Քաղաքական 16:15 14/07/2014
Հունիսի 20-ին Դետրոյթ նահանգում ԱՄՆ-ի պրեսբիտերական եկեղեցին  ընդունեց հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև` կոչ անելով, ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին ևս ճանաչել 1915թ.-ի դեպքերը որպես ցեղասպանություն:
Արդեն 50 տարուց ավել է, ինչ պրեսբիտերական եկեղեցին աջակցում է հայկական համայնքներին Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի միջոցով, որը տարաբնույթ աջակցություն է տրամադրում միջեկեղեցական համագործակցության միջոցով Սիրիայում, Լիբանանում, Թուրքիայում, Երուսաղեմում և Հայաստանում:
Սա պատմական քայլ է, քանի որ առաջին անգամ է, որ այսպիսի բանաձև է ընդունվում ամերիկյան խոշոր` 1.8 միլիոնանոց եկեղեցու կողմից:
Բանաձևը բաղկացած է 4 կետից – այն կոչ է անում, որպեսզի եկեղեցական համայնքը ճանաչի հայոց ցեղասպանությունը և որպեսզի 1915-1923թթ.-ի դեպքերը որակվեն որպես «ցեղասպանություն», հորդորում է բոլոր պրեսբիթերական եկեղեցիներին հիշատակել Հայոց ցեղասպանության տարելիցը 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին հաջորդող կիրակնորյա պատարագի ժամանակ, ինչպես նաև կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Политика 17:08 14/07/2014
20 июня в штате Детройт пресвитерианская церковь США приняла законопроект о признании Геноцида армян, призвав президента и Конгресс США последовать их примеру и также признать события 1915 года геноцидом.
Свыше 50 лет пресвитерианская церковь содействует армянским общинам через Фонд памяти Джинишян, оказывающий помощь через межцерковное сотрудничество в Сирии, Ливане, Турции, Иерусалиме и Армении.
Это исторический шаг, поскольку впервые такой законопроект принимает крупная церковь США, отмечается на сайте церкви.
Законопроект, состоящий из 4 пунктов, призывает церковную общину, президента США и Конгресс признать Геноцид армян и квалифицировать события 1915-1923 гг. термином «геноцид». Кроме того, в документе содержится призыв ко всем пресвитерианским церквям провести поминальные службы в воскресенье после 24 апреля 2015 года.