Գևորգ Կոստանյանը՝ Քարվաճառ ներթափանցած դիվերսանտների մասին
Դա Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն է, և Հայաստանի իրավապահ մարմինները չունեն որևէ իրավասություն Քարվաճառում հայտնված դիվերսանտների հարցում որևէ քայլ ձեռնարկել: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
«Ինչքանով ես տեղյակ եմ, արդեն հարուցված է քրեական գործ այդ փաստի կապակցությամբ, և ձերբակալված անձինք կան»,- հավելեց Կոստանյանը:
Գլխավոր դատախազը նաև ասաց, որ չի տիրապետում տեղեկությանը, թե դիվերսանտներից մեկը տարիներ շարունակ Հայաստանում առևտրով է զբաղվել:
«Կարծում եմ՝ այդ բոլոր հարցերի պատասխանները ԼՂՀ-ում իրականացվող նախաքննության ընթացքում վստահաբար կպարզվեն»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ի՞նչ է կարծում Կոստանյանը, արդյոք Ադրբեջանին կհաջողվի՞ ձերբակալվածներին որպես ռազմագերի ներկայացնել, Կոստանյանը պատասխանեց. «Ասեմ հետևյալը՝ եթե չեմ սխալվում, ԼՂՀ-ն դեռևս 2001 թվականին վավերացրել է պատերազմի չորս կոնվենցիաները. վստահ եմ, որ ԼՂՀ իրավապահ մարմինները կարողացել են հստակ տարանջատել՝ որն է գերի, որն է ռազմական հանցագործ, վստահ եմ, որ ճիշտ իրավական գնահատական կտրվի»:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը, Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը և ևս մեկը, որի տվյալները ճշտվում են, ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են: Երրորդ անձը ձերբակալման պահին ցուցաբերել է դիմադրություն, որի արդյունքում նա ոչնչացվել էր: Փաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա, պետական սահմանն ապօրինի հատելու կապակցությամբ, հարուցվել է քրեական գործ: Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնվ. 1968թ.) և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960թ.) ձերբակալված են: Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևին առաջադրված է մեղադրանք և որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:

Право 20:36 15/07/2014
Генпрокурор Армении: Уверен, что действиям азербайджанских диверсантов будет дана правильная правовая оценка
«Это территория Нагорного Карабаха, и правоохранительные органы Армении не компетентны предпринимать меры в вопросе диверсантов, оказавшихся на территории Карвачара», – заявил сегодня в ходе брифинга генеральный прокурор Армении Геворк Костанян.
«Думаю, ответы на все вопросы будут получены в ходе проводимого в НКР предварительного следствия»,– заявил Г.Костанян.
В ответ на вопрос о том, удастся ли Азербайджану представить диверсантов как военнопленных, генпрокурор отметил: «Если я не ошибаюсь, еще в 2001 году НКР ратифицировала четыре международные конвенции о защите жертв войны. Уверен, что правоохранительные органы НКР сумели четко разграничить, кто является пленным, а кто военным преступником. Уверен, что будет дана правильная правовая оценка».
Ранее Panorama.am сообщал, что в результате оперативно-розыскных действий были обнаружены и арестованы граждане Азербайджана – Шахбаз Джалалоглы Гулиев (1968г.р.) и Дилхам Гардашхан оглу Аскеров (1960г.р.), которые незаконно пересекли государственную границу. Еще один гражданин Азербайджана, личность которого устанавливается, оказал сопротивление при аресте и был ликвидирован. По факту диверсионных действий, предпринятых задержанными в Шаумянском районе Нагорно-Карабахской Республики гражданами Азербайджанской Республики, возбуждено уголовное дело. Шахбаз Джалалоглы Гулиев и Дилхам Гардашхан оглу Аскеров арестованы. Гулиеву Шахбазу Джалалоглы предъявлено обвинение, избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
По факту незаконного пересечения азербайджанскими диверсантами государственной границы НКР возбуждено уголовное дело