армении и Уругвая отметили важность того обстоятельства, что подходы и позиции обеих страны в ряде вопросов общечеловеческого значения созвучны. Ярким доказательством этого, по словам Сержа Саргсяна, является то, что еще в 1965 году Уругвай, первым признав Геноцид армян, занял позицию защитника истины, удостоившись уважения и симпатии всего армянства. По словам президента Армении, в деле признания и осуждения этого тягчайшего преступления против армянского народа и всего человечества Уругвай внес, возможно, самый весомый вклад.
По окончании встречи были подписаны документы, направленные на развитие и угубление сотрудничества в ряде сфер. В частности, были подписаны соглашение об экономическом сотрудничестве  между правительством Армении и правительством Уругвая, соглашение между правительством Армении и правительством Уругвая об отмене виз для граждан, совершающих поездки по обычным паспортам, рамочное соглашение о сотрудничестве между Арменией и Уругваем, соглашение о сотрудничестве между министерством спорта и по делам молодежи Армении и министерством туризма и спорта Уругвая о сотрудничестве в сфере спорта.